Belediyeye Fiber Optik Altyapı

Malatya Belediyesi tarafından bugüne kadar 30 km uzunluğunda döşenen fiber optik kablo sayesinde, Belediye birimleri arasında ışık hızında haberleşme sağlanıyor.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Belediyeye Fiber Optik Altyapı
banner83
 Malatya’nın dörtbir köşesinde yaptığı çalışmalarla, adeta şehri baştan başa değiştiren Malatya Belediyesi, teknolojik imkanları da sonuna kadar kullanıyor.

Özellikle MAKBİS uygulaması ile Belediye hizmetlerinin tamamına yakınını otomasyona geçiren Malatya Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü, yeraltına döşediği fiber optik kablolar sayesinde de belediye birimleri arasındaki iletişimi yüksek hıza ulaştırdı.

Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre, Malatya Kent Bilgi Sistemi iletişim alt yapısı kapsamında sürdürülen çalışmalar sayesinde, fiber optik bağlantı ile yüksek hız ve performans sağlanıyor.

Daha önce kiralık olarak kullanılan iletişim alt yapısı, fiber optik kabloların döşenmesiyle birlikte mülkiyet belediyeye geçerken, Belediye binası içerisinde ve dışında yer alan birimler arası iletişim ve veri transferi, yüksek hız ve kalitede hizmet sağlayan fiber optik bağlantı ile gerçekleştiriliyor.

Açıklamada, fiber optik bağlantı çalışmalarının, sertifikasyon eğitimi sağlanan Malatya Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü personeli tarafından yapıldığı kaydedilirken, bu çalışmalar kapsamında bugüne kadar 30 kilometre uzunluğunda fiber altyapı tesisi yapılarak, Belediye’ye ait 23 noktada fiber optik bağlantının çalışır hale getirildiği belirtildi. Fiber optik bağlantı noktasının 48’e çıkarılması için 14 km’lik fiber kablo hattının döşenmesi için de hazırlıkların son aşamaya getirildiği belirtildi.

Yılsonuna kadar bitirilmesi planlanan fiber optik altyapı çalışmaları ile birlikte Malatya Kent Bilgi sisteminin en önemli modüllerinden olan Kent Rehberi ve Mezarlık Bilgi sistemlerinin devreye alınarak vatandaşların hizmetine sunulacağı belirtildi. Ayrıca altyapı çalışmalarının ardından scada, sinyalizasyon, mobese, eds, akıllı durak ve dijital tabela projelerinin de hayata geçirileceği açıklandı.

Fiber optik kablolar bilgiyi bakır kablolardaki gibi elektrikle değil, ışıkla aktarıyor. Böylece veri akışı ışık hızında gerçekleşiyor. Bu sayede çok daha fazla bilgiye kısa sürede erişim sağlanabiliyor. Örneğin, fiber optik altyapı ile Malatya şehir kütüphanesinde bulunan bütün kitapları kapsayacak büyüklükte bir veriyi, birkaç saniyelik zaman dilimi içerisinde başka bir noktaya aktarımı gerçekleştirilebilmektedir.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv