Öne Çıkanlar Fidan Dikimi Süper Lig MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu işitme engelliler MASKİ Genel Müdürlüğü

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Turgut Özal,13 Ekim 1927 tarihinde Malatya’da doğmuştur. Türkiye’nin siyasi ,sosyal ve ekonomik hayatında çeşitli değişimler gerçekleştiren, 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal,  1993 yılı Nisan ayı başında, 5 ülkeyi kapsayan,12 günlük Türk Dünyası  gezisine çıkmış, gezinin hemen ardından 17 Nisan 1993 tarihinde vefat etmiştir. Özal’ın ölümü yakın tarihin karanlık olaylarından biri olarak güncelliğini korumaktadır. Özal’ın bir suikasta kurban gittiği, zehirlenerek öldürüldüğü iddiaları günümüze kadar devam etmektedir.

8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın yakın çevresi  Özal’ın vefat ettiği günün öncesinde katıldığı bir sergi açılışında limonata içtiğini, limonata içerisine zehir konulduğunu iddia etmektedirler.17 Nisan 1993 sabahı, Turgut Özal’ın  sağlık durumunun iyi olduğunu, ancak yürürken bir anda yere düştüğünü ve ağzından kan  geldiğini belirten yakınları ,ölüm sebebinin kalp krizi değil zehirlenmeden kaynaklı olduğunu belirtmektedir. Yakınları, Özal’ın kaldırıldığı Hacettepe Hastanesi’nden kendilerini arayan bir laborantın Cumhurbaşkanı’nın kanında birtakım şeylere rastlanıldığının, isterlerse kan örneklerini kendilerine verebileceklerinin belirtildiğini, ancak hastaneye gittiklerinde  tüplerin kırıldığı ve alınan  kanın döküldüğünü söylendiğini açıklamaktadırlar.

Özal ailesi tarafından, Özal’ın son dönemlerde “Büyük Türk Birliği” için girişimlerde bulunduğu, 12 günlük Türkmenistan  gezisinin ardından, Çin gezisine çıkarak bu hayalini tüm dünyaya duyurmaya hazırlandığını belirterek , Özal’ın girişimlerinin bazı  çevreleri rahatsız ettiği, bu nedenle zehirlenerek bir suikast sonucu öldürüldüğünü belirtmektedirler.

Özal’ın 2000 yılında yakınlarına verilmek üzere yazdığı  beş mektubun beşinin kaybolması da eleştirilere sebep olmaktadır. Özal ailesi tarafından mektupların kaybolma sebebi Özal’ın ölümü ile ilişkilendirilmektedir. Özal’ın başına gelebilecekleri mektuba yazdığı ifade edilmektedir.

8.Cumhurbaşkanı Özal’ın vefatının ardından ,bu kadar ciddi iddialar olmasına rağmen, bugüne kadar otopsi yapılmamış olması, ailesi ve yakın çevresinin ölümü şüpheli bulduklarına dair söylemlerine rağmen tam anlamıyla  soruşturma yapılmaması şüphelerin devamlılığını sağlamaktadır.

 
 
Öte yandan , 18 Haziran 1988 günü ,Ankara Atatürk Kapalı Spor Salonunda yapılan  ANAP kongresinde, Turgut Özal’a gerçekleştirilen suikastın sebep ve sonuçları konusunda da  kamuoyunda eleştiriler yer almaktadır. Kendisini ‘Ülkücü’ olarak tanıtan Kartal Demirağ tarafından ,kürsüde konuşan Başbakan Turgut Özal’a 2 el ateş edilmiş, Özal parmağından yaralanmıştır. Suikastı gerçekleştiren Kartal Demirağ ise omuzundan vurularak yakalanmıştır. Demirağ’ın salonda yalnız olmadığı, görgü tanıklarının ikinci bir kişinin daha bulunduğu yıllardır ifade edilmektedir.

 Kartal Demirağ’ın ideolojik fikirlerinden hareketle illegal örgütlerin kendisinden yararlanması ihtimalini değerlendiren savcılar, örgüt bağlantısı tespit edememiştir. Suikastın üzerinden yıllar geçmesine rağmen, Özal’ın yakın çevresi Demirağ’ın arkasında gizli güçlerin olduğunu dile getirmeye devam etmektedir.  

Özal’ın ,Demirağ’la cezaevindeyken gizlice görüşerek kendisini kimlerin öldürtmek istediğini öğrendiği, ancak bu gerçekleri açıklamadan  vefat ettiği iddia edilmektedir.

Suikastı gerçekleştiren Demirağ;  27 Ocak 1989'da 20 yıl hapis cezasına çarptırılmış, sonradan Cumhurbaşkanı seçilen Özal tarafından affedilerek, 16 Nisan 1992'de şartlı tahliye yasasından yararlanarak salıverilmiştir. Özal’ın kendisini öldürmek isteyen suikastçısını neden affettiği de anlaşılmış değildir. Suikastın üzerindeki sır perdesi hala aralanmamıştır.

 
 
Turgut Özal’ın ölümünü aydınlatmak için  otopsi yapılmalı, zehirlenmenin en önemli bulgusu olan saç örnekleri  incelenmeli ve zehirlendiğine dair iddialar açığa kavuşturulmalıdır. Turgut Özal’ a gerçekleştirilen suikastın dosyası da tekrar açılmalı, konu tüm ayrıntıları ile ele alınıp, ciddi bir sorgulama ile kamuoyuna Demirağ’a yardım edenler  varsa açıklanmalıdır.  Özal 'a, Kartal Demirağ tarafından düzenlenen suikastın, ölümüyle bir bağlantısının olup olmadığının da mutlaka incelenmesi gerekmektedir.

Yukarıda açıklanan sebeplerle, Malatya’nın yetiştirdiği önemli siyaset adamlarından 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a gerçekleştirilen suikastın tüm ayrıntıları ile ele alınarak, suikastın örgüt bağlantısının olup olmadığının açığa çıkarılması, öte yandan ölümü ile ilgili iddiaların  tüm yönleri ile değerlendirilmesi, ölümündeki ihmallerin ve sorumluların tespit edilmesi amacıyla, Anayasa’nın 98’nci maddesi , İçtüzüğün 104 ve 105’nci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.
 
 
 
                                                                                                              Veli AĞBABA
 
 
  
Malatya Milletvekili
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.