AĞAÇLARA KIYMAYIN, VİLAYET PARKTA YAŞASIN

Malatya’da uzun süredir kamuoyunu meşgul eden “Vilayet Park Peyzaj Projesi” bugün yine gündemdeydi...

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
 AĞAÇLARA KIYMAYIN, VİLAYET PARKTA YAŞASIN
banner83
“Kültür Yaşam Derneği”  ile birlikte aralarında çok sayıda sivil toplum örgütü ve bazı siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu bir gurup bugün öğleden sonra Malatya Vilayet Parkta toplanarak “Ağaç Katliamını” protesto ederek bir basın açıklaması yaptı.

Protesto ve eylem nedeniyle sıkı güvenlik önlemleri alındığı dikkatlerden kaçmadı.  Sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin açıklama yapmadığı protesto gösterisinde gurup adına basın açıklamasını Kültür Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Karaaslan okudu.

Karaaslan yaptığı açıklamada; Malatya Valiliğinin önemli projelerinden olan “Beydağı Ağaçlandırma projesine” vurgu yaparak : “Beydağı’nın ağaçlandırılması noktasında bin bir emek ve para harcanarak kayalık alanların delindikten sonra toprakla doldurulması sonucunda dikilen ağaçlarla yüz yıllık bir süreç hedeflenirken, şehir merkezindeki elli, altmış ve hatta asırlık çınar ağaçlarının kesilmesi dikkat çekici bir çelişkidir.” denildi…

Ağaç kesimine nasıl gelindi

Geçtiğimiz yıl Malatya Belediyesi yol genişletme ve kaldırım çalışmaları nedeniyle Vilayet Park için bir peyzaj projesi hazırlayarak valiliğin onayına sunmuştu. Kamuoyunda “Ağaçların kesileceği” haberleri üzerine Valilik bir açıklama yayınlayarak ağaç kesimi olmayacağını duyurdu.

Vilayet park işletmecisi Ferman Algül’de bir basın açıklaması yaparak konuyu yargıya taşıdığını ve akabinde de Sivas Tabiat Varlıklarını koruma kuruluna başvuruda bulundu. Koruma kurulu Malatya 3. Asliye Hukuk hâkimliği bilirkişi raporunda ağaç sayıları 611 olarak belirlenen ilk projeye onay vermedi.

 Daha sonra basına yansıyan haberlerde Malatya Belediyesi yeni bir proje hazırlatarak 150 ağaç varmış gibi göstererek başvurusunu yenileyip bu sayede de kuruldan onay aldığı iddia edildi.

Vatandaş ne diyor

Görüşlerine başvurduğumuz çok sayıda vatandaşın Belediyenin yapacağı düzenlemeleri desteklemekle birlikte Malatya’da sembol olmuş bir alanın ve üstelik “Doğal Sit Alanı” olan bir bölgenin göz göre heba edilmesini istemediklerini belirttiler.

Konuştuğumuz bir vatandaş “Malatya için Kernek ne anlam ifade ediyorsa Vilayet parka öyledir. Her ikisi de şehre gelen yerli yabancı herkesin dikkatini çeken ve asla unutulmayan sembol olmuş yerlerimiz” ifadesini kullandı.

Bir başka vatandaş ise kendisinin Avrupa’da kaldığını ve “Avrupa’da ağaç keserek yol genişletme ve düzenleme yapmaya kalkasınız vatandaşlar ellerinde dövizlerle sokağa dökülür. Bakıyorum da Malatya halkı kendi geleceğine sahip çıkmak bir yana göz göre, göre geliyorum diyen “Katliama” ses çıkarmıyor, demek ki bizler buna layığız.” Diyerek üzüntüsünü ve sitemini dile getiriyordu.

Bir başka vatandaş ise “Doğma büyüme Malatyalıyım, küçüklüğümden beri buraları bilirim. Geçen yıl torunlarımın elinden tutup getirmiştim, aha şuralarda oyun makineleri vardı. Şimdi görünce içim burkuldu” diyordu.

Basın açıklamasının ardından basın mensuplarına birer basın açıklaması verildikten sonra gurup olaysız bir şekilde dağıldı...


Kültür Yaşam Derneği Yönetim kurulu imzasını taşıyan söz konusu basın açıklamasını yorumsuz olarak aktarıyoruz.

Saygıdeğer Malatya Kamuoyu;

 Zaman zaman kentimizi güzelleştirme adına yapılmakta olan çevre düzenlemesi çalışmaları sırasında bir şeyler yapılırken; çok uzun zamanlar, çok büyük emekler harcanarak elde edilmiş Malatya değerlerinin birer birer yok olması son derece üzücüdür. Aslında kaybettikten sonra bazı değerlerin farkında olduğumuz yaşanmış bir gerçektir.

 Kimlikli şehirler; geçmişleriyle, kazandıkları birikimleriyle vardır. Aksi halde herhangi bir yer olmaktan öteye gidemezler. Malatya’mıza ‘’Yeşil Malatya’’ kimliğini kazandıran, en küçüğü yarım asırlık Akasya, çınar, söğüt ağaçları kısaca o güzelim yeşil doku son yıllarda sistemli bir şekilde yok edilerek ne kentin kimliğine ne de iklimine hiçbir şekilde uymayan sözüm ona ithal yeni bir doku kazandırma gayretleri endişe vericidir. Son olarak Çarmuzu yolunda bulunan asırlık çınar ağaçları, bir gecede katledilmiştir.

Bu katliamdan sonra Malatya halkı ile bu konuda yapılan anketin sonuçlarını, en iyi bu katliamı yapanlar bilmektedir. Hâlbuki bu çalışmalar yapılırken kes - yok et - kurtul anlayışı yerine, üzerinde daha fazla düşünülmüş, tartışılmış ve daha korumacı bir mantıkla çalışmış projeler üretilebilseydi Malatya’mız daha da güzelleşecek ve bütün kamuoyunun beğenisini kazanmış projeyi üreteni de uygulayanı da Malatyalıyı da mutlu eden sonuçlar ortaya çıkacaktı.

 Malatya’mızın yollarının genişletilmesine, yol akslarının düzeltilmesine karşı değiliz. Ancak bu iyileştirmelerin, ağaç katliamı yapılmadan en az zayiatla yapılacağı gerçeğinin göz ardı edilerek yapılması bütün kamuoyunu rahatsız etmektedir.

 Beydağ’ında bin bir emek ve para harcanarak kayalık alanlar delinip içlerine toprak doldurarak ağaçlandırıp elli-yüz yıllık bir süreç hedeflenirken şehir merkezindeki asırlık çınarların kesilmesi son derece üzücü ve düşündürücüdür. Bu çalışmalar İnönü caddesinde yapılırken kamuoyu baskısı olmasaydı Kışla Caddesi ile İstasyon Meydanı arasındaki bütün ağaçların kesileceği herkesin malumuydu. Ağaç ve Yeşil katliamı yapılmadan kaldırım ve yol iyileştirmesinin yapılabileceğinin en iyi örneği kamuoyu baskısıyla ağaçları kesilmesi engellenen, İstasyon Caddesi, İnönü, Kışla caddesi aksıdır.

 Çınar Ağacı yol kenarı ağacı değildir diyerek kesmeye kalkışanların Ankara, İstanbul, Bursa… Vs gibi sayısız kentimizi gezerek Çınar ağaçlarının nasıl özenle bir bebek gibi korunduğunu görmelerini tavsiye ederiz. Bugünde Vilayet parkı düzenlemesi için hazırlanan projede benzer şekilde kes - yok et - kurtul anlayışını görmekteyiz. Biran evvel bu projenin yeniden gözden geçirilerek düzeltilmesi konusunda yetkililere buradan bir kez daha sesleniyoruz.

 Biz bu yeşili babalarımızdan dedelerimizden, gelecek kuşaklara teslim etmek üzere emanet olarak aldık, bütün Malatyalıları emanetlerine sahip çıkmaya ve yetkilileri duyarlılığa davet ediyoruz.

Saygılarımızla…


banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv