Öne Çıkanlar Hulusi Teke Altın Kayısı Bulvarı Baldıran Zehri Aslantepe Pulları Doğa Bize Kalsın

Eğitim Sen'den İlkokulu boykot edin çağrısı...
 Şube Başkanı Baytemur, “Velilerimize 72 ay altındaki çocuklarını ilkokula değil, okulöncesi eğitim kurumlarına gönderme çağrısı yapıyoruz. Velilere buradan sesleniyoruz, çocuklarınızı okula göndermeyin” dedi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Malatya Şube Başkanı Ali Ekber Baytemur, 72 ay altındaki çocukların okulöncesi eğitim kurumlarına gönderme çağrısında bulunarak, 72 yaş altındaki çocukların ilkokula gönderilmemesini istedi. Şube binasında gazetecilere açıklamada bulunan Baytemur, kademeli eğitim sisteminin ideolojik hedeflerle yasalaştırıldığını ifade ederek, yeni yasada en çok tartışılan maddelerden birinin okula başlama yaşı olduğunu kaydetti.

SOMUT İŞLEM DÖNEMİ 6-11 YAŞ

Okula başlama yaşı olan 72 ayın, 60-66 ay aralığına çekildiğini anımsatan Baytemur, “Çocuk gelişimi ile ilgili bilimsel veriler, çocukların somut işlem dönemini 6-11 yaş olarak ortaya koymaktadır. 12 yaştan itibaren, çocukların soyut işlem dönemine geçmesi nedeniyle, öğrendikleri kavramların ve becerilerin düzeyinde bir farklılık olması doğaldır.

4+4+4 modelinin ilk kademesi çocukların somut işlem döneminin ortasına denk gelmektedir. Bunun üzerine zorunlu eğitime başlama yaşının 5’e (60 ay) alınması, çocukların gelişimsel olarak önemli bir dönemi tamamlayamadan 9 ya da 10 yaşında ikinci kademeye geçmeleri, daha soyut ve üst düzey eğitim vermeyi amaçlayan ikinci kademeye gitmeleri anlamına gelmektedir. Bu durumun çocuklar üzerinde yaratacağı olası olumsuz etkileri görmezden gelmek mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

DAHA ÖNCE BAŞARISIZ OLMUŞTU

Dünyanın birçok yerinde okula başlama yaşının 72 ay olduğuna dikkati çeken Baytemur, Türkiye’de 1983–1985 eğitim-öğretim yıllarında 5 yaşındaki çocukların ilköğretime alınmalarını denendiğini, ancak uygulamanın başarısızlıkla sonuçlanması üzerine hemen vazgeçildiğini belirtti.

Baytemur, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Çocukların zihinsel ve psikolojik olarak gelişmiş olmasının yanı sıra, sosyal yönden kendini ifade edebilmesi, diğer çocuklarla üretken ve sağlıklı ilişkiler kurabilmesi, kendisini tanıması, haklarını koruyabilmesi gerekir. 6 (72 ay) yaş öncesi çocukların okumayı öğrenmeleri, bu çocukların ilköğretime başlamak için yeterli fiziksel, zihinsel, sosyal ve psikolojik olgunluğa ulaştığı anlamına gelmemektedir.

Bu nedenle dünyadaki ülkelerin büyük çoğunluğunda çocuklar ilköğretime 6 (72 ay) yaşında başlamaktadır. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı, bütün itirazlarımızı ve bilimsel gerçekleri yok sayarak, okula başlama yaşını 1 yıl erkene almıştır. Bu karar, çocukların 4+4+4 sisteminin uygulanmasında kobay olarak kullanılmasından başka bir anlam taşımamaktadır.”

“HERHANGİ BİR BİLİMSEL VERİ YOK”

Ailelere 72 ay altındaki çocukların ilkokula değil, anaokuluna gönderilmesi çağrısı yapan Baytemur, Eğitim Sen olarak çocukların geleceği ile oynanmasına müsaade etmeyeceklerini dile getirdi. Baytemur konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: ”Türkiye’de ilköğretime başlama yaşı 6 (72 ay) olarak yıllardır uygulanmaktadır ve bununla ilgili bir sorun yaşandığı konusunda hiçbir bilimsel veri yoktur.

Bu nedenle okula başlama yaşı 6 olarak devam etmeli, okulöncesi eğitim zorunlu hale getirilerek “dindar” ve ‘itaatkar’ nesiller değil, fiziksel ve zihinsel açıdan sağlıklı nesiller yetiştirilmesi için çalışılmalıdır. Türkiye, sonradan pişman olacağı böylesine büyük bir yanlışın içine kesinlikle girmemelidir.

Eğitim Sen olarak, çocuklarımızın bugünü ve geleceği ile oynanmasına izin vermeyeceğimizin, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizle bu uygulamanın geri alınması için bütün gücümüzle mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Velilerimize 72 ay altındaki çocuklarını ilkokula değil, okulöncesi eğitim kurumlarına gönderme çağrısı yapıyoruz.”
Kaynak Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) sitesi ve Malatya Yeni Gün
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.