Platini Türkiye’yi bypass mı edecek?

UEFA Başkanı Michel Platini EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı 12 ayrı ülkede düzenleme fikrini ortaya attı. Ev sahipliği için resmen başvuran ülkeler arasında en kuvvetli aday ise Türkiye.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Platini Türkiye’yi bypass mı edecek?
banner83
 UEFA Başkanı Platini konu ile ilgili açıklamasında “Yürütme komitesi benden bu öneriyi tüm federasyonlara sunmamı istedi” dedi. Platini tartışılan öneri ile ilgili olarak “(EURO 2020) bir ülkenin 12 kentinde oynanabilir ama aynı zamanda tüm Avrupa'da 12 kentte de yapılabilir. Bu sadece bir öneri ancak ben bu fikre büyük sempati duyuyorum” ifadelerinde bulundu.

Fransız futbol duayeni yaptığı açıklamada fikrin kendisine ait olduğunu gizlemedi. Önerinin aralık ayında yapılacak UEFA toplantısında tartışılması ve en geç ocak ayında konuyla ilgili bir karar verilmesi bekleniyor.

Üç resmî aday var

EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı düzenlemek için bugüne kadar üç resmî başvuru var. İlk resmî başvuru Türkiye'ye ait. Galler, İskoçya ve İrlanda turnuvayı ortaklaşa düzenlemek istediklerini açıkladıktan sonra bir ortak düzenleme başvurusu da Azerbaycan ve Gürcistan tarafından yapılmıştı.

Kulislerde Platini'nin bu girişiminin altında Türkiye'nin adaylığını bypass etme girişiminin yattığı yorumları yapılıyor. Bilindiği gibi şike süreci nedeniyle UEFA ile Türkiye arasında zaman zaman gerginlikler yaşanmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe
DW, EC
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv