Kayısılarda ki kurumalar yerinde incelendi

Doğanyol ilçesinde kayısı ağaçlarında görülen kurumalarla ilgili karşılaşılan sorunlar konu uzmanlarınca yerinde incelenerek teşhis ve tedavi yöntemleri belirlendi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Kayısılarda ki kurumalar yerinde incelendi
banner83
 İlimiz Doğanyol ilçesinde kayısı ağaçlarında görülen anormal kurumalarla ilgili karşılaşılan sorunları yerinde görmek üzere ilimize gelen Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğünden Meyve Hastalıkları konu sorumlusu Şahimerdan TÜRKÖLMEZ ile İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünden konu sorumluları Mühendis Hayat ÇİÇEK, Badin KILIÇ ve Tekniker M.Naci ERTAN ile birlikte Doğanyol İlçesinde ve köylerinde kayısı ağaçlarında meydana gelen sorunlarla ilgili olarak mahallinde arazi çalışması yapıldı.

İlçe Müdürü Mehmet TÜRKER ve İlçe Müdürlüğünde görevli teknik elemanların da katıldığı arazide yapılan çalışmalarda ve kayısı ağaçlarından alınan numunelerde yapılan makroskobik incelemelerde kurumalara sebep olan etmenlerin Eutypa sp. Verticillium ve Phytophthora sp. ye ait belirtiler gözlemlenmiştir.

Konu uzmanları tarafından hastalıklar ile mücadele, alınacak önlemler ve uygulamalar hakkında yetiştiricilere detaylı bilgiler verilmiştir.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv