3 Aralık'ta sözler verilip bir gün sonra unutuluyor

Ağbaba, Türkiye'de henüz engellilerle ilgili somut ve süreklilik arz eden politikaların gündeme alınmadığını,günü kurtarmaya dönük politikalar nedeniyle engellilerin sorunlarının artarak devam ettiğini belirtti.

02 Aralık 2017 Cumartesi 12:38
3 Aralık'ta sözler verilip bir gün sonra unutuluyor
banner83
Ağbaba, Türkiye'de henüz engellilerle ilgili somut ve süreklilik arz eden politikaların gündeme alınmadığını,günü kurtarmaya dönük politikalar nedeniyle engellilerin sorunlarının artarak devam ettiğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba, 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Kanunlardan özürlü ibaresi çıkarıldığını ancak zihinlerin hala engeli olduğunu belirten Ağbaba, “Engelli yurttaşlarımız yıllardan bu yana tutulmayacak boş vaatlerle oyalanarak ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmektedir. Hükümet iktidara geldiği günden beri engellilerin sorunlarına kalıcı çözüm bulmak konusunda samimi olmamıştır” dedi.

Meclis’te görme engelli bir danışman ile çalıştığını,engellilerin yaşadığı sıkıntıları ve zorlukları ilk ağızdan duyduğunu ve danışmanı ile birlikte projeler ürettiğini kaydeden Ağbaba, “Engellilerin sorunlarının araştırılması, insanca yaşayabilecekleri ortamların hazırlanması için bugüne kadar çok sayıda araştırma ve soru önergesi verdim.Engelli öğretmenlere kadro verilmemesini, engelli memurların göreve başlatılmamasını,engelli tutukluların insanlık dışı hayatlarını, engelli avukatların yaşadıkları ızdıraplarını ,engelli öğrencilerin 3. Katta sınav sokulduklarını, yanlarına özel eğitim almamış kişilerin görevlendirildiğini konuşmalarımda ve önergelerimizde dile getirdim. Ancak engellilere asıl engeli Meclisin kendisi çıkarıyor. Araştırma önergelerimiz reddediliyor, soru önergelerimiz es geçiliyor. AKP kendi çıkardığı yasayı uygulamakta bile aciz”dedi.

Yapılan araştırmalara göre kota ile çalıştırılması gereken engelli memur kontenjanının yüzde 22’sinin halen boş olduğunu, İş için İŞKUR’a başvuran engellilerin sadece yüzde 19’unun iş bulduğunu belirten Ağbaba, “ Engelliler hala evlerinde hapis. Hala okuma yazma oranı son derece düşük. Engelliler görmezden geliniyor. Türkiye'de henüz engellilerle ilgili somut ve süreklilik arz eden politikalar gündeme alınmamakta, günü kurtarmaya dönük politikalar süslenerek halka sunulmaktadır. Engellilere her yıl 3 Aralık'ta sözler verilip bir gün sonra unutulmaktadır” dedi.

“Fırsat tanındığı zaman toplumun en çok üreten kesimi olmaya aday olan engelliler Türkiye’de halen istihdam, eğitim, ulaşım ve erişim alanlarında bin bir sorunla karşılaşmaktadır” diyen Ağbaba, “Zihinlerdeki engeli aşmak için, engellilerin hayata eşit katılımını sağlamak için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz..Milyonlarca engelli yurttaşımızın ve ailelerinin sorunlarını dile getirmekte TBMM’de ve her alanda görünür olmaya ve onların sesi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv