Şam Bizim İçin Mekke Kadar Kutsal

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında Türkiye için Şam'ın en az Kudüs, Mekke ve Medine kadar kutsal bir şehir olduğunu ifade etti.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Şam Bizim İçin Mekke Kadar Kutsal
banner83
 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı köşe yazarlarının, ''Suriye'de kendi halkını, çocuk, kadın, yaşlı, masum sivil demeden acımasızca vahşice katleden bir zorba yönetim işbaşındadır'' ifadesini, ''Başbakanımız çok sert konuşuyor'' diyerek eleştirdiklerini belirterek, ''İstisnalar bir tarafa, kalemleriniz belki belli yerlere satılmış olabilir ama bu siyasi irade, belli bir yere değil, hakka ve halka teslim olmuş bir siyasi iradedir'' dedi. 

Erdoğan, TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz'de, uluslararası sularda AK Parti'nin, Recep Tayyip Erdoğan'ın değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin aziz milletinin uçağının hedef alındığını söyledi. 

Böyle bir hadise karşısında dahi net tavır takınamayanların, karnından konuşanlar, hatta Suriye'deki zalim yönetime zımni destek verenlerin tarih ve millet önünde mahkum olacaklarını belirten Erdoğan, ''Bazıları bizim Suriye politikamızı eleştiriyorlar. Öncelikle burada bir hususu hatırlatmak istiyorum'' dedi. 

29 Ekim 1923 tarihinin, ülke ve millet olarak Türk tarihi için dönüm noktası olduğunu belirten Erdoğan, ''29 Ekim 1923'te bu millet yeniden, yeni bir devletle tarih sahnesindeki yürüyüşüne kaldığı yerden devam etmiştir. Ancak bu milletin, ülkenin tarihi 29 Ekim 1923'te başlamamıştır. Türkiye'nin Suriye politikasını acımasızca, cahilce eleştirenlere kendi tarihimizden bir kaç önemli sahneyi hatırlatmak istiyorum. 9 asır önce, komşu ülkeler yaşanan katliamlara gerekli duyarlılığı göstermezken, Anadolu'da bir kahraman, Kudüs ve Şam'ı korumak için canı pahasına mücadele ediyordu. Selçuklu Sultanı Kılıçarslan. Kudüs ve Şam'a doğru ilerleyen düşman ordularını durdurmak için, ta İznik'te mücadeleye başlamıştı. Kılıçarslan, Şam ve Kudüs'ü namus ve şeref olarak görüyor, Şam ve Kudüs'ün güvenliğini Anadolu'dan, İznik'ten muhafaza etmeye çalışıyordu'' diye konuştu. 

''Şam bizim için Mekke kadar kutsal''

Başbakan Erdoğan, Nurettin Zengi, Selahaddin Eyyübi Selçuklu komutanları olarak, Şam ve Kudüs'ün istiklali için destansı bir mücadele verdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti: 

''Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde Şam bizim için en az Kudüs, Mekke ve Medine kadar kutsal bir şehir olmuştur. 9 asır boyunca Türkler, Edirne'yi Hama'dan, Bursa'yı Humus'tan, Diyarbakır'ı Halep'ten, İstanbul Şam'dan ayrı gayrı görmediler. İstanbul ile Şam tıpkı Türkler, Kürtler ve Araplar gibi tarihleri bir, kaderleri bir, gelecekleri bir olan iki kardeş şehirdir. Suriye'nin cetvelle çizilmiş sınırları, Suriye ve Türkiye halklarının kardeşliğini engellemeye yetmez. Suriye'nin başına getirilmiş işbirlikçi, despot yöneticiler, Suriye ve Türkiye halklarının insanlık tarihi kadar eski kardeşliğini törpülemeye yetmez. Bu coğrafya'da Irak, Suriye, Lübnan, Filistin, Mısır ve diğerleriyle bir elin parmakları kadar birbirimize yakınız. Bir elin parmakları kadar biz beraberiz ve kardeşiz. Kendi tarihinden bile haberdar olmayanlar işte bu kardeşliği anlayamazlar. Suriye'deki zalim ve kukla yönetime sempati duyanlar, Türkiye ile Suriye'nin kadim uhuvvetini anlayamazlar. Kendi tarihinden, ecdadından bihaber olanlar, AK Parti'nin Suriye politikasını doğru analiz edemezler. 

