Dilek Mahallesindeki ‘Yas-I Matem” Programında Toplumsal Barış Mesajları Verildi

Yeşilyurt Belediyesinin Muharrem Ayı nedeniyle Dilek Mahallesinde tertip ettiği ‘Yas-ı Matem’ programında toplumsal huzur, barış ve dayanışma mesajları verildi.

29 Eylül 2017 Cuma 13:02
Dilek Mahallesindeki ‘Yas-I Matem” Programında Toplumsal Barış Mesajları Verildi
banner83
Yeşilyurt Belediyesinin Muharrem Ayı nedeniyle Dilek Mahallesinde tertip ettiği ‘Yas-ı Matem’ programında toplumsal huzur, barış ve dayanışma mesajları verildi.
Engüzekliler Cem Evinde düzenlenen programa; Vali Ali Kaban, Yeşilyurt Kaymakamı Ali Sakar, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Yeşilyurt Belediye Meclis Üyeleri, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Genel Başkanı Hasan Meşeli, Enzekler Dernek Başkanı Zeynel Doğan, mahalle muhtarları ve mahalle sakinleri katıldı.
Birlik ve barış mesajlarının verildiği iftar sofrasında duaların okunması ile tutulan oruçlar açıldı.
“BİRBİRİMİZE KARŞI HOŞGÖRÜ VE SEVGİ İÇİNDE OLURSAK İRİ OLURUZ, DİRİ OLURUZ”
Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Genel Başkanı Hasan Meşeli tarafından okunan yemek duasından sonra iftar programının açılış konuşmasını yapan Enzekler Dernek Başkanı Zeynel Doğan, “Kardeşlik ve barış rüzgârına en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde toplumsal huzur ve kardeşliğimizin kuvvetlenmesi adına bizleri bir araya getiren Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a teşekkürlerimi sunuyorum. Hiç kimse bizim inancımız, bizim ırkımız, bizim kültürümüz, bizim dinimiz sizinkinden daha üstün deme hakkına sahip olmamalıdır. Burada yaşanan birlik ve beraberliğin başta ülkemizde olmak üzere tüm dünyada yaşanmasını diliyoruz. Sevgi, saygı, hoşgörü içerisinde birbirimize davranırsak o zaman ancak iri oluruz, diri oluruz” diye konuştu.
“KERBELA OLAYIYLA BİRLİKTE 10 MUHARREM’İN ANLAMI VE MANASI DEĞİŞTİ”
Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan herkesin daha fazla kucaklaşması gereken bir süreçten geçtiklerini söyleyen Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, “Kerbela’da Peygamber Efendimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin ile aile fertlerinin büyük bir bölümü hunharca katledildi. Hz. Hüseyin ile Ehli Beytin katline sebep olan o günün sözde Halifesinin ismini bu nezih ortamda zikretmeyeceğim ancak lanet olsun demek istiyorum. Kerbela zulmüyle birlikte 10 Muharrem’in mana ve anlamı değişmiş, günümüze kadar bir matem günü olarak gelmiştir. Hz. Hüseyin ve aile efradı Peygamber Efendimizin sevgili torunları ise, cennetle müjdelenenlerden ise, ‘Hüseyin’i seven beni sever, beni seven Allah’ı sever’ demişse Peygamber Efendimiz, keza Kur’ân’ı Kerim’in Şura Suresi 23. ayetinde "Ben sizi hidayete davet ettiğim için hiçbir ücret istemiyorum. Ancak yakınlarıma (Ehl-i beytime) muhabbet etmenizi isterim’ diye emretmektedir. Eğer böyle bir aile var ise Kerbela’da şehit düşen Hz. Hüseyin ve aile efradı için sevgimizi, saygımızın bir parçası olarak matem tutmamızda elbette ki yadırganmamalıdır. Alevisiyle Sunnisiyle birbirimizi daha fazla kucaklamamız gereken bir dönemdeyiz. Bizleri iftar sofrasında ağırlayan, birlik ve beraberliğimizin daha fazla güçlenmesine vesile olacak bu güzel ortamı hazırlayan Yeşilyurt Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat ve ekibine şükranlarımı sunuyorum” dedi.
“KERBALA’NIN YÂSI SEVGİ VE HOŞGÖRÜ ÜÇERİSİNDE TUTULUYOR”
Muharrem Ayının aynı zamanda yas ayı olduğunu söyleyen CHP İl Başkanı Enver Kiraz’da konuşmasında, “Binlerce yıl öncesinde öyle bir acı yaşanmış ki binlerce yıldır bunun matem yası tutuluyor ancak bu kin ve nefret duygusuyla değil, sevgi ve hoşgörü, kendi içinde bu yası yaşayan bir anlayışla devam ediyor. Anadolu toprakları, Anadolu erenleri tarafından ekilen sevgi, hoşgörü, barış ve kardeşlik topraklarıdır. Yunus Emre’lerin, Hacı Bektaş-ı Velilerin, Mevlana’ların bu topraklara ekmiş olduğu hoşgörüyü, ‘ incinsende incitme’ diyerek bugünlere taşıdığınız için hepinizin önünde saygıyla eğiliyorum. Bugün bizleri bir araya getiren Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile Enzekler Dernek Başkanı Zeynel Doğan’a teşekkür ediyorum” dedi.
“MEVLANA’LAR, HACI BEKTAŞ-I VELİLER, YUNUS EMRE’LER BU TOPRAKLARA SEVGİ VE HOŞGÖRÜ TOHUMLARI EKMİŞTİR”
Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise, “Bugün bizleri bir araya getiren Cenabı Allah’a binlerce kez hamd ediyoruz. Rabbim birliğimiz ve beraberliğimizi daim eylesin. Bizleri İslamla şereflendiren, dünyaya Müslüman olarak gelmemizi sağlayan Allah’a binlerce kez şükürler olsun. Anadolu coğrafyası bütün zenginlikleriyle, bütün renkleriyle bir ve beraber olarak bu topraklara İslamiyeti getirmiştir, bu topraklara bizleri getirmiştir, bu topraklara Türkleri, Kürtleri, Arapları, Lazları, Çerkezleri, Alevileri, Sunnileri getirmiştir. Mevlana’lar, Hacı Bektaş-ı Veliler, Yunus Emre’ler bu topraklara sevgi ve hoşgörü tohumları ekmiştir. Allah’a şükürler olsun ki bu topraklar bize vatan kılınmıştır. Dört tarafı cennet olan vatan topraklarımız üzerinde operasyonlar, oyunlar, tezgâhlar ve planlar hiçbir zaman bitmedi, bundan sonrada hiç bitmeyecek. Ancak bizler bir ve beraber olursak, Hacı Bektaşı Veli’nin dediği gibi ‘Bir Olursak, İri Olursak, Diri Olursak’, kardeş olursak hiç kimsenin gücü bize yetmeyecektir” diye konuştu.
“MUHARREM AYI KARDEŞLİĞİMİZ VE BERABERLİĞİMİZİN GÜÇLENMESİNE VESİLE OLSUN”
Düzenlenen iftar programından dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a teşekkürlerini sunan Yeşilyurt Kaymakamı Ali Sakar ise, “Muharrem Ayının ve düzenlenen iftar programının birlikteliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize katkıda bulunmasını temenni ediyorum” dedi.
“BİRBİRİMİZE KARŞI SAYGI DUYARAK, TAHAMMÜL EDEREK, YAŞAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Konuşmasının tamamında birlik ve beraberlik mesajları veren Vali Ali Kaban ise,“Sizler sofranızı açtınız bizler geldik, biz soframızı açacağız sizler geleceksiniz böyle devam edip gidecek başka yolumuz yoktur. Siyasi görüşlerimiz, hayata bakış açılarımız, örflerimiz, adetlerimiz, geleneklerimiz elbette ki farklı olacaktır. Birbirimize karşı tahammül ederek, saygı duyarak, birbirimizi severek yaşamak durumundayız” diye konuştu.
“BİZİ PARAMPARÇA ETMEK İSTEYENLERE PRİM VERMEDİĞİMİZ İÇİN BUGÜN BİR ARADAYIZ”
Kerbela zulmünden dolayı İslam topluluklarında yaşanan acı ve hüznün devam ettiğini ifade eden Vali Kaban, “Böylesine kötü bir hadisenin savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in değerli torunu, hepimiz tarafından çok sevilen Hz. Ali Efendimizin oğlu Hz. Hüseyin’e yapılan davranış kabul edilebilir bir davranış değildir. İslam toplulukları da zaten bunu kabul etmemişlerdir, olayın zaman içerisinde siyasallaşması, siyasi ifade tarzlarına dönüştürülmesi maalesef ayrılıklara ve aykırılıklara sebep olmuştur. Bunlar kitaplar okundukça, tarihe bakıldıkça çok net olarak görülecektir. Biz Anadolu’ya geldiğimizde o gün ne kadar Hz. Ali sevgisiyle, Hz. Hüseyin muhabbetiyle doluysak her zaman öyle yaşamaya devam ettik. Bunun kanıtı ise; hâla bir arada olmamızdır. Bunu bir şekilde kullanmak isteyen, bunun üzerinden bizi paramparça etmek isteyenler hep vardı, bundan sonrada olacaktır. Ancak hep birlikte bunlara prim vermediğimiz için kardeşçe, birlik ve beraberlik içerisinde bir arada olabiliyoruz. Geçmişte yaşanan hadiseler asla değiştirilemez, hepimize düşen görev; kardeş olarak yaşamaya devam edeceğiz” dedi.
 
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv