Doğanyol’da Çilek Tarla Günü

Doğanyol İlçesi Koldere köyünde Mehmet ATABEY’e ait 1 da’lık arazide deneme amaçlı çilek yetiştiriciliği yapılarak tarla günü düzenlendi...

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Doğanyol’da Çilek Tarla Günü
 Tarla günü Doğanyol Kaymakamı Bünyamin KUŞ, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ahmet Turan KARACA, Doğanyol İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet TÜRKER, bazı daire amirleri, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden ve Pütürge İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden gelen teknik personellerin ve çiftçilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Doğanyol İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet TÜRKER, “Tarımsal ürünler açıkta yetiştirildiği için birçok risk faktörünü üzerinde barındırmaktadır, ayrıca buna fiyatlarında dalgalanmasını eklersek tek ürünün ne kadar sıkıntı oluşturacağını tahmin etmek zor değil sanırım. Onun için ilçemizde ürün yetiştiriciliğini artırmak amacıyla şuan bulunduğumuz arazide 1 da’lık alanda demonstrasyon çalışması gerçekleştirildi. Bu çalışmamızda en büyük katkıyı İlçe Kaymakamımız sağlamıştır. Bu vesileyle ilçe Kaymakamımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz ’’dedi.

Doğanyol Kaymakamı Bünyamin KUŞ ise, “Yaklaşık 7 ay önce Doğanyol’da göreve başladığım zaman kayısının sadece Doğanyol için değil tüm Malatya için tek gelir kaynağı olduğunu gördüm. Bizde kayısıya alternatif olarak ne olabilir diye düşündük ve çilek üretiminde karar kıldık. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ahmet Bey ve yanında birkaç arkadaş yardımcı olunca birlikte biz bu çalışmayı başlatalım dedik. Fakat insanlara bir şeyi yapın demek çok basit ancak göstermek zor, belki burada 1 dönümlük alanda çilek yetiştiriliyor ama bunun anlamı çok büyük, belki de bu vesileyle Doğanyol’un kaderi değişecek.

Bu çalışmayı yapmadan önce muhtarlarımız ve bazı çiftçilerimizle Şitoğlu firmasına gittik, Adana’dan 5.400 adet çilek fidesi getirdik ve üretim anlamında yetiştirilen bu çilekten çok memnun kaldık. Bizim şimdiki hedefimiz en az 10 çiftçi belirlemek ve en az 10 – 15 dönümlük arazide çilek yetiştirmektir” dedi.

Daha sonra çilek üretim sahasına geçilerek İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürümüz Ahmet Turan KARACA tarafından çiftçilere teknik bilgi verildi, ardından katılımcılarla birlikte çilek toplandı ve Şitoğlu Firması yetkilisine sembolik satış gerçekleştirildi.

banner315

    Yorumlar

banner344
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342