Bundan 100 yıl önce, çil çil altınlar karşılığında hem kendi ruhunu hem de Kudüs'ü satan çapulçular, nasıl ki bizim Arap kardeşlerimiz temsil etmiyorlarsa, bugün Suriye'deki yönetim de asla ve asla bizim Suriye'li kardeşlerimizi temsil etmiyor. Baba Hafız Esed kendi halkına karşı zalimhane bir tutum içindeyken 30 bin vatandaşını öldürmüşken, Türkiye'ye karşı da hasmane bir tutum sergiliyordu. Ancak oğul Esed hem kendi halkına hem Türkiye'ye, hem bölge ülkelerine umut verdi. Değişeceğini söyledi, değiştireceğini, kendi halkına haklarını teslim edeceğini söyledi. Komşularına hasmane tutum içinde olmayacağını söyledi. Biz oradaki Kürt vatandaşlarımız için de 'vatandaşlık haklarını ver' dediğimizde 'vereceğim' dedi ama bunları yapmadı. Aynı şekilde etnik unsurlar arasında fark gözetmeden, içerideki şu haksız yere tutuklu bulunan, sorgulamaması dahi yapılmamış olanları 'bırak' dediğimiz, 'bırakacağız' dedi. Cumhurbaşkanımız, benim kendisiyle yaptığımız... ve 17 yıl, 12 yıl mahkemeye dahi çıkarılmadan orada duranlar var. Söylemeler söylemeler neticesinde serbest bıraktı. Bunlar bir kaç kişi ama içeride binlerce kişi bu şekilde yatıyor. Biz, verilen bu sözlerden memnuniyet duyduk. 'Her şeyiyle biz hazırız' dedik, umutlandık ama gel gör ki umutlarımız hep boşa çıktı. Suriye'nin değişmesi için, kardeş halkının huzura kavuşması için hiç bir desteği esirgemedik.'' 

''Oyalama taktiği olarak bugüne kadar getirdiler''

Başbakan Erdoğan, Suriye ile olan en önemli proje olduğunu söylediği Asi Nehri ile ilgili projenin, her iki ülke için de tarihi bir adım olduğunu belirtti. 

Süreç içinde Esed'in hem kendi halkını hem de Türkiye'yi oyaladığını, verdiği sözleri tutmadığını, babasının izinden gitmekte ısrar ettiğini gördüklerini kaydeden Erdoğan, ''Kardeş ülkeye uyarılarımızı yaptık, tavsiyelerde bulunduk, günlerce telefon diplomasisi yaptık. Özel temsilcim olarak Dışişleri Bakanımı gönderdim, bunun dışında bir çok özel temsilcilerimizi gönderdik ama değişen bir şey olmadı. En son BM ve Arap Ligi temsilcisi Kofi Annan'ın verdiği planı, bir oyalama taktiği olarak bugüne kadar getirdiler'' dedi. 

Başbakan Erdoğan, yaklaşan tehlikeden Suriye yönetimini, Kuzey Afrika'daki gelişmelerden dolayı ikaz ettiklerini ifade ederek, ''İkazlarımıza, tavsiyelerimize kulak asmayan Suriye yönetimi ağır silahlarla, baskıyla işkenceyle çocukları, kadınları katletmek suretiyle kendi sonunu hazırlamıştır'' diye konuştu. 

Gelinen noktada Suriye yönetimin hiç bir meşruiyetinin kalmadığının çok açık olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: 

''Suriye'de kendi halkını, çocuk, kadın, yaşlı, masum sivil demeden acımasızca vahşice katleden bir zorba yönetim işbaşındadır. Benim bu ifadelerimi Bazı köşe yazarları, 'Bizim Başbakanımız çok sert, çok köşeli konuşuyor' diyor. Bize gelin özel bir ders verin de nasıl konuşacağımızı da sizden öğrenelim. Sizin köşeniz de yaptığınız dalkavukluğu, biz Türkiye Cumhuriyeti'nin başında yapamayız. 

İstisnalar bir tarafa, kalemleriniz belki belli yerlere satılmış olabilir ama bu siyasi irade, belli bir yere değil, hakka ve halka teslim olmuş bir siyasi iradedir. Birileri çıkıyor, 'Türkiye bu olanları, bu katliamları zulümleri görmezden gelseydi, Türkiye neden bu kadar önde' diyor. Türkiye'ye, kendi ülkesine, kendi memleketine maşa, taşeron gibi ifadelerle hakaret edenler, haksızlık edenler var. Cürümü ne kadar yer tutar diye baktığın zaman da bir şey tutmaz. Ama bunları alıp kaldıranlar, paye verenler var. Biz kimsenin maşası değiliz, taşeronu da değiliz. Biz başkalarının kışkırtmasıyla değil; kendi iradesiyle, gücüyle tarihi ve medeniyete hareket eden bağımsız bir ülkeyiz. En önemlisi biz Hz. Ali'nin şu sözünü kendisine rehber edinmiş bir ülkeyiz. Ne diyor Hz. Ali; 'haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır.' Bizim haksızlık karşısındaki haykırışımızı da farklı yerlere çekenler; şeytanla ortaktır, onlar da dilsiz şeytandır, değerli arkadaşlar. Biz bölgede kimlerin Suriye'nin katliamlarına destek verdiğine bakmıyoruz. Biz bölgede Suriye'nin katliamlarına kimlerin sessiz ve tepkisiz kaldığına bakmıyoruz. Biz Türkiye'yiz, biz büyük bir ülkeyiz. Biz kendimizden sorumluyuz. Biz çıkar hesapları yapmadan, sağına soluna bakmadan 'ben varım' diyecek, haksızlık karşısında sesini yükseltecek bir ülkeyiz.'' 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin sınırları zorlanacak, dostluğu ya da husumeti test edilecek bir ülke olmadığını belirtti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin sınırları zorlanacak, dostluğu ya da husumeti test edilecek bir ülke olmadığını belirterek, ''Eğer bunu bugüne kadar anlamayanlar varsa, biz hiç tereddüt etmeden Türkiye'nin sınanamayacağını, test edilemeyeceğini, çok açık, net ve kararlı şekilde ispat ederiz ve edeceğiz'' dedi.

AK Parti TBMM grup toplantısında konuşan Erdoğan, Suriye tarafından düşürülen askeri uçakla ilgili olay karşısında vakur, dikkatli, sağduyulu ve kararlı tutumlarını koruduklarını ve korumaya devam edeceklerini vurguladı.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ancak Türkiye sınırları zorlanacak, dostluğu ya da husumeti test edilecek bir ülke değildir. Eğer bunu bugüne kadar anlamayanlar varsa, biz hiç tereddüt etmeden Türkiye'nin sınanamayacağını, test edilemeyeceğini, çok açık, net ve kararlı şekilde ispat ederiz ve edeceğiz. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Eylem Planı çerçevesinde ne yaptığını da ne yapacağını da gayet iyi bilmektedir.

Sevgili milletim, milletvekili arkadaşlarım, Türkiye olarak elbette savaş çığırtkanlarının provokatörlerin tuzağına düşmeyiz, merak etmeyin. Ancak uluslararası sularda uçağımızı yapılan saldırı karşısında da susacak tepkisiz kalacak, elimiz kolumuz bağlı kalacak ülke değiliz. Uluslararası hukuk çerçevesinde bu hadisenin üzerine kararlılıkla gitmeye devam edeceğiz.

Suriye halkı bu zulümden, bu katliamdan, bu eli kanlı diktatör ve çetesinden kurtuluncaya kadar Türkiye ve Türk halkı gereken her türlü desteği verecektir. Buradan bir kez daha Suriyeli kardeşlerimizi yürekten sesleniyorum; muhakkak ki Allah'ın yardımı yakındır. Suriyeli kardeşlerimizin haklı mücadelesinde her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum.''

Türkiye'nin sadece terör mücadelesi, terör meselesi ve sadece krizlerle uğraşan ülke olmadığını belirterek, her alanda bölgesel ve küresel aktör olma yolunda hayati ilerlemeler kaydeden, devasa projeleri hayata geçiren ülke olduğunu kaydetti.

Bahçeli'ye teşekkür etti

Erdoğan, ''Şu süreçte, özellikle Sayın Bahçeli'nin bu sabah yaptığı konuşma nedeniyle kendisine teşekkür ediyorum. Gösterdikleri bu birlik, beraberlik, dayanışma ifadeleri için kendilerine özellikle teşekkür ediyorum ve bütün siyasi partilerden de aynı anlayışı, aynı yaklaşımı görmek istiyoruz. Çünkü milletimizin şu anda buna ihtiyacı var'' dedi.

''Ne terör belası ne krizler...''

Erdoğan, grup toplantısının ardından İstanbul'a giderek orada çok önemli bir toplantı ve çok önemli bir anlaşmanın imza törenine katılacağını söyledi.

Türkiye'nin Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Zirvesi'ne evsahipliği yaptığını hatırlatan Erdoğan, üye ülkeleri devlet ve hükümet başkanları ile bakanlarının katıldığını, orada görüşmeleri olacağını ifade etti.

Erdoğan, ''Fakat bugün İstanbul'da çok anlamlı bir adımı atıyoruz. Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin imza törenini Azerbaycan Devlet Başkanı Sayın Aliyev ile imzalayacağız. Bu proje, Azerbaycan Şah Deniz Faz-2 kapsamında çıkarılacak doğalgazın Avrupa'ya trans iletimini içeriyor. Sadece Şah Deniz Gazı değil, Hazar Denizi'ndeki diğer Azerbaycan gaz kaynakları da bu proje kapsamında. Ayrıca Türkmenistan'ın da Azerbaycan üzerinden bu hata gaz vermesi mümkün olacak. Yaklaşık 7 milyar dolarlık bu projeyle Türkiye ve Azerbaycan; Avrupa enerji arz güvenliği konusunda stratejik konuma gelme yolunda önemli bir adım atmış bulunuyorlar. Ne terör belası ne de diğer krizler bizi, Türkiye'yi büyütme güçlendirme, barışın, refahın ve huzurun temsilcisi yapma hedefinden asla geri bırakmayacaktır'' diye konuştu.

Parlamento'nun çalışmasının ''büyük ihtimalle'' bu hafta son bulacağını belirten Erdoğan, milletvekillerini yasama yılı boyunca gayretli çalışmaları ve çıkardıkları yasalardan ötürü tebrik etti. Erdoğan, milletvekillerine, aileleriyle geçirecekleri tatil ve bölgelerinde yapacakları çalışmalarda da başarılar dileyerek; yaklaşan Ramazan ayını da kutladı.

 

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv