5 Aralık Dünya Toprak Günü Kutlu Olsun

TEMA Vakfı Battalgazi İlçe Sorumlusu Şengül Korkut, 5 Aralık Dünya Toprak Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı

06 Aralık 2017 Çarşamba 12:45
5 Aralık Dünya Toprak Günü Kutlu Olsun
banner83
TEMA Vakfı Battalgazi İlçe Sorumlusu Şengül Korkut, 5 Aralık Dünya Toprak Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı
Korkut, mesajında şu ifadelere yer verdi;
Bugün dünya toprak günüdür. 5 Aralık 2015 günü Birleşmiş Milletler tarafından bu günü Dünya Toprak Tünü ilan etmiştir.
Varlığımızı toprağa borçluyuz, toprağa bağımlıyız. Toprak aştır, ekmektir, meyvedir, sudur, vatandır, evdir, sadık yârdır. Sağlıklı temiz toprak ekosistemin anahtarıdır. İşleyişin en baştaki şartıdır. Toprak yoksa doğal denge bozulur ve ekosistem çöker. Oysa Yaşam Toprakta Filizlenmektedir.
Günümüzde sanayi ve ticaret uğruna doğal toprak rezervleri hızla tükenmektedir. Ekonomik sebepler, üzerinde yaşadığımız, barınıp beslediğimiz topakların felaketi olmaktadır. Toprağın kıymetini her kademedeki bireylere anlatmazsak toprak ile ilgili sorunlarımız çözülmeyecektir. Toprağın okullarda öğrencilere öğretilmesi, üniversitelerde “temel bilim disiplini” olarak kabul görmesi çok önemli bir husustur. Ekolojinin içinde “ Toprak Bilimi “ mutlaka işlenmelidir.
Bu sebeple TEMA Vakfı etkinlikleri çerçevesinde, bireylerde toprak farkındalığı ve bilinci oluşturmak için eğitim programları düzenlemektedir. 2017 yılında Malatya TEMA, topraklarımızın kıymetli olduğunun korunması gerektiğinin farkındalığını arttırmak için Battalgazi TEMA İlçe Sorumluluğu, Yeşilyurt İlçe Sorumluluğu ve Malatya Esnaf TEMA Sorumluluğu ile ortak Toprağa Saygı etkinliği düzenlediler. İnönü Genç TEMA öğrencilerimiz basın açıklaması yaptılar. Türküler söylediler. Yavru TEMA ve Minik TEMA gönüllüsü öğrencileri Toprağın değerliliğiyle ilgili afiş açtılar.
5 Aralık Dünya Toprak Günü Kutlu Olsun…

Şengül KORKUT
TEMA Vakfı Battalgazi İlçe Sorumlusu
 
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv