En İyi Kiraz ve Kiraz Bahçesi Belli Oldu

Yeşilyurt İlçesi'nde düzenlenen 18. Kiraz Kültür ve Spor şenlikleri kapsamında "En iyi kiraz" ve "En iyi kiraz bahçesi" yarışması yapıldı.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
En İyi Kiraz ve Kiraz Bahçesi Belli Oldu
banner83
 FOTO GALERİ
Yeşilyurt Ahmet Atılgan Parkı Güreş sahasında yapılan 25 yarışmacının katıldığı en güzel kiraz ve en güzel kiraz bahçesi yarışmasına; Yeşilyurt Kaymakamı İlhan ABAY, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet KAVUK, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ramazan AYTEKİN,İl Tarımsal Veriler ve Koordinasyon Şube Müdürü Ahmet Turan KARACA, İstanbul Yeşilyurtlular Derneği Başkanı Mehmet Zeki AKINCI, Malatya Eğitim Vakfı Başkanı Şaban TAÇYILDIZ, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ramazan ÖZERDEM, Yeşilyurt İlçe Ziraat Odası Başkanı Doğan SOLMAZ'ın yanı sıra iş adamları ve üreticiler katıldı.

Kürsüye ilk gelen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü AYTEKİN, kirazın çok kıymetli bir meyve olduğunu kaydederek, "Malatya meyveciliğin yoğun olarak yapıldığı bir ilimizdir.İlimizde Turunçgiller ve Zeytin dışında hemen hemen tüm meyveler yetiştirilmektedir.İlimiz genelinde Kayısı, Yeşilyurtta Dalbastı Kirazı,Doğanşehirde Elma, Hekimhanda Ceviz, Doğanyolda Nar, Akçadağda Armut, Arguvanda Kavun,Kalede Çilek, Arapgir ve Pütürgede Üzüm ilimizin sembol meyveleridir.

Dalbastı kirazı renk,irilik,tat ve aroma açısından zevkle tüketilen ve aranan bir meyvedir.Diğer yıllara göre mevsimsel nedenlerden dolayı bu yıl rekolte düşük olup 400 ton civarındadır.Dalbastı kirazı ilçe ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. %80’i yurtdışına ihraç edilmekte olup %20 si iç piyasada tüketilmektedir.Kiraz ağaçlarının büyük kısmının yaşlanması,kapama meyve bahçelerinin yetersiz olması dalbastı kirazının önemli sorunlarının başında gelmektedir.Kapama kiraz bahçelerinin sayısının artırılması konusunda önemli çalışmalar yapılmıştır.Sayın Valimizin öncülüğünde hayata geçirilen Meyveciliği Geliştirme Projesi ile Yeşilyurt İlçemizde 136 dekar alanda 30 adet örnek meyve bahçesi tesis edilmiştir.
Ayrıca yine Malatya Valiliği İl Özel İdaresinin katkılarıyla hayata geçirilen Kirazda Kaliteyi Artırma Projesi ile 70.000 TL. harcanarak Yeşilyurt Kaymakamlığının öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Ziraat Odasının işbirliğiyle kiraz bahçelerinde toplu olarak kiraz sineği mücadelesi yapılmıştır.Kiraz sineği mücadelesinde Zirai mücadele teknik talimatlarına ve Avrupa Birliği normlarına uygun zirai ilaçlar kullanılmıştır.Bu özverili çalışmalarından dolayı başta İlçe Kaymakamımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor,canı gönüldende kutluyorum.

18.Kiraz şenliğinin İlçemizin ve dalbastı kirazımızın tanıtılmasına vesile olmasını temenni eder,bu yarışmada emeği geçen başta kiraz üreticilerimiz olmak üzere herkese ayrı ayrı teşekkür ederim." dedi.

Tüm Yeşilyurtlular adına kürsüye gelen İstanbul Yeşilyurtlular Derneği Başkanı Mehmet Zeki AKINCI ise, dinç kalmasını kiraza borçlu olduğunu ifade ederek, "Kirazı Allah bize nasip etmiş.Kirazın meyvesi ayrı şifa kaynağı çöpü ayrı şifa kaynağıdır. Bizim görevimiz bu meyveyi, teşvik ve tedbirle çoğaltarak gelecek kuşaklara geçim kaynağı olarak aktarabilmektir.Tüm Yeşilyurtlular adına şenliğimize katılan herkese tekrar hoş geldiniz diyor katılımlarınızdan ve katkılarınızdan dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyor, yarışmacılara ve yarışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından yarışma sonuçları açıklandı. En iyi ve bakımlı kiraz bahçesi dalında; Gündüzbey Beldesinden İsmet ERKİŞİ birinci, Gündüzbey Beldesinden Mustafa Gencer KÜÇÜKER ikinci, Gündüzbey Beldesinden Taner ERKİŞİ üçüncü oldu.

En iyi kiraz meyvesi dalında; birinciliği Gündüzbey Beldesinden Emin GÖLGELİ, ikinciliği Yeşilyurt İlçe Merkezinden Mahmut TÜFEKÇİ, üçüncülüğü Yeşilyurt İlçe merkezinden İbrahim KOCA, dördüncülüğü Yeşilyurt İlçe Merkezinden Mehmet SIĞIRCI ve beşinciliği Gündüzbey Beldesinden İsmet ERKİŞİ kazandı.

İyi bakımlı kiraz bahçesi ve kaliteli kiraz meyvesi dalında dereceye giren üreticilere altın ve çeşitli hediyeler verildi.
FOTO GALERİ
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv