Malatya'da engelli Kamu Çalışanları Tatil Haberini Bekliyor
Kamuda Çalışan Engelliler Sayın Valimizden Tatil Haberi Bekliyor

Malatya nihayet mevsimi gereği karla tanıştı. Her yıl Kasım ayında tanıştığımız karlı günlere bu yıl gecikmeli olarak nihayet merhaba dedik.
Şehrimizi beyaz bir örtüyle kaplayan kar yağışı en çok çocukları sevindirdi. Çocuklar sokaklarda kartopu ve kardan adam oyunlarına henüz başlayamadılar. Birçok ilde kar yağışı dolayısıyla okullar tatil edilirken ilimizde bu yönde atılmış bir adım henüz duyulmadı.
Engelli ve Hamile Çalışanlar Valimizden Tatil Bekliyor

İlköğretim öğrencileri özellikle ana sınıflar olumsuz hava koşullarından en çok etkilenenlerin başında geliyor.  Olumsuz hava koşullarının etkilediği bir diğer kesim ise hiç şüphesiz kamuda çalışan, hamile kadınlar ve Engelliler.
Engelliler için bu havalarda işe gidiş gelişlerin zorluğu düşünülürse ne demek istediğimiz sanırım anlaşılır. Engellilerin akülü araçlarıyla bu havada işe gitmelerine nerede ise imkân yoktur.  Birçok engelli bu mevsimlerde ya rapor alıyorlar veya senelik izinlerini kışa saklayıp yazın aileleriyle geçireceği izin günlerini kışın içeride mahsur kalmış bir şekilde harcıyorlar.
Yanılmıyorsam 2002 yılına ait olan bir Başbakanlık genelgesi halen güncelliğini koruyor. İl merkezlerinde mülki amirlerin okulları tatil etme kararları bu genelge ile içinde öğrencileri ve hamile ve engellileri de kapsıyor. Engelli ve hamile çalışanlar buna benzer tatil günlerinde “idari izinli” sayılıyor. Bu genelge hemen her kamu kurum ve kuruluşlarını bağlamaktadır.
Sayın Valimiz Vasip Şahin’den hiç vakit kaybetmeden tatil kararı almasını (hafta sonuna kadar) engelli hamile çalışanlar adına rica ediyoruz.
Bir diğer nokta ise hafta sonu tüm illerle beraber ilimizde de Açık Öğretim sınavları yapılacak. Ne üniversitemizin ne de özel kurum ve kuruluşlarının engellilere yönelik bir servisi yoktur. Sabah 9.30’da başlayacak sınavlara girecek olan engellilerin bu hava şartları kâbusu olmuş durumdadır.
Kent Konseyine Ait Engelli Araçlar Hafta Sonu Çalışsın

Malatya Belediyesinin en beğenilen hizmetlerinden biri olan Engelli araçları hafta içi mesai yapıyor. Sabah sekiz beş olarak rutin mesai yapan engelli araçlarının böylesi istisnai günlerde de hizmet vermesini diliyor ve bekliyoruz.
Hatırlarsanız iki araçla hizmet veren Engelli servislerine geçtiğimiz günlerde Malatya belediyesi bir araç daha alarak engelli aracı sayısını üçe çıkarmıştı. Hiç değilse araçlardan bir tanesine yedek şoför tahsis edilerek hafta sonları da hizmet verir hale getirilmelidir.
Başkan Çakır’ın ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Ali Yıldırım’ın Dikkatine

Geçtiğimiz yıl yapılan güz dönemi sınavlarında engellilerin mağdur olduğunu belirtmiş ve Sayın Ali Yıldırım’ın dikkatini çekmiştik. Yıldırım hemen arayarak istisnai durumlar için önceden talep edilmesi halinde yardımcı olunacağını belirtmesine rağmen maalesef bir değişiklik olmamıştır.
Geçtiğimiz günlerde sınavlar için araç tahsis edilmesi için başvurduğumuzda Kent Konseyi Müdür S.Soner Yılmaz’ın izinli (Raporlu) olduğu belirtilerek Müdür muavini Vahap bey telefona çıkıp “hafta sonu hizmet verilmediğini” belirterek konuyu başından savmıştır.
S.Soner beye hem geçmiş olsun dileklerimizi iletmek hem de konuyu gündeme getirmek için aradığımızda telefonumuza çıkmayarak engelli sorunlarına duyarlılığını(!) gösterdiği i çabayı siz kamuoyunun takdirine sunuyoruz.
Soner bey “her devrin en has adamı olan bir dernek başkanına gösterdiği ihtimamın en az yüzde birini de diğer engelli kardeşlerimize ve derneklere göstermesini” bekliyoruz. Sizlerin görevi birilerinin SODES projelerinin takipçiliği olmamalı. Lütfen “Asli işinizi” adalet ve hakkaniyet ölçüsünde yapınız. Hem siz demiyor muydunuz “engellinin halinden en iyi ben anlarım, benimde ailemde engelli var..” diye…
Sayın MOTAŞ müdürü H.Alıcı hakkında eleştirimi dünkü haberimizde ilettim. İlet(e)mediğim binlerce konuyu ise yapılan “güzel hizmetler” karşılığı olarak gündeme getirmiyorum.
Kısaca siz okurlarımıza Hal-i Pür Melal’imizi anlattık, umarız birileri bu konuya sahip çıkar…
İnönü Üniversitesinin Engelli Servisi neden Yok?

İlimizin güzide eğitim kurumlarının başında gelen ve bizlerin de medarı iftiharı olan İnönü Üniversitesi neden bir engelli servisi hizmeti vermez. Onlarca engelli öğrencisi olan bir kurumun kırk elli bin liralık bir araç alacak gücü mü yok? Her fırsatta kamuoyu önüne çıkıp bilmem şu kadar kendi öz kaynağımız var. Devletten aldığımız kaynağın dışında gelirimiz bu kadar demeci veren kurumun engelli öğrenci ve engelli çalışanları için Malatya Belediyesi Kadar gücü yok mu?
Malatya Belediyesi ikisi hayırseverlerin katkısıyla birisini kendi öz kaynağıyla aldığı üç aracın hem yakıtını hem şoförünü karşılıyor da İnönü Üniversitesi bir araç alacak parayı bulamıyor mu?
Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik’ten rica ediyoruz, lütfen vakit geçirmeden bir adım atın…
 Haber:K.Turgut GÖLE/MHS/Özel 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner437