banner369
İşçilerin sorunlarından bir tanesi de ücretini zamanında alamamasıdır. 4857 Sayılı İş Kanunu çalışanlara çeşitli haklar vermiştir.
4857 Sayılı Kanunun 32. Maddesinde ücretin tanımı, Genel anlamda ücret bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır.
4857 Sayılı Kanunun 34. Maddesi ise aşağıdaki gibidir;
Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.
Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.
Ücretini geç alan işçi, Kanunun kıdem tazminatına hak kazandıran haklı sebeple fesih halleri arasında ücretin geç ödenmesi yer almasa da yine aynı kanunun 24/II-e maddesi gereği “İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse” derhal fesih hakkını kullanabilir.
Sonuç olarak ücretini alamayan işçi;
1 – Ödeme gününden itibaren mücbir sebepler hariç 20 gün boyunca ücretini hâlâ alamamış ise ertesi günü işe gelmeyebilir. İşveren işçinin iş sözleşmesini fesh edemez.
2- işçi haklı sebeplere dayanarak iş sözleşmesini fesh ettiği için kıdem tazminatı almaya hak kazanır.
3- Gününde ödenmeyen ücrete mevduata uygulanan en yüksek faiz uygulanacağı kanunda belirtilmiştir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.