banner403

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesi Malatya’da başladı

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın geçen sene başlatmış olduğu “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesi Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen ortaklığıyla bu yıl Malatya’da hayata geçiyor.

Türkiye ve dünyanın bir başka ülkesinde annesini, babasını kaybetmiş olan çocukların eğitim, sağlık, gıda, kıyafet, barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için başlatılan “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesine geçen yıl ülkemizde yaklaşık 2 bin 100 okul ve 7 bin sınıf katıldı. Böylelikle öğrenciler Türkiye’den veya dünyanın bir başka ülkesinden bir yetim kardeş edindiler. Bu yılda Malatya okullarının katılacağı proje ilk olarak Öğretmenler İmam Hatip Ortaokulunda başladı.

Öğretmenler İmam Hatip Ortaokulu 5/C sınıfında başlatılan Proje açılışına Malatya il Müftüsü Ümit ÇİMEN, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya İHH Şube Başkanı Ömer Derin, Eğitim Bir-Sen Başkanı Kerem Yıldırım ve İHH Üyeleri katıldı.

Açılışta öğrencilere konuşan Malatya il Müftüsü Ümit Çimen; sevgili öğrenciler “Peygamber'imiz (S.A.S.) şaadet parmağı ile orta parmağını ayırıp göstererek:
«Ben ve yetimin bakımını üzerine alan kimse, bu şekilde cennette birlikteyiz» diye buyurmuştur.” Dedi.
Çimen; Peygamber'imizin (S.A.S.)’in başka bir Hadisi Şerifi-nde,” En hayırlı Müslüman evi, içinde bulunan yetime iyi davranılan
evdir” bu nedenle sevgili çocuklar bizde bu Hadis-i Şeriften şunu çıkarmalıyız;” En hayırlı sınıf yetime yardımcı olan onun elinden tutan sınıftır.” Sözleriyle öğrencilere nasihat verdi ve bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.

Proje hakkında konuşan Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı şu sözleri dile getirdi; ”Proje savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık vb. sebeplerle hem Türkiye’de hem de dünyanın başka ülke ve bölgelerinde babasını veya anne/babasını kaybetmiş olan yetim çocukların günlük ihtiyaçlarının Malatyalı arkadaşları/öğrencilerimiz tarafından karşılanmasını ve bu yolla dostluk ve kardeşliğin kıtalar arasındaki yegâne köprü hâline gelmesini hedefliyor. Bu Kampanyada Milli Eğitim Bakanlığı ve Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yetimlerimizin yanında olduğumuzu ve bu konuda bizlere ne düşüyorsa elimizden gelecek her türlü desteği vereceğimiz belirtmek istiyorum bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Malatya İHH Şube Başkanı Ömer Derin, projenin detaylarına ilişkin şu bilgiyi verdi:
“ Bu çalışmaya sınıflar kardeşlik köprüsüne, iyilik köprüsüne gönüllülük esasıyla katılacaklar. Hiçbir sınıf ve okul katılmaya zorunlu değil. Kampanyaya göre ister 1 sınıf, ister 10 sınıf bir araya gelerek bir yetim kardeşlerini destekleyebilecekler. Bunun için kampanyaya katılmak isteyen sınıflara birer koli gidecek. Kolinin içerisinde kumbaralar olacak. Bu kumbaralar her ay için doldurularak kardeşlerine göndermek üzere hesap numaralarına yatırılacak. Çocuklar bu kampanyayı en az 1 sene yürütecekler. Önümüzdeki sene bir üst sınıftan arzu ederlerse devam edebilecekler.”
Derin; “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyasına katılan sınıflar bir yetimi desteklemeye karar verdikten sonra en az bir yıl boyunca (birden fazla yetim kardeş edinmek de mümkün) her ay düzenli olarak 90 TL toplayacak. Çocuklar/gençler kardeşlerini İHH’nın Sponsorluk Destek Sistemi kapsamında yetim çalışmalarını yürüttüğü ülke ve bölgelerden seçecek. Sponsorluk süreci başlatıldıktan sonra sınıflar adına eşleştirilen yetimlerin ülkesi, adı, yaşı ve fotoğrafını içeren “Yetim Özet Bilgi Formu” posta veya e-posta yoluyla her sınıfa ayrı ayrı gönderilecek. (Gönderilen yetim bilgi formları sınıf panolarına asılabilir, böylece çocuklar destekledikleri yetim kardeşlerini her an hatırlama imkânı bulabilirler.) Sınıflar dilerse yetim kardeşlerine mektup yazabilir ve destek verdikleri yetim kardeşlerinden mektup alabilirler. Böylece Malatya’dan dünyaya uzanan yetim kardeşliği, mektup arkadaşlığı ile de pekiştirilebilir. Bir yılın sonunda dileyen sınıflar sponsorluklarına aynı yetim kardeşleri ile devam edebilirler.” Dedi.
“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” proje açılışı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
 

Malatya MSH Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner419

banner423