AKP, 12 Eylül’le nasıl yüzleşsin?

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, "12 Eylül 1980’de gerçekleştirilen askeri darbe, halkın iradesine vurulmuş bir darbedir" dedi.

12 Eylül 2018 Çarşamba 08:21
 AKP, 12 Eylül’le nasıl yüzleşsin?
CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, "12 Eylül 1980’de gerçekleştirilen askeri darbe, halkın iradesine vurulmuş bir darbedir" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, 12 Eylül darbesinin yıl dönümünde yazılı bir açıklama yaptı. Kiraz, 12 Eylül’ün izlerinin hala silinmediğini belirterek, “Aradan geçen 38 yılın ardından Türkiye hala antidemokratik uygulamalar, siyasallaşan yargı, bağımsızlığını kaybeden basın, bilimsellikten uzaklaşan üniversiteler ve koğuşları dolu cezaevleriyle karşı karşıya bırakılmış durumdadır” dedi.

12 Eylül 1980’de gerçekleştirilen askeri darbenin halkın iradesine vurulan bir darbe olduğunu kaydeden Kiraz, “12 Eylül sadece askerin yönetime el koyması değil, Türkiye’nin her alanda gerilemesi, geleceğinin çalınması anlamına gelmektedir. İdamların, işkencelerin, cezaevi günlerinin ve binlerce aydın, sanatçı, öğretmen, öğrencinin fişlenmesi demektir” ifadelerini kullandı.

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz; “Bugün ülkemizde yaşanılan antidemokratik uygulamalar, insan hakları ihlalleri, hak arama mücadelesine karşı yapılan sert müdahaleler, AKP’nin 12 Eylülle hesaplaştığının değil, 12 Eylül’ün anlayışını devam ettirdiğinin göstergesidir. Biz yıllardır AKP’nin 12 Eylül’le hesaplaşmasının mümkün olmadığını ifade ediyoruz. AKP, 12 Eylül’le nasıl yüzleşsin? Nasıl hesaplaşsın? 12 Eylül’ün ürünü olan bir siyasi partinin 12 Eylülle hesaplaşmasını beklemek anlamsız olur” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 12 Eylül’de en fazla bedel ödeyen parti olduğunu vurgulayan Kiraz, "YÖK’ün ortadan kaldırılması, siyasi partiler yasasında değişiklikler yapılması, antidemokratik seçim yasasının kaldırılmasını da içeren demokratikleşme paketlerini kamuoyuna açıklamış, 12 Eylül darbesinin tüm izleriyle silinmesi için, gerçek anlamda demokrasiyi ve özgürlükleri hayata geçirmek için mücadelemize aralıksız devam edeceğiz” dedi. 
banner315

    Yorumlar

banner344
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342