Prof. Dr. Erdoğan Teziç ve Nazlı ılıcak Komisyona İfade Verdi

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, Eski YÖK başkanlarından Prof. Dr. Erdoğan Teziç ve Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Albayrak ve Nazlı Ilıcak'ı dinledi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Prof. Dr. Erdoğan Teziç ve Nazlı ılıcak Komisyona İfade Verdi
banner83
 AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş'ın başkanlığındaki TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski Yükseköğretim Kurulu (YÖK) başkanlarından Prof. Dr. Erdoğan Teziç'i dinledi.

Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan komisyon sözcüsü İdris Şahin, 28 Şubat sonrası, 27 Nisan e-muhtırasından önce YÖK başkanlığı yapan anayasa hukukçusu Prof. Dr. Erdoğan Teziç'i dinlediklerini belirterek, özellikle bu dönemdeki hukuki süreçlerle alakalı karşılıklı fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Şahin, Teziç'e, 27 Nisan e-muhtırasından önceki zaman dilimi içerisindeki YÖK başkanlığında gerçekleşen suikast girişimiyle ilgili bilgi ve görgüsünü sorduklarını ifade ederek, ''Kendisi, özellikle bu konunun gerçekleşmesinden önce MİT Başkanı olan Emre Taner tarafından uyarıldığını, daha sonra bu eylemden dolayı da kendisinin şikayetçi olmadığını, yargısal safahatın devam ettiğini bizimle paylaştı'' dedi.

Teziç'e ''Kendisinin kürsüde özgürlükçü bir insan olduğunu, daha sonraki aşamalarda ise uygulamalarda biraz daha devletçi ve kanuncu olduğu noktasında bir çelişkinin olduğunu ve bu konuyu nasıl değerlendireceğini'' sorduklarını belirten Şahin, şöyle devam etti:

''İdareci olarak kanunlara uygun hareket ettiği ama çocukların başörtüsü noktasında serbestliği savunduğu, uygulamanın bu noktaya ve bu düzeye getirilmemesi gerektiği noktasında bir görüş beyan etti. Farklı uygulamaları kendi öğrencilerine uyguladığını, özgürlükçü bir anlayışı kabul ettiğini ifade etti. Katsayı uygulamasıyla alakalı özellikle YÖK başkanı iken bir çalışmasının olup olmadığını kendisiyle konuştuğumuzda, katsayı ile alakalı 5-6 sefer toplantı gerçekleştirdiklerini, en son bir toplantıda da bir eksik oyla katsayının mevcut haliyle devam ettiğini, ancak kendisinin arzusunun ve katsayıyla alakalı görüşünün geçmiş dönemlerde basına yansıdığını söyledi. Bugün itibariyle de farklı söyleyecek bir şeyinin olmadığını, ancak kaldırılması noktasında da bir kısım çalışmaların YÖK başkanlığı döneminde devam ettiğini anlattı.''

Şahin, Mesut Yılmaz'ın davet edilmesiyle ilgili komisyon başkanı Nimet Baş'ın Mesut Yılmaz ile görüştüğünü, ancak içeriğini bilmediklerini ifade ederek, ''Sayın Mesut Yılmaz'ın bu konudaki takdiri tamamen kendine aittir. Yazılı olarak kendisini davet ettik. Gelip gelmemek noktasında henüz yazılı bir dönüşü olmadı'' diye konuştu.

Meclis iradesini temsilen 4 siyasi partinin ortaklaşa kurduğu ve milletin temsilcisi bir komisyon olduklarını anlatan Şahin, şöyle devam etti:

''İlk defa cesur, yürekli bir şekilde demokrasiye uzatılan müdahaleleri, demokratik işleyişi sona erdiren muhtıraları inceleyen bir komisyonuz. Bu ülkede başbakanlık yapmış, bir partinin genel başkanını ve değişik zamanlarda bakanlık yapmış olan bir büyüğümüzün bu komisyona gelip bilgi verip vermeyeceği konusu tamamen kendi tasarrufundadır. Milletimiz bunu çok yakinen takip ediyor.''

Şahin, konuyla ilgisi olan herkesin bu ülkede bir daha darbe olmaması için, darbelerin konuşulmaması, muhtıraların akıllardan bile geçmemesi için karınca kararınca katkı sağladığını anlattı.

İdris Şahin, ''Sayın Çiller'in de yurt dışında olduğunu, ekim ayı başında gelip mutlaka komisyona bilgi vermek istediğini biliyoruz'' dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş'ın başkanlığındaki TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Albayrak'ı dinledi.

Dolmabahçe Sarayı'nın yönetim binasında yapılan ve yaklaşık 1 saat 45 dakika süren görüşmenin ardından basına açıklama yapan Albayrak, bir dönem atmış olduğu manşetlerden dolayı Yeni Şafak gazetesi ve Albayrak ailesi üzerine gelindiğini belirterek, o süreçte yaşananları komisyona anlattıklarını söyledi.

Albayrak, ''Mağdurlar diye anılıyor. Biz hiçbir zaman mağdur olmadık. Biz her zaman bu ülkede doğruları, ülkenin, milletin, vatanın birliği için yapılması gerekenleri yapan gazete, aile ve şirketler olduğumuzu anlattık'' dedi.

Komisyonun gazete manşetleriyle ilgili sorular sorduğunu ifade eden Albayrak, Yeni Şafak ve ailenin üzerine dönemin medyasının niye geldiğini aktardıklarını da belirtti.

Albayrak, ''14 Ağustos 2001'de AK Parti'nin kurulması, bir ay sonra Yeni Şafak ve Albayrak ailesine böyle bir operasyon yapılmasının, özellikle AK Parti'nin kurulmasından sonra AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan'ı yıpratmak için bir kampanya olduğunu anlattık'' diye konuştu.

Albayrak'ın ardından Komisyon, Nazlı Ilıcak'ı dinledi. Ilıcak ile, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü İdris Şahin, Alt Komisyon Başkanı Yaşar Karayel ve CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker görüştü.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv