2012 Kayısı Yarışması toplantısı düzenlendi

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde Vali Saran'nın başkanlığında 2012 Kayısı Yarışması toplantısı düzenlendi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
2012 Kayısı Yarışması toplantısı düzenlendi
banner83
 Vali SARAN'ın başkanlığında düzenlenen toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür vekili Ramazan AYTEKİN, İl Müdür Yardımcısı Resul KARAKUŞ, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan KAYA, Malatya Belediyesi, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Malatya Ticaret Borsası, Malatya Ziraat Odası, Malatya Ziraat Bankası yetkilileri ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü daire amirleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür vekili AYTEKİN; "İlimiz için çok önemli bir gelir kaynağı ve ilimizin adını dünyaya tanıtan yegane ürünümüz olan kayısı ile ilgili sorunları görüşmek ve her yıl düzenlenen fuar etkinlikleri içerisinde önemli bir yere sahip olan En Güzel Kayısı Yarışması hakkında istişarede bulunmak amacı ile yapmış olduğumuz toplantıya hoş geldiniz. Kayısı, ilimizin 173 400 hektarlık sulu tarım arazisinin 70 000 hektarında yetiştirilmektedir. 39 000 çiftçimizin gelir kaynağı olan ve ilimize yıllık 400 000 000 dolar getirisi olan ve alternatifi olmayan tek üründür. 2011 yılında 122 000 ton olan rekoltenin oluşturduğumuz heyetin yoğun çalışmaları neticesinde 2012 yılı için 149 500 ton olarak tahmin edilmektedir. Mayıs ayı içerisinde meydana gelen aşırı yağışlar ve nispi nemin yüksek olmasından kaynaklanan Kızıl Leke ve dolu nedeni ile % 15 oranında da zedelenmelerin olduğu tespit edilmiştir. Rekoltenin yüksek olması kayısı fiyatlarının düşmesine sebep olmuştur. Bizim en önemli hedefimiz yaş kayısının % 10 nun yaş olarak tüketimini sağlamaktır. Bakanlığımız kayısı tarımının eğitimine büyük önem vermektedir. Bu eğitim çerçevesinde organik ve Gün kurusu kayısı üretimi desteklenmektedir. Çeşitli illerde yapılan meyvecilik ile ilgili toplantılarda ele alınan en önemli ürün kayısı olmaktadır. Önümüzdeki hafta içerisinde bakanlığımızdan gelecek olan uzmanlarımız Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğümüz ile birlikte başta kükürt kullanımı olmak üzere kayısı üretimi hakkında 3 günlük eğitim verilecektir." dedi.

Vali SARAN da yaptığı konuşmada rekoltenin yüksek olmasına karşın aşırı fiyat düşüşünü önlemek ve üreticilerimizin mağdur olmaması için kayısı tüketiminin arttırılması gerektiğini, özelliklede yaş olarak yurt içinde ve yurt dışında tüketiminin sağlanmasını, bu amaçla da kayısının üreticiden tüketiciye ve bununla birlikte sanayi ye yaş olarak verilmesi gerektiğini belirtti. Tüm bunlar içinde kayısının tanıtımının çok iyi yapılması gerektiğini dile getirdi. Kayısının tanıtımın yapılması ve yaş olarak tüketiminin sağlanması amacıyla her yıl En Güzel Kayısı Yarışması düzenlendiğini söyledi. Ancak bu yıl düzenlenen yarışmaya geçmiş yıllarda olduğu hep aynı üreticilerin katılımı yerine geniş kapsamlı katılımın sağlanmasını talep etti.

Yarışmaya, Malatya Belediyesi 3 500 , İl Özel İdaresi 3 000 , Malatya Ticaret ve Sanayi Odası 2 500 , Malatya Ticaret Borsası 2 500 , Malatya Ziraat Bankası 2 500 , Malatya Ziraat Odası 2 000 , Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği 1 000 olmak üzere toplam 17 000 lik maddi katkı sağlanacak.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv