'YEŞEREN UMUTLAR' PROJESI UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR

"Yeşeren Umutlar Projesi" pilot mahalle olan Melekbaba mahallesinde çalışmalara başladı...

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
'YEŞEREN UMUTLAR' PROJESI UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR
banner83
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Malatya'da yaşayan 5-18 yaş arasında sosyal risk grubunda yer alan çocukların eğitimlerine devam edebilmeleri amacı ile oluşturulan "Mobil Rehberlik Hizmeti" kapsamında hazırlanan "Yeşeren Umutlar Projesi" pilot mahalle olan Melekbaba mahallesinde çalışmalara başladı.

Risk altındaki çocukların eğitimlerine devam etmesini sağlamak amacıyla aileleri bilgilendirmeyi hedefleyen proje için 14 kurumun destek verdiğini belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hidayet Bozkurt şunları kaydetti:

"Proje kapsamında ilimizde yaşayan 5-18 yaş arasındaki sosyal risk altında bulunan, maddi durumu iyi olmayan, sokakta çalışan, istismara açık, aile içi şiddet yaşayan ve yaşama ihtimali olan ve maddi durumunun yeterli olmamasından dolayı eğitimini almakta zorlanan çocukların, gençlerin ve ailelerinin eğitilerek şehrimize ve topluma faydalı birer birey olarak kazandırılması amaçlanmaktadır. Hedef kitlenin mobil ekipler tarafından rehberlik faaliyetlerine tabi tutulacak, çocukların okula devamlarının sağlanacak, ailelere de şiddet, madde bağımlılığı gibi konularda eğitim verilecek.” Dedi.

Bozkurt “Projemiz ilk olarak Melekbaba mahallesinde aktif olarak çalışmalara başlandı. Melekbaba mahallesinde işsiz olan ve geçimini sağlamakta zorluk çeken aileler için işkur aracılığıyla iş imkânları sağlandı. Çocuklarını okula gönderemeyen aileler için milli eğitim müdürlüğü ile irtibat sağlanarak okula devamları konusunda bilgilendirildiler. Ayrıca maddi durumu yeterli olmayan aileler için de Malatya Belediyesinden ve Sosyal Yardımlaşma Vakfından gıda, giyecek ve kömür yardımı talebinde bulunuldu.”

Melekbaba mahallesinde annesi ve babası tarafından terk edilen çocukların da olduğunu belirten Bozkurt “Çocukların sağlıklı ortamda büyümedikleri ve baskıya maruz kaldıkları ekiplerimiz tarafından gözlenmiştir. İl Müdürlüğümüz bünyesindeki sosyal çalışmacı arkadaşlarımız devreye girerek çocuklar için gerekli çalışmaları yapmaya başladılar. Çocuklar için en iyi ortamı sağlamak hepimiz görevidir” diye konuştu.

Bozkurt, çalışmalar kapsamında kendilerini yalnız bırakmayan Melekbaba Mahallesi muhtarı Ali Demir’e de teşekkür eti.

Melekbaba Muhtarı Ali Demir “ Yeşeren Umutlar projesini hayata geçiren Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hidayet Bozkurt’a çok teşekkür ederim. Malatya’nın kanayan yaralarından biri olan Melekbaba mahallesinde eğitim seviyesi çok düşüktür. Ayrıca açlık seviyesinin altında olan bir mahalledir. Burada Aile ve çocuk iletişimi de çok kötüdür. İşsizlerimiz çok fazladır. İnşallah bu proje ile mahallemize katkı sağlanır” diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden olan Nazire Dursun iki torunuyla birlikte yaşadığını, annesinin ve babasının terk ettiğini söyleyerek torunları için devletten yardım istedi. Dursun “Ben kendim için bir şey istemiyorum. İki torunum var biri 11 yaşında diğeri 9 yaşında. Komşuların verdikleri ile geçiniyoruz. Devlet torunlarıma sahip çıksın, onların geleceğini güvence altına alsın” diyerek gözyaşlarına hâkim olamadı.

Malatya Valiliği, Malatya Belediyesi, Malatya Emniyet Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü
İl Sağlık Müdürlüğü, İŞ-KUR Müdürlüğü, Malatya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Malatya Belediyesi Kent Konseyi, Altın Kalpler Derneği proje ortaklarıdır.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv