Teknik Komite Toplandı…

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık İl Teknik Komitesi 10. toplantısı İl Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda yapıldı...

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Teknik Komite Toplandı…
banner83
 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık İl Teknik Komitesi 26.06.2012 tarihinde İl Müdür Vekili Ramazan AYTEKİN Başkanlığında toplandı. Toplantıya İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Doç. Dr. B. Murat ASMA, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü A.Turan KARACA, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Şevket FİDAN, Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Vahap ŞAHİN, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü M. Cihad KAYA, Gıda ve Yem Şube Müdürü Abdullah DEMİR, Ziraat Mühendisi Oğuzhan UZUNOĞLU, Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan AKIN, Ziraat Mühendisleri Oda Şube Başkanı Fevzi ÇİÇEK, Veteriner Hekimler İl Temsilcisi Ertuğrul ÖZDEMİR ve Ziraatçılar Derneği İl Temsilcisi Ahmet TUFAN katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İl Müdür Vekili AYTEKİN “Bakanlığımızın temel misyonların biri olan Çiftçi Eğitimi ve Yayım çalışmalarının temelde mevcut faaliyetlerin daha iyi, daha doğru yapılması, yeni bir faaliyetin tanıtılması, benimsendirilmesi ve işin asıl ehli insanlar tarafından yapılması tarımdan geçimini sağlayan kişilerin bilgi ve beceri düzeyinin artırılması, üretim ve işletme maliyetlerinin düşürülmesi, verimin ve kalitenin yükseltilmesi, ürünlerin pazarda daha kolay ve yüksek fiyatla alıcı bulması, bunun sonucunda tarımdan geçimini sağlayan kişilerin refah ve gelir düzeyinin arttırılması, ayrıca tüketiciler açısından daha güvenli gıda tüketilmesi amacıyla Bakanlığımız tarafından 8/9/2006 tarih ve 26283 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik ve Bu yönetmeliğe bağlı olarak çıkarılan, Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Hizmetlerine Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğler ile Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Desteklemeleri hayata geçirilmiştir” dedi.


Bu sistem içerisinde bizim amacımız; ilimizde üreticilerimizin bu anlamdaki ihtiyacını karşılayacak miktarda teknik personelin özel sektörde istihdam edilmesi ve bu sistemin yaygınlaştırılmasıdır. Bu amaçla danışmanlık sisteminin özel sektörde yerini bularak danışmanlık hizmetinin istenilen seviyeye getirilmesidir.
Bu amaçla Malatya’da Tarımsal Danışmanlık hizmeti sunan 3 şirket, 4 üretici örgütü ve 1 serbest tarım danışmanı olmak üzere toplam 23 Tarım Danışmanı hizmet vermektedir.

2012 yılı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerine Destekleme Ödemesi Yapılmasına dair tebliğ (2012/41) 12.06.2012 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtilerek desteklemeden yararlanacak kişi ve kuruluşlar için müracaatları 11.07.2012 günü mesai saati bitimine kadar müracaatlar kabul edilecektir dedi. 14.06.2012 tarihinde Şirketlerin, Üretici Örgütlerin ve Serbest Danışmanın katıldığı toplantıda tebliğin anlatıldığını söyledi.


Toplantıda söz alan Doç. Dr. B.Murat ASMA danışmanlık hizmetlerinin yürütülmesinde çiftçilerin önceliklerinin tespit edilmesi ve eksikliklerinin giderilmesi noktasında İnönü Üniversitesi olarak her zaman destek olacaklarını ayrıca danışmanların teknik konulardaki yenilik ve değişiklikleri takip etmeleri konusunda da yardımcı olacaklarını söyledi.

Kurul üyelerin destekleme tebliği konusunda sunu yapılarak görüş alışverişinde bulunuldu.

Kurul üyelerinin diğer konular hakkındaki görüş ve önerileri gündem doğrultusunda değerlendirildi.
Toplantı dilek ve temennilerle sona erdi.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv