Kayısıya "alt sınır" önerisi

Malatya İl Genel Meclisi, Malatya Valisi Ulvi Saran’ın ihracatçılarla görüşmesini ve ihraç edilecek kayısılarda kayısıya taban fiyatı konulmasını istedi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Kayısıya
banner83
 Malatya İl Genel Meclisi’nin dünkü toplantısında kayısıya taban fiyatı sınırı getirilmesi konuşuldu.Naci Şavata Başkanlığı’nda toplanan Malatya İl Genel Meclisi gündeme dair maddeleri görüşüldü. Gündem dışı söz alan Malatya İl Genel Meclisi Üyesi Hasan Göğüs, ihracatçının belli bir fiyatın altında kayısı satmamasını isteyerek, taban fiyatı getirilmesini istedi. Malatya eski Valisi İbrahim Daşöz’ün kendi döneminde ihracatçılarla yaptığı toplantıya değinen Göğüs, “Şimdi de böyle bir karar alınsın. İhracatçı belli bir fiyatın altında kayısıyı dışarıya satamasın.

Böylece kayısı üreticisi mağdur olmaz” dedi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Ali Doğan, ortalıkta dolaşan söylenti kadar fazla rekolte olmadığını, Tarım Müdürlüğü’nün rekoltesine uyulması gerektiğini ifade etti. Stokta kuru kayısının da bulunmadığını söyleyen Doğan, “İhracatçılar söylenti çıkarıyor ki, ürünü ucuz alsınlar” dedi. Başkan Şavata da öneri halinde bunu meclise taşıyabileceklerini ifade etti.

“Vali Saran ormanı olsun”

Toplantıda Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun Malatya Valisi Ulvi Saran tarafından Beydağı’nda başlatılan ağaçlandırma çalışmaları hakkında da bilgi verildi. Ağaçlandırma çalışmalarında şuana kadar yüzde 90 oranında başarı elde ettiği belirtilen komisyon raporunda bu bölgelerdeki çalışmalara da yer verildi. Malatya İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata ise, bölgede oluşturulacak ormana Vali Ulvi Saran isminin verilmesini istedi. Bazı meclis üyeleri ise Malatya’da yetişmiş önemli insanların isminin verilmesini istediler. Başkan Şavata da “O zaman Beydağı Ormanı deriz. Vali Saran’ın da emeğinin geçtiğini bir tabela ile belirtiriz” dedi.

“Yemek parası için istiyorlar”

Meclis toplantısında Malatya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün ödenek durumu da tartışıldı. İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ercan Önal‘ın verdiği yazıda müdürlüğün araç ihtiyaçlarını karşılanmasını talep etti. Şavata da 329 bin TL ödeneğin hala mevcut olduğunu ve bu ödenek ile müdürlüğün araç ihtiyacını karşılayabileceğini belirtirken, AKP Grup Başkanvekili Mehmet Ali Doğan, sorunun araç sorunu olmadığını öne sürerek, “Yemek parası için istiyorlar” dedi.

Diğer maddeler

Öte yandan Akçadağ ilçesi Gölpınar köyü arasındaki asfalt yolun bölgeye büyük çapta yatırım yapan özel firmalar inşaat yaptığı için, yüksek tonajlı arabaların malzeme taşıdıklarından dolayı yolun büyük bir bölümünün tahrip olması nedeniyle, tahrip olan yolun ilgili firmalar tarafından yapılması kabul edildi. Darende ilçesi Başkaya ve Kuzpınar köylerine birer adet içme suyu amaçlı sondaj açılması da komisyonda görüşülmek üzere havale edildi.

Haber Kaynağı:
Yenigün
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv