Kayısı Yarışması Yapıldı

İl Müdürlüğümüzce düzenlenen “En İyi Yaş Kayısı Yarışması” nda Birinciler Hacıhaliloğlu kategorisinde Doğanşehir’den ve Kabaaşı kategorisinde Kale’den…

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Kayısı Yarışması Yapıldı
banner83
 Sümerpark Park Sera Kafe’de düzenlenen yarışmaya Vali Yardımcısı Bilal BOZDEMİR, AKP Milletvekilleri Öznur ÇALIK, Mustafa ŞAHİN, H.Cemal AKIN, Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Alican BOZKURT, İl Genel Meclisi Başkanı Naci ŞAVATA, İ.Ü.Ziraat Fakültesi Dekan V. Doç.Dr.Bayram Murat ASMA, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin ERKOÇ, Ziraat Odası Başkanı Bayram POLATBAŞ, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali EVREN ile bazı sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

İl Müdürümüz Sayın Ramazan AYTEKİN yaptığı açılış konuşmasında “Malatya’da birçok meyve yetiştirilmekte olup bunlardan en önemlisi kayısıdır. Kayısı Malatya’nın can damarıdır. 35 bin çiftçimiz 700 bin dekar alanda kayısı tarımı yaparak geçimini sağlamaktadır. Bunun yanında yüzlerce esnaf, tüccar ve fabrikatör bu üründen para kazanmaktadır. Türkiye’nin kayısı üretiminin yüzde 90’ı, dünya kayısı ihtiyacının ise yüzde 70’i Malatya’da üretilmektedir. 80’den fazla ülkeye kayısı ihracat etmekteyiz” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Sayın Bayram POLATBAŞ yaptığı konuşmasında kayısı üreticisinin sıkıntılarını dile getirerek şöyle konuştu, “ Kayısı işçisi yerde sürünüyor. Çiftçi kayısıyı çöpe atmak üzeredir. Kimi çiftçiler kayısıyı yarı fiyatına veriyor, kayısıyı nasıl elimden çıkarırım onun hesabını yapıyorlar. Ne yazık ki biz idareciler bu sezona kadar kayısı konseyi kuruldu, kayısı araştırma önergesi verdik, gelinen nokta ise bugün kayısı bitme noktasındadır. Bunun çilesini bilmeyenler, ne yazık ki bizi idare eden siyasilerimizin tamamı çiftçidir, ama halimizden anlamıyorlar. İl başkanımız çiftçidir, ilçe başkanımız çiftçidir, Milletvekillerimizde çiftçidir, Malatyalı olup da çiftçilikle uğraşmayan hiç kimse yok. Bizler birbirimizle uğraşırken çiftçinin de kayısı üreticisinin de besicinin de sıkıntısını unuttuk. Hala makam, mevki, koltuk peşinde koşuyoruz, bende dahil olmak üzere.” İfadelerini kullandı.


Malatya Milletvekili Sayın H.Cemal AKIN ise “Kayısının problemi hepimizin problemidir. Bir müddet evvel Bayram Başkanım ve TSO başkanım Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Ankara’ya gelmişlerdi. Milletvekili arkadaşlarımız ile birlikte Tarım Bakanı Yardımcısı ve müsteşarlarımıza ziyaretlerde bulunduk. Kayısımızın içinde bulunduğu bu hususu arkadaşlarımız ile paylaştık. Daha sonra Ali Babacan’la, gerekse Maliye Bakanımızla görüştük. Kayısı çiftçisinin kayısı üreticisinin kayısısını hemen elinden çıkaramayacağı bir ortam meydana getirmek için ucuz kredi ile düşük faiz ile kayısı çiftçisine Temmuz’un sonundan Şubatın veya Aralık’ın sonuna kadar bir kredi verilmesi hususunda görüşlerimizi kendileri ile paylaştık. Onlar da bizim bu çalışmalarımıza müspet baktılar. İnşallah şu andan itibaren kayısı çiftçilerimiz müracaat ettiklerinde bahsetmiş olduğum şekilde kredi temin etme imkanına sahip olacaklar” şeklinde konuştu.

Malatya Milletvekili Sayın Mustafa Şahin ise “Biz Milletvekilleri olarak ister seçim süreci olsun isterse seçim sürecinden sonra olsun Meclis çalışmalarında bulunduk. Evet, bizler köylü çocuklarıyız. Köylünün halinden anlıyoruz, köylünün derdini biliyoruz ama bu yeterli mi? Yeterli değil. Biz ağlama duvarı değiliz çözüm noktasındayız. Bize iletilen sorunları her aşamada insanlarımız ile birlikte bu sorunun çözümü için elimizden gelen gayreti sonuna kadar sarf ettik. Bundan sonrada yapacağız. Sonuç alsak ta almasak ta hepimizin sorunu elbette. Dünya kayısısının başkenti konumundaki ilimiz, çok kaliteli kayısı yetiştirmekle beraber, pazar sorununu henüz halledebilmiş değiliz. Başbakanımız kendilerine iletilen sorunları harfiyen takip ediyor ve bu sorunların çözümü ile ilgili olarak da elindin gelen gayreti gösteriyor” dedi.

Malatya Milletvekili Sayın Öznur ÇALIK’ta geçmişte yapılan işlerden bahsederek “Biz diyoruz ki Malatya’nın geçim kaynağı kayısıdır. Bugün 400 milyon dolarlık ihracatın tamamı kayısıya bağlıdır. İnşallah 2023 hedefimizde milyar dolarlarla ifade edeceğimiz ihracatımızda kayısımızın çok ciddi bir payı olacaktır. 2002 yılından 2012 yılına kadar çiftçilerimize neler verdik, kayısıya neler verdik bunlara bir göz atmak lazım” ifadelerini kullandı.

Vali Yardımcısı Sayın Bilal BOZDEMİR yaptığı konuşmasında “Kayısı deyince Malatya, Malatya deyince de kayısı aklımıza geliyor. Dünya kayısı başkenti kayısı ile özdeşleşmiş bir şehrimizdir. Malatya kayısı ile yatıp kalktığı için sorunları da çok yüksek bir şekilde tartışabiliniyor. Biz gerek idareciler gerekse ilimizin Milletvekilleri siyasileri bu sorunların giderilmesi ve çözüm bulunması noktasında elimizden gelen gayreti de göstermekteyiz. Valilik olarak kayısı ürünü dışında diğer meyvelerimizi ve tarımsal ürünlerimizi de destekliyoruz. Bu amaçla kayısı kadar olmasa da diğer meyvelerimizle ilgili çeşitli çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Jüri olarak Ziraat Mühendisi Abdullah ERDOĞAN, Ziraat Mühendisi Kadir ÖZTÜRK ve Ziraat Mühendisi Badin KILINÇ’ın görev aldığı ve Hacıhaliloğlu ve Kabaaşı olmak üzere iki kategoride düzenlenen En İyi Yaş Kayısı yarışmasına toplam 258 çiftçi katıldı.

Yarışma sonunda;
Hacıhaliloğlu çeşidi kategorisinde
Doğanşehir/merkez’den Feride Aslan birinci,
Pütürge/Örmeli Köyünden Ali Güngör ikinci,
Akçadağ/Gölpınar Köyünden Kenan Demirtaş üçüncü oldu.

Kabaaşı çeşidi kategorisinde ise
Kale/Bent Köyünden Nail Çetinkaya birinciliği,
Darende/Balaban Beldesinden Asaf Özdemir ikinciliği,
Battalgazi/Ağılyazı Köyünden Ömer Kaya üçüncülüğü elde etti.

Birincilere ikişer Cumhuriyet Altını, İkincilere birer Cumhuriyet Altını, Üçüncülere birer Yarım Altın’ın yanı sıra tüm yarışmacılara birer Budama Makası ve Eldiven ile Katılım Belgesi ödül olarak dağıtıldı.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv