Tarihi askerlik şubesinde restorasyon çalışması yapılacak

Yozgat'ın Osmanlı dönemi tarihi eserleri arasında yer alan ve Sultan 2. Abdulhamit döneminde yapılan, geçmişte askerlik şubesi olarak kullanılan tarihi binada, restorasyon çalışmaları yapılacak. Tarihi eserle ilgi yapılacak çalışmalar...

02 Ağustos 2013 Cuma 16:31
Tarihi askerlik şubesinde restorasyon çalışması yapılacak
Yozgat'ın Osmanlı dönemi tarihi eserleri arasında yer alan ve Sultan 2. Abdulhamit döneminde yapılan, geçmişte askerlik şubesi olarak kullanılan tarihi binada, restorasyon çalışmaları yapılacak.

Tarihi eserle ilgi yapılacak çalışmalar için, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Yasin Yıldız, aralarında Tarihçi Yazar İlber Ortaylı'nın da bulunduğu Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu 7 üyesi ve Milli Saraylar Restorasyon ve Teknik Uygulamalar Başkanı Sinan Bölek, Vali Abdulkadir Yazıcı'yı ziyaret etti. Yazıcı'yı ziyaret sonrası kurul üyeleri askerlik şubesinde incelemelerde bulundu. Vali Abdulkadir Yazıcı, Yozgat merkezdeki eski askerlik şubesinin onarımı konusunda TBMM Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu'nun çalışmalara başladığını söyledi.

Yazıcı, "Burada kurul tarafından kabul edilmiş bir proje var. Yapılacak tadilat ve tamiratın sağlıklı ve güzel şekilde olabilmesi için bugün buraya TBMM Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurumu üyelerimiz geldi. Şuan incelemeler yapıyorlar. Kurul tarafından onaylanmış projeler tekrar gözden geçirilecek. Çalışmalarla ilgili bir değişiklik yapılıp yapılmayacağına üyelerimiz çalışmalarından sonra netleşecek." dedi.

TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Yasin Yıldız'da TBMM'nin tarihi askerlik şubesi ile ilgili divan kararı olduğunu söyledi. Tarihi eserin restorasyonunun bilim kurulu tarafından denetleneceğini vurgulayan Yıldız, "Hocalarımız bugün yapı ile ilgili özellikle teknik noktalarına bakıyorlar. Ardından kulanım fonksiyonlarını da belirleyeceğiz. O çalışmalar yapıldıktan sonra Valiliğimizle birlikte faaliyete geçeceğiz. Bizim ilk tespitimiz, içinde çok fazla müdahale var bu da zaten görülüyor. 19 yüzyılın son dönem yapısı. Bütün bunların hepsi projelerle yapılan eklentilerle görülecek. Kurum da ona göre bir karar verecek." diye konuştu.

Yıldız, TBMM olarak daha öncede Erzurum ve Sivas gibi farklı şehirlerde tarihi eserlerin onarımı noktasında destek verdiklerini hatırlattı.

Tarihçi- Yazar Prof. Dr. İlber'de Ortaylı da tarihi yapının tekrar ele alınacağını ifade ederek,"Dosyayı mühendis ve mimar arkadaşlar inceleyecek. Eserin, şehrin tarihi ile ilgili önemli bir arşiv ve kütüphane olması mümkün. Her şekilde çok mühim tarihi bir eser. Mimari bakımdan da önemli bir eserin kurtarılması lazım, kullanılması lazım." dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuran Kara Pilehvarian, binanın 19 yüzyıl ikinci yarısı binalarından olduğunu vurgulayarak, "Muhtemelen Sultan Abdülhamit dönemi kamu binalarından bir tanesi. Süreç içerisinde bütün iç düzenini değiştirici ilaveler yapılmış. Dolayısıyla bu iç düzenini özgün haline döndürebilmek için ciddi müdahalelerde bulunmak lazım. Beton yapılmış, dış taşlara bu betona göre yeniden bölümleme yapılmış. Bunları yeni işlevde Vali Abdulkadir Yazıcı ve Belediye Başkanı Yusuf Başer'in hazırlattığı projeler doğrultusunda yeni işlevine uygun olarak yeniden yapılandırılması için kurulumuz çalışacak. Daha projeleri görmedik, bunları da gördükten sonra kuşkusuz en doğru ve arşive dayanarak bu eser yeniden yapılacaktır." diye konuştu.

Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer'de Yozgat'ta Osmanlı dönemi eserlerinin sayısının az olduğunu söyledi. Başer, "Bunlardan da biri eski askerlik şubemiz. Uzun yıllar askerlik şubesi olarak kullanılan tarihi eserimiz, şubenin yeni binasına taşındıktan sonra boş kaldı. Bu binaya restorasyon yapılsın diye talebimiz olmuştu. TBMM Başkanımız Cemil Çiçek, sağ olsunlar, milli saraylarımızla müşterek, buranın daha güzel değerlenmesi konusunda talimat verdi. Bugün de hocalarımız buradalar. İnşallah Bozok Araştırmalar Merkezi ya da şehir müzesi gibi değişik alternatifler değerlendirilerek buraya en güzel katkı verilmiş olacaktır. İnşallah Yozgat'ımız restorasyondan sonra da bu güzel bir esere yeniden kavuşmuş olacak." ifadelerini kullandı.
banner315

    Yorumlar

banner344
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342