Kernek'li Genç İlk Soruda Elendi

Malatya Tabip Odasının davetlisi olarak Malatya'ya gelen Kenan Işık'ın önünü kesen gençler yarışmak istediklerini söylediler...

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Kernek'li Genç İlk Soruda Elendi
banner83
 Malatya Tabipler Odasının davetlisi olarak bir günlüğüne ilimize gelen Kenan Işık ve beraberinde Malatya Tabip Odası yöneticileri ve doktor misafirleri ile birlikte Vilayet Park Vip Cafe'de oturup sohbet ettiler.

Kenan Işık'ın keyifli sohbetinin ardından çıkışta bir gurup genç "Bizde yarışmacı olmak istiyoruz ama bir türlü katılamıyoruz" dediler. 

Kenan Işık'ta gençlere buralı olup olmadıklarını sordu. Gençlerden birisi Kernekli olduğunu söyleyince de "varmısın şimdi yarışmaya" dedi.

Kenan Işık: Birinci soru geliyor, iyi dinle; Guşkana Nedir?

Kernekli Genç:...!?

İlk soruya cevap veremeyen gençler bu soruya itiraz ettiler. "Başka soru sor,bu nasıl soru biz Kernekliyiz kernek Türküsü söyleyelim" dediler.Kenan Işık'ta "olur tamam, ama Kernek Türküsünü değil bestecisini söyleyin" dedi.

Gençler Türkünün sahibini de bilemeyince bu sefer "tamam size daha kolayını sorayım" diyerek sormaya devam etti.

Kenan Işık: Söyleyin bakayım "Yakınca"nın eski adı nedir?

Kernekli gençler: ....?

Bu soruyada doğru cevap veremedi. Kenan Işık hem Malatyalısın hem yakınca'nın eski adını bilmiyorsun. Kerneklisin Kernek türküsünün sahibini bilmiyorsun. Son iki soru daha soruyorum dedi ve bu sefer de "süyük nedir" diye sordu. Bu soruya da cevap alamayan kenan ışık "çörten nedir" diye son soruyu sordu.

Gençler ilk soruya cevap verememişti, Kenan Işık'ın resimlerini çekmeye çalışan  M.Nur (kızım) ilk soruya ben cevap vereyim diyerek Guşkananın tencere olduğunu söyleyince sen nerelisin diye Merve'ye sordu. O da Kuluncaklı olduğunu söyleyince "gecenin finalisti kızımızdır" diyerek yarışmayı kapadı.

Daha sonra gençlerle ve M.Nur'la da hatıra fotoğrafı çektiren Kenan Işık ve diğer misafirler oradan ayrıldı.

Bu arada sorulara ben cevap verdim ve Kenan bey gençler yöre ağzını pek bilmezler. O soruların cevabını ancak bizim kuşak bilir dedim...

Kernek türküsünün bestecisini ben Seyfettin Sucu diye hatırımda kalmıştı Kenan bey Malatyalı Bedo'dur (Topal Bedo) dedi, bende bu sayede öğrenmiş oldum.

Bu arada Sami Kasap'ı andık (Allah ramet eylesin) bende Sıtma Pınarı'nda kaldığımda görüşüyordum tanırım dedim...

Soruların Cevapları da şöyle idi bilebildiğim kadarıyla:

Guşkana: Küçük tencere

Kernek Türküsü'nün bestecisi: Malatyalı Topal Bedo (Teşekkürler Kenan Işık)

Süyük: Köy evlerinin saçağı (yağmurluk,siper)

Çörten: Oluk (Kerpiç damların yağmur savacağı)

Yakınca'nın Eski adı: Çırmıhtı (Benim hatırımda öyle kalmış,hatalıysa özür dilerim şimdiden)

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv