Bakan Tüfenkci’nin 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı

06 Nisan 2017 Perşembe 09:06
Bakan Tüfenkci’nin 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı
banner83
Bakan Tüfencki, mesajında şu ifadelere yer verdi;
Toplumsal ve bireysel adaletin sağlanmasında önemli olan savunma hakkı, anayasal güvence altına alınmış en temel haklardandır.

Demokrasinin ve hukuk devletinin vazgeçilmez koşulu olan bu hak, toplumsal barışı ve adaleti güçlendirmesi yanında bireyin kendini ifade etmek ve uğradığı haksızlığı gidermek amacıyla başvurduğu en medeni yoldur.

İddia ve karar ile birlikte yargının üçüncü sacayağını oluşturan savunma hakkının uygulayıcıları avukatlardır.

Avukatlar mahkeme süresince sanığın savunma hakkını yerine getirerek adalete hizmet eder, vatandaşları yönlendirip bilgilendirirler. Savunmanın temsilcisi avukatların olmadığı yerde adil yargılamadan bahsedilemez.

Uyuşmazlıkların çözümüne olan katkıları yanında, maddi gerçeklerin de ortaya çıkarılmasına hizmet eden avukatlarımız bu anlamda kamusal bir görevi de yerine getirir.

Avukat olmam ve uzun süre bu mesleği yapmış olmam dolayısıyla avukatlarımızın görevlerini icra ederken karşılaştıkları ekonomik, sosyal ve hukuki sorunları daha iyi anlayabiliyorum. Avukatlık mesleğine ve avukatlarımıza gereken değerin verilmesi, onların çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve karşılaştıkları sıkıntıların giderilmesi hukuk sistemimizin güçlenmesi bakımından önemlidir.

Hükümetlerimiz döneminde yargıyı güçlendirmek adına köklü reformlara imza attık, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile de yargı bağımsızlığı yanında tarafsızlığını da getireceğiz. Böylece yargıda vesayet son bulacak, yargıya olan güven artacak, kararlar daha hızlı alınacak, dolayısıyla avukatlarımız için de daha rahat bir çalışma ortamı oluşacak.

Bu duygularla kamu vicdanının ve adaletin sağlanmasında, savunma hakkının kullanılmasında önemli görev üstlenen hak ve özgürlüklerin savunucusu tüm avukatlarımızın avukatlar gününü kutluyorum. 
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv