Yeni Cami Meydanı Veya Soykan Parkı

13 Şubat 2018, 09:25
Yeni Cami Meydanı Veya Soykan Parkı
Ali YİĞİT
Soykan Parkı zamanın iş adamı ve Malatyaspora büyük katkı sunan Nurettin Soykan tarafından yaptırılmış ve Belediye'ye devredilmişti. Kendi haberi olmadan buraya ismi verilmişti. Daha sonra 2007 yılında Malatya Belediyesi İl Meclisi toplantısında Soykan parkının ismi yeni cami meydanı olarak değiştirildi. Zamanın Valisi Halil İbrahim Daşöz'e isim değişikliği sorulduğunda ahde vefa göstermeliyiz böyle bir şey olamaz demişti.Ama olan oldu isim değişti.Konumuz isim değişikliği değil.Halk arasında buraya yine Soykan parkı denilmektedir.

Çok değil bundan yaklaşık 10 yıl öncesinde burası çay bahçesi olarak kullanılıyordu.Çay bahçesinde yüksek ağaçlar ve brandalar vardı. Ön kısımlarında ise küçük küçük tuhafiye dükkanları vardı.

Yani Şehrimizin simgesi olan Hacı Yusuf Taş halk dilinde (yeni veya teze cami ) neredeyse görünmüyordu. Buranın bir meydan yapılması çay bahçesinin ve dükkanların kaldırılması hep gündemdeydi.Dönemin Malatya Belediye Başkanı Yaşar Çerçi gerek esnaflarla gerekse çay bahçesi sahipleri ile her ne kadar görüşmeler yapılsa da sonuç alınamamıştı.

2004 yılında seçilen Malatya Belediye Başkanı Cemal AKIN konu üzerinde gerekli hassasiyet gösterdi ve burası meydan haline getirildi..

Buranın meydan haline getirilmesiyle birlikte yeni caminin muhteşem görüntüsü ortaya çıktı.

Özellikle gece görüntüsü muhteşem bir görsellik arz ediyor..

Yeni Cami Meydanı şimdi yine gündemde..

Neden gündem de?

Cami'ye meydan kazandırılmak için o kadar ağaçlar kesildi,iş yerleri kaldırıldı bin bir güçlükle çay bahçesi boşaltıldı.Ancak şimdi de caminin görüntüsünü kapatacak şekilde çeşitli zamanlarda geçici ve kalıcı konteynır ve çadırlar kurulmakta.Caminin görüntüsünü engelleyen ekmek kulubesi yıllardır var.Son olarak yaklaşık 40 veya 50 metrekare genişliğinde Kızılay kan merkezi bir konteynır koydu bu meydana..İki kulubenin yanyana gelmesiyle birlikte Yeni Caminin neredeyse yarı görüntüsü görünmüyor. Kızılay bizim göz bebeğimizdir. Kızılay için ne yapılsa azdır.Ancak kızılay'ın bu konteynırı kapalı çarşı üzerine veya eski belediye binasının yerine de konulabilir.Alternatifler var..

Günlerdir kamuoyunun gündemini meşgul ettiğinden dolayı konuyu dün Malatya Valimiz Sayın Ali KABAN'ın başkalığında kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile birlikte yapılan ''Muhtarlar'' toplantısında dile getirdim.

Sayın valimiz madem konu kamuoyunun gündeminde bizlerde gerekli görüşmeleri yapalım, gerekirse kapalı çarşı üzerine alabiliriz orası da uzak değil şehrin merkezidir dedi.

Sorumuz üzerine Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Sayın Azra YAVAŞOĞLU han fendi söz alarak, konunun bu toplantıda gündeme geldiğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Yeni camiye bir meydan kazandırmak için büyük emekler verildiğini ancak buralara tekrar konteynır ve kulubeler konularak caminin görüntüsünün kaybolmasının verilen emeğin boşa gittiğini gösterecektir.Yeni cami Malatya'mız için kültürel bir mirastır.Cami etrafının boşaltılmasıyla çok güzel bir görüntüye kavuştu.Bu görselliğin kaybolmaması için gerekli çalışmaların yapılması elzemdir dedi...

Yeni cami görüntüsünü engelleyen konteynırların kaldırılması artık resmi kanaldan gündeme geldi..İnşaallah takibini de yapıp meydanın boşaltılmasını sağlarız. 

banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv