Japon Konuklarımızı Uğurladık

Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi SARAN'ın davetlisi olarak Malatya'ya üç günlük ziyarette bulunan Japon heyet olumlu izlenimlerle ayrıldı!

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Japon Konuklarımızı Uğurladık
banner83
Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi SARAN'ın girişimleriyle; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Güney Kore Büyükelçiliği, Güney Kore Kültür Ataşeliği, Malatya Belediyesi ve Fırat Kalkınma Ajansı'nına katkıları ve THY'nin ulaşım sponsorluğunda ülkemize gelen Japon heyet, üç gün boyunca Malatya'nın doğal, kültürel ve tarihi mekânlarını gezerek incelemelerde bulundular.

Vali Ulvi SARAN ve Belediye Başkanı Ahmet ÇAKIR'ın geçtiğimiz yıl Uzakdoğu'ya düzenledikleri gezi sırasında kurdukları temaslarla, ilimize davet edilen Japon heyete, Malatya'nın turistik destinasyonları gezdirilerek brifingler verildi.

Malatya'nın turizm potansiyeliyle ilgili incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen: Japonya'nın tanınmış seyahat acentesi sahipleri, tur operatörleri, yüksek tirajlı gazetelerin yöneticileri ve gezi yazıları kaleme alan gazetecilerinden oluşan 18 kişilik heyet, Malatya gezilerinin ilk gününde Akçadağ ilçesinde Sultansuyu Tarım İşletmeleri bünyesinde yer alan harayı ziyaret ederek, burada yetiştirilen atlar hakkında bilgi aldılar. Daha sonra Levent Vadisi'nde yapımı devam eden Seyir Terası yanında Levent Vadisi'ni gezerek 15 milyon yıllık bir oluşuma sahip vadinin doğal güzelliklerini seyrettiler. Akçadağ'dan Arapgir'e geçen heyet Onar Köyü'nde bulunan Kaya Mezarları ile 788 yıllık cem evini; ilçe merkezinde bulunan Millet Hanı, Çarşı Altı, İpek Sokağı, Eskişehir Vadisi, Osman Paşa ve Cafer Paşa camilerini gezerek incelemelerde bulundular.

Gezilerinin ikinci gününde Vali Ulvi SARAN'ı ziyaret eden Japon heyet, gezilerinin ilk gününe ilişkin izlenimlerini paylaştılar. Malatya'da bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten heyet, iki ülke arasında uzak mesafeler olmasına rağmen, Japon halkının Türkiye'yi yakından tanıdığını ancak turizm alanında İstanbul, Safranbolu, Pamukkale, Kapadokya gibi bilinirliği fazla olan bölgelere turistik geziler yaptıklarını, doğu illerinin güzelliklerini henüz keşfetmediklerini belirttiler. Akçadağ ve Arapgir ilçelerinde yaptıkları gezilere ilişkin izlenimlerini aktaran heyet, özellikle Levent Vadisi'nin ihtişamı karşısında duydukları şaşkınlığı belirterek, böyle bir geziye öncülük ettiği ve kendilerini davet ettiği için Vali Ulvi SARAN'a teşekkürlerini ilettiler. Medya yöneticileri ve gazeteciler; gezileriyle ilgili olumlu izlenimlerini Japon halkıyla paylaşacaklarını ve Malatya'yı ziyaret etmeleri için gazete ve televizyonlarda ihtiyaç duyulan tanıtım çalışmalarını gerçekleştireceklerini; seyahat acenteleri ve tur operatörleri ise Malatya'yı Türkiye'nin seyahat edilecek yerleri arasında göstereceklerini belirttiler. Vali SARAN davetlerini kabul ederek ilimize gelen heyeti ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek:"Amacımız sadece Malatya'nın tanıtımı değildir. Anadolu'nun farklı yerlerini tanıtmayı amaçladık. Bu yüzden Malatya'yı tek bir uğrak noktası olarak düşünmedik. Umuyoruz ki Malatya Uzakdoğu'dan, özellikle Japonya'dan gelecek turistler için yeni bir turizm rotası olacaktır. İlimize gelen turistler Malatya üzerinden Nemrut'a, oradan Adıyaman ve diğer illere geçiş yapacaklardır. Altı gün sürecek gezinin üç gününde Malatya'yı gezecek heyet, diğer üç günde Adıyaman ve Şanlıurfa'yı gezecekler. İnanıyoruz ki dönüşlerinde, bölgemizin doğal, tarihi ve kültürel değerlerini Japon medyası ve turizm sektörüne tanıtacaklardır. Bu gezi sayesinde önümüzdeki yıllarda bölgeye gelen Japon turist sayısında önemli bir artış olacağına inancımız tamdır" diyerek heyete ve heyetin Malatya'ya gelişlerinde büyük emekleri bulunan Kültür Bakanlığı Japonya ve Güney Kore Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Ayşegül ATMACA'ya teşekkür etti.
Valilik ziyaretinin ardından Darende ilçesine geçen Japon heyet burada Uzunok Köprüsü, Somuncu Baba Camii ve Kudret Havuzu'nu gezdiler. Bu ziyaretler sonrası Tohma Çayı üzerinde rafting heyecanını yaşadılar. Rafting sonrası kanyon içerisinde yer alan yürüyüş yollarından geçerek kanyonu ve Günpınar Şelalesi'ni gezdiler. Heyette yer alan Nishinippon Gazetesi Yazarı Tokonomı Naoko; Tohma Çayı'nda yaptıkları raftingin beklediğinin üstünde keyif verici, rafting sırasında şelalenin altında geçmenin ise ilginç olduğunu; Japonya'da bir şelalenin altında durmanın, kendini eğitmek anlamında manevi bir hava anlamına geldiğini belirtti. Naoka:"Böylesine büyüleyici ve güzelliklerle dolu bir yerde sportif bir aktivite sırasında bunu yaşamaktan da mutlu olduk. Darende'yi 'dünya cenneti' olarak yazıp halkımızın ve insanların tanımasını sağlayacağız" diye konuştu.

Japon Hava Yolları Turizm Yöneticisi Morita Koji ise, kolay olarak düşündüğü raftingin kendilerine heyecan dolu bir macera yaşattığını, yörede atmosferin harika olduğunu ve Darende'de gezip görülecek çok şey olduğunu söyledi. Ayrıca Malatya'nın yemeklerini de çok beğendiklerini belirtti.

Japon heyet son olarak Balaban sokaklarını gezerek restore edilen evleri inceleyerek Darende gezilerini sona erdirdiler.

Malatya'ya 10 Haziran Pazar günü gelen Japon heyet, üç günlük ziyaretlerinin sonuncu gününde, Battalgazi ilçesini gezdikten sonra; doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerin tümünü bir arada barındıran Nemrut Dağı'na çıkarak eşsiz bir deneyim yaşadılar.

Nemrut gezisinin ardından ilimizdeki ziyaretlerini tamamlayan Japon heyet, Malatya'yla ilgili son derece olumlu izlenimlerle ayrıldıklarını belirterek, gezilerinin diğer ayağını oluşturacak olan Adıyaman'a geçtiler. Japon heyet Adıyaman gezilerinin ardından, özellikle inanç turizminin önemli bir bölgesi olan Şanlıurfa'ya geçecek.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv