'Vatandaş Katılımı' konulu eğitim programı semineri

Yerel Yönetim süreçlerine vatandaş katılımını artırmayı amaçlayan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanıyla yürütülen Stratejik Yerel Yönetişim Projesi’nin uzmanları deneyim paylaşımı için Malatya’ya geldi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
'Vatandaş Katılımı' konulu eğitim programı semineri
banner83
 İçişleri Bakanlığı, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından kamu hizmetlerinde şeffaflığı ve halkın karar alma süreçlerine katılımını sağlamak amacıyla yürütülen Stratejik Yerel Yönetişim Projesi’nin “Vatandaş Katılımı” konulu eğitim programıyla Malatya’da yapıldı.

Malatya Belediyesi Beydağı Toplantı Salonu’nda 5-6 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen “Vatandaş Katılımı” konulu eğitim programı, Malatya Belediyesi ve Kent Konseyi’nin, yapılan anketler aracılığıyla gerçekleştirilen ihtiyaç analizi çalışmasının sonuçlarına göre oluşturuldu. Türkiye’de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde benzer çalışmalar yürütmüş yabancı ve yerli uzmanlar tarafından verilen eğitimde vatandaşların yerel yönetim süreçlerine katılımının önemi, katılımı sağlamanın yolları, kent konseylerinin nasıl daha etkin hale getirilebileceği ve tüm bu süreçlerde kullanılabilecek çeşitli yöntemler ve örnekler eğitim süresince katılımcıların etkin katılımı sağlanarak tartışıldı.

2 gün süren eğitim programı, Malatya Belediyesi yöneticileri, Kent Konseyi yöneticileri ve üyeleri, mahalle muhtarları, Belediye ve İl Genel Meclisi üyeleri ile STK temsilcileri gibi çeşitli grupları bir araya getirdi.

Eğitimin birinci gününde projenin ikinci bileşeninden sorumlu Sivil Toplum Katılım Kilit Uzmanı Anke Ruige ile Eğitim Uzmanı Pavel Micka katılımcılık konusunda teorik bilgiler ve uygulama örneklerini katılımcılarla paylaştı. Eğitimin ikinci gününde ise Eğitim Uzmanı Sezin Üskent ve Pavel Micka katılımcılara, kent konseylerinde kurumsal yapı, plan ve toplantılarda müzakere yöntemleri gibi konularda bilgi ve deneyimlerini aktardı.

Stratejik Yerel Yönetişim Projesi, demokratik yönetişimin hayata geçmesi; şeffaf, hesap verilebilir ve vatandaşlara etkin hizmet sunan yerel yönetimlerin oluşması, halkın karar alma süreçlerindeki katılımının artması konularında katılımcı analitik araçlar geliştirmek ve araçların kullanımını özendirmek için geliştirilmiş bir proje. Projenin amacı, yerel düzeyde katılımcı stratejik yönetimi güçlendirmek için yerel yönetimlerin kapasitesini iyileştirerek, Yerel Yönetim Reformu’nun kapsamını genişletmek olarak açıklandı.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv