Süleyman Çelebi:Artık adaletin, hukukun bittiği yerdeyiz

Sendikal özgürlüklerin bittiği yerdeyiz. Bu sürece kimsenin seyirci kalmaması gerekiyor. İktidar, artık bu yasadışılığa son vermelidir."

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Süleyman Çelebi:Artık adaletin, hukukun bittiği yerdeyiz
banner83
 CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ve İzmir Milletvekili Musa Çam, parlamentoda düzenledikleri basın toplantısında, Türk Patent Enstitüsü'nden 110 işçinin çıkarılmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu.

Türk Patent Enstitüsü'nde 110 işçinin sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldığını öne süren Çelebi, yargı kararına rağmen işe iadelerinin yapılmadığını ileri sürdü. Çelebi konuşmasında şunları söyledi: "Sendikal nedenlerle işten atılmalar yoğun şekilde devam ediyor. Türk Patent Enstitüsü'nde de işten çıkarılanlar en temel haklarını, Anayasal haklarını kullandıkları için işten çıkarıldılar. Yaşama hakkı kadar kutsal olan çalışma hakları ellerinden alınmıştır. İşçiler yargıya başvurmuş ve 48 kişinin işe iadesi Yargıtay tarafından onanmasına rağmen işlerine geri alınmamışlardır. İşten çıkarılanların yerlerine yeni işçiler alınmıştır. Dolayısıyla bu karar, fazlalıktan kaynaklanmamaktadır. Temel haklarını kullanmaları sonucu işten atılmışlardır."

"Devlet yargı kararlarına uymuyorsa kimseden yasalara saygı duymalarını bekleyemezsiniz" diyen Çelebi, "Hukuk yok, adalet yok dediğimiz zaman 'nasıl yok' diyorlar. Sanayi Bakanlığı'nın bünyesinde olan Türk Patent Enstitüsü'nde, bir devlet biriminde hukukun uygulanmadığını görüyoruz. Aileleriyle birlikte 800 bin kişi şu anda mağdur durumdadır. Artık adaletin, hukukun bittiği yerdeyiz. Sendikal özgürlüklerin bittiği yerdeyiz. Bu sürece kimsenin seyirci kalmaması gerekiyor. İktidar, muhalefet tüm partileri göreve çağırıyorum. İktidar artık bu yasadışılığa son vermelidir" dedi.

"AKP'nin ikiyüzlü, oportünist ve riyakar politikaları bir kez daha ortaya çıkmıştır" diyen Musa Çam ise şunları söyledi: "12 Eylül referandumu için AKP'nin hazırladığı kitapçıkta, herkesin özgür olarak sendikalara üye olabileceği yazılıydı. Toplu sözleşme ve sendikal hakların kullanılması da gerek Anayasada gerek uluslararası sözleşmelerde belirtilmiştir. Eğer bunlar uygulanmayacaksa neden yasa yapılıyor? Yargıtay kararına dahi uyulmuyor. Yargıda reformu bırakın, önce işten atılmalarla ilgili Yargıtay kararını uygulayın. Bugün Genel Kurul'da 3. Yargı Paketi görüşülecek ve biz bu konuyu gündeme getireceğiz. Sonuna kadar yanlarında ve bu sürecin takipçisi olacağız. İşten atılanların iadeleri en kısa zamanda sağlanmalıdır."

Toplantıya katılan Sosyal-iş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk ise, "Sosyal demokratik hukuk devletiyiz. Biz bunu uygulamada da görmek istiyoruz. Bağımsız mahkemeler diyoruz. Bağımsız mahkemelerin kararlarına uyulduğunu görmek istiyoruz" dedi.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv