Hazar Gölü Laboratuar Sonuçları Açıklandı

Hazar Gölünde göl yüzeyinde meydana gelen fiziksel değişiklik ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan laboratuar analizlerinin sonuçları açıklandı.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Hazar Gölü Laboratuar Sonuçları Açıklandı
banner83
 Yazılı bir basın açıklaması yapan Elazığ Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdulkadir Kandemir, şu bilgileri verdi. “İlimiz, Sivrice İlçesinde bulunan Hazar Gölünde 14.06.2012 tarihinde göl yüzeyinde meydana gelen fiziksel değişiklik ile ilgili olarak Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından 15.06.2012 tarihinde yüzey suyu numunesi alınarak, analiz için Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiş Laboratuara gerekli koruma şartları sağlanarak gönderilmiştir. Yerinde ölçülmesi gereken pH ve çözünmüş oksijen parametrelerinin ölçümü ise teknik elemanlarımız tarafından yapılmıştır. Analiz sonuçları 22.06.2012 tarihinde Müdürlüğümüze ulaşmış ve “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği” ekinde yer alan Tablo 2 (Göller, Göletler, Bataklıklar ve Baraj Haznelerinin Ötrofikasyon Kontrolü Sınır Değerleri)’ye göre değerlendirilmiştir.

Analiz sonuçları incelendiğinde, ötrofikasyon olarak adlandırılan ve besi elementlerinin (azot, fosfor) fazlaca deşarj edildiği göl, akarsu gibi su ortamlarında, su kalitesinin bozulması olarak açıklayabileceğimiz durumun vuku bulduğu sonucuna varılmaktadır. Kullanılmış suların su yataklarına boşaltılması, alglerin çoğalmasına yol açmakta ve sonuç olarak su ekosistemini ve suyun kalitesini bozmaktadır. Suyun tadı, kokusu ve renginde değişmelere yol açmaktadır.

Mevsim itibariyle, Hazar Gölü etrafında bulunan yazlıklarda, Sivrice ve Gezin İlçelerinde nüfusun artmış olması gibi nedenlerle göle verilen atıksu miktarı artmış, sıcak havanın artışıyla su sıcaklığındaki hızlı artış göl ortamındaki alglerin çoğalmasına neden olmuştur. Alglerin artışı ise suyun kalitesi ve renginde bozulmaları beraberinde getirmiştir. Bu durumla ilgili olarak, deşarjlara etkili arıtma yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

2872 Sayılı Çevre Kanununun 26.04.2006 tarih ve 5491 Sayılı Kanunla değişik Geçici 4. Maddesinde, nüfusu 2000 ile 10000 arasında olan belediyelere kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 10 yıl süre verilmiştir. Gezin Belediye Başkanlığı atıksu arıtma tesisi tamamlanmış olup, işletmeye alınma aşamasındadır. Sivrice Belediye Başkanlığının atıksu arıtma tesisi inşası devam etmektedir. Arıtma tesislerinin işletmeye alınma süreçleri Müdürlüğümüz tarafından titizlikle takip edilmektedir”.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv