Üstün yetenekli bireylerin eğitimi
Merhaba Şengül Hanım.Kendinizi tanıtır mısınız?
-Merhaba Akif Bey.Ben 30 yıllık sınıf öğretmeniyim.18 yıldır Malatya'da görev yapıyorum.15 yıldır üstün yetenekli bireylerin eğitiyorum.
Şengül Hanım üstün yetenekli öğrencilerle ilgili çalışmalarınız nasıl başladı?
Malatya'da yaklaşık 15 yıl önce milli eğitim müdürlüğümüzün üstün yetenekli öğrencilere daha kaliteli ve yeterli bir eğitim sunmak üzere yapmış oldukları bazı çalışmalar vardı.Bu çalışmalara Malatya merkez Atatürk İlköğretim Okulunda başlanmıştı.Sınıflar kalabalık ve karmaydı.Bu karma sınıflardaki üstün yetenekli öğrencileri destek eğitim odalarında eğitime tabii tutacak bir sistem hazırlığı yaptık. Destek odalarının işleyişini Dr.Mustafa Aslan liderliğinde dört rehber öğretmen ve bir üstün zekalılar bölümü mezunu öğretmenle birlikte düzenledik.Destek sınıfında görev alacak öğretmenleri hizmet içi eğitimlerine alındılar.Üstün yetenekli öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını farkında olan ve bu ihtiyaçlara cevap verebilecek profesyonel eğitimci olması için birçok çalışmalar yapıldı.Alt yapısı uzun bir zamanda hazırlanan bu sistemi Atatürk ilköğretim okulunda uygulamaya koyduk.Ben de üstün yetenekli öğrencilerin olduğu sınıflardan birinde sınıf öğretmeniydim.Hem sınıf öğretmenliğine hem destek odalarında bireysel eğitim veren destek eğitim öğretmenliğine hem de bu alanda akademik çalışmalara yapan öğrenciliğime bu dönemde başladım.
Üstün zekalı ve yetenekli bu öğrencilere "Özel Yetenekli Bireyler" olarak tanımlanıyor bu dönemde.Bunların tanılamasını kimler yapabiliyor?
Evet bu tür öğrencilere dönem dönem farklı tanımlamalar yapılıyor. İllerde bulunan Rehberlik Araştırma Merkezlerinde zeka ve yetenek testleri alanında eğitim almış öğretmenlerimiz testlere giriyor.Tanılamalar sınıf öğretmenlerince yapılmıyor sadece farklı öğrenciler için eğitsel tanılama raporu doldurup rehberlik araştırma merkezlerine yönlendirme işini bizler yapabiliyoruz.
Malatya'da üstün zekalı ve yetenekli bireyler için neler yapıldı?
Destek eğitim odaları kurduk. Kalabalık ve karma sınıflarda bu öğrencilerin destek eğitim almaları için destek eğitim programları hazırladık. O dönemde Prof.Dr.Uğur Sak, Prof.Dr.Serap Emir, Prof.Dr.Ayşegül Ataman, Doç.Dr.Hasan Said Tortop gibi birbirinden değerli akademisyenlerin araştırmalarından ve bu alandaki çalışmalarından yararlandık.O dönem İstanbul Üniversitesinin bu alanda pilot çalışmaları da vardı.Onlardan da yararlanarak destek eğitim vereceğimiz bu öğrenciler için genişletilmiş ve zenginleştirilmiş öğretim planları hazırlayıp, uyguladık. İlk beş yıl disiplinli bir çalışma ile sürdü ve bu karma sınıfları mezun ettik.Orta okulda aynı okulda eğitim öğretim almalarını sağladık.Bu öğrenciler bu dönemde de bilim sanat merkezlerine de devam ediyorlardı.Oradan da destek alıyorlardı.
Daha sonra karma sınıflar yavaş yavaş üstün yetenekli öğrencilerin çoğunlukta olduğu sınıflara dönüştü.Bu tür öğrencilerin çoğunlukta olması işimizi kolaylaştırmıyordu daha da zorlaşıyordu.Birbirinden farklı hem zeki hem yetenekli bu öğrencilerin ilgi alanlarına göre destek almaları gerekiyordu.Yeniden derinleştirilmiş,zenginleştirilmiş ve farklılaştırılmış öğretimler planladık.Bu öğrencileri destek eğitim odalarında bireysel eğitime aldık.Bir dört yıllık süreci de böyle tamamladık.
Son dönem 4 yıllık süreçte eğitim öğretim verdiğim sınıfım tamamen bu tür öğrencilerden oluşuyordu.Sınıfın tamamı bilim sanat merkezlerine de devam ediyordu. Fırat İlkokulunda bu yeni oluşan sınıfımla eğitim öğretime devam ettim.Destek odaları ve eğitim öğretimleri burada da devam ettirdik.
Ancak bu işin içindeyseniz size hiç bir şey yeterli gelmeyecektir. Ben de o dönem tez çalışmamı farklılaştırılmış öğretim üzerine İstanbul Aydın Üniversitesinden Doç.Dr.Hasan Said Tortop ve İnönü Üniversitesinden Doç.Dr. Recep Dündar ve ile "Üstün Yetenekli Öğrencilerin Eğitiminde Birleştirilmiş Müfredat Modeline Göre Farklılaştırılmış Sosyal Bilgiler Öğretimini" yüksek lisans tezi olarak çalıştım.Bu çalışmalarımın eğitim verdiğim sınıfıma ve bana kazandırdığı artı değeri çok oldu.
Malatya'da çalışmalar şu an ne durumda?
Üstünyetenekli öğrenciler için oluşturulmuş milli eğitim okullarında böylesi sınıflar yok.Ancak tanılaması yapılmış öğrencilere okullarımızda destek eğitimler verilmektedir.Akademik alanda ise bu hafta sonuna doğru İnönü Üniversitesinde Uluslararası Üstün Yetenekliler Kongresinin ilki yapılacak.Bunun ilimiz açısından önemi büyüktür.Malatya üstün yetenekli öğrencilere sahip çıkan ve bu öğrencilerin kaybolmaması için destek eğitimler veren bir il. Malatya'da yapılmış olan bu çalışmalar daha yeni yeni Türkiye genelinde yapılıyor.Bu nedenle burada bir uluslararası kongre olması gayet isabetli olacaktır.Yapılan çalışmaların Türk eğitim sistemine ve akademik hayata katkıları paylaşılmalıdır.Kongrenin Malatya' ya katkısını düşünürsek, Malatya üstün yetenekli öğrenciler için de gereken hassasiyeti gösteriyor ve çalışıyor demek çok da yanlış olmayacak.Ben de yapılacak olan bu uluslararası kongrede hazır bulunacağım ve referans aldığım yerli, yabancı akademisyen hocalarımızdan yeni bilgiler edineceğim için şimdiden heyecan duyuyorum.
Röportaj - Foto: Akif Ateş

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.