‘Turgut Özal Tabiat Parkı’ çalışmaları başlatıldı.

Orduzu Pınarbaşı’nda Turgut Özal Tabiat Parkı kuruluş çalışmaları başlatıldığı bildirildi...

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
 ‘Turgut Özal Tabiat Parkı’ çalışmaları başlatıldı.
banner83
Orduzu Pınarbaşı’nda Turgut Özal Tabiat Parkı kuruluş çalışmaları başlatıldı. Bölümler halinde yapılacağı bildirilen Parkın ilk bölümü olan su gözesinin bulunduğu yerin etrafı telle çevrilerek giriş çıkışlara kapatıldı. Belediyemize ait olan çocuk parkındaki aletler kaldırıldı. Alandaki küçük barakalar yıktırılarak enkazları kaldırıldı. Alana yığılan tomruklardan küçük tepeler oluştu.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Peyzaj Projesi'nin onay süreci tamamlandığında; kır gazinosu, tırmanma ve seyir terasları, endemik ve diğer bitkilerin tanıtıldığı park, botanik bahçesi, gezinti ve tanıtım alanları, lokanta ve büfeler, şelale ve süs havuzları, çocuk oyun alanları, kamelyalar, pergoleler, yollar, yaya kaldırımları, yürüyüş ve bisiklet yolları, meydanlar, otoparklar, piknik üniteleri, piknik ve oturma masaları, tuvaletler, çeşme ve bulaşık yıkama yerleri, geçit ve köprüler, gölete uygun su aktiviteleri gibi alt proje ve proje bileşenlerini yapılacak”

Ödenek tahsis edildi

2009 yılında alanla ilgili plan-proje ve çevre düzenleme işlerinde kullanılmak üzere 450 bin lira tahsis edildi. 2011 yılında ise Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen yatırım iş programı kapsamında kullanılmak üzere 493 bin lira ödenek gönderildi. Ayrıca tabiat parkının içinde yabani hayatı çağrıştıran bir hayvanat bahçesinin de yer alacağı, bu kapsamda keklik, tavşan, ceylan, yaban kedisi, yaban koyununun da hayvanat bahçesinde bulunacağı belirtildi.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv