İnce:Başbakan'ın en büyük çılgın projesi Ahmet Davutoğlu'dur...

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında "devlet adamlığının one munite'le, ABD Başkanı Obama'nın yanında bacak bacak üstüne atmakla olmayacağını" ifade ederek, "Devlet adamlığı gereğini yapmakla olur. 'Gereğini yapın' demek savaş çığırtkanlığı değildir, ülkenin onurunun korunmasıdır" dedi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
İnce:Başbakan'ın en büyük çılgın projesi Ahmet Davutoğlu'dur...
banner83
 CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında ''devlet adamlığının one munite'le, ABD Başkanı Obama'nın yanında bacak bacak üstüne atmakla olmayacağını'' ifade ederek, ''Devlet adamlığı gereğini yapmakla olur. 'Gereğini yapın' demek savaş çığırtkanlığı değildir, ülkenin onurunun korunmasıdır'' dedi.

CHP'li İnce, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türk uçağının Suriye tarafından düşürülmesini kınadıklarını söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, sözlerine şöyle devam etti:

"Öncelikle uçağımızın Suriye tarafından düşürülmesini kınıyoruz. Pilotlarımızın akıbetinin ne olduğunu hepimiz merak ediyoruz ve bir an önce arama ve kurtarma çalışmalarının sonlandırılmasını istiyoruz. Geldiğimiz noktada bu fiyaskonun, bu rezaletin sorumlusu AK Parti'dir, Recep Erdoğan'dır ve Davutoğlu'dur. Bunun bilinmesini istiyorum. Bu iktidar, bu başbakan muhafazakâr demokratız diyorlardı sonunda muhafazakâr demokratlıktan muhafızlığa geçtiler. Esat ile kan kaydılar, Esat'la kanlı oldular. Ordunun başına çuval geçirildi, sustular. Mavi Marmara'da insanlarımız öldü. Esti, gürledi sonucu hikâye çıktı. Rum kesimi deniz sahamızda arama yaptı. Başbakan Recep Erdoğan savaş sebebidir dedi ama arama devam ediyor yine hikâye çıktı.

Beygire binmeyi bilmeyen uçakta pozlar vermeye başladı. Beygirden düşen pilot pozu vermeye başladı. İki pilotunu bulamayan bir ülkenin başbakanı pilot pozu veriyor. Suriye'ye demokrasi götürüyordu sözde. Libya'ya nasıl bir demokrasi götürdüğünü hep birlikte gördük.

Burada ki olay şudur; Esti gürledi kimseden destek gelmedi. Ne NATO'dan, ne AB'den, ne ABD'den bunların hepsi yan çizdi. Yani Başbakan'a diyoruz ki; "AT'tan düştüğün günleri özleyeceksin. Gözden düştün dikkat et deliğe süpürüleceksin." AT'tan düşmesi önemli değil, gözden düştü artık. Deliğe süpürüleceğini hep birlikte göreceğiz. Mahallede herkesle kavga eden yaramaz çocuğa benziyor ama işin kötüsü kavga etmeyi de beceremiyor. Mahallede kavga eden yaramaz çocuklar sıkıştıklarında gider baba 'ya şikâyet eder, bizimki sıkıştığında Obama'ya şikâyet eder.
Yaramaz çocuklar ile başbakan arasındaki fark budur. Devlet adamlığı görüntü vermekle, one minute demekle, Bush'un gözlerinden kararlılığı okumakla, Obama'nın yanında bacak bacak üstüne atmakla olunmaz. Devlet adamlığı gereğini yapmakla olur. Eğer geçmişimizde savaşla, harekâtla, uçakla bu konu ile ilgili geçmişte bir örnek arıyorsak; ben kendisine 74'teki Ecevit'e bakmasını tavsiye ediyorum. Devlet adamlığı öyle olur, poz vermeyle olmaz, çakma pozlarla olmaz. 74'teki Ecevit'i kendisine örnek alırsa, ülkenin ve Başbakan'ın geleceği için de doğru olur.''

Muharrem İnce, ''Gereğini yapmaktan neyi kastettiniz'' sorusuna, ''Başbakan'ın en büyük çılgın projesi Ahmet Davutoğlu'dur. Strateji derinliği değil, strateji sığlığı vardır. İşlere yanlış başlarsanız yanlış gider. Suriye ile ortak şirketler kurulmuştu. Ortak Bakanlar Kurulu yapılmıştı. Fenerbahçe futbol maçı yapmıştı, barış rüzgârları esiyordu, ailece görüşüyorlardı. Ne oldu da bu noktaya geldik- Gereğini yapmak savaş çığırtkanlığı değildir ama ülkenin onurunun da korunmasıdır. Ya uçağını düşürtmeyeceksin, komşularla ona göre geçineceksin, düşürdüklerinde de gereğini yapacaksın. Yoksa bu coğrafyada barınman zor olur'' yanıtını verdi.

CHP'li İnce, Özel yetkili mahkemeler ile ilgili bir soruyu da yanıtladı. İnce, ''DGM'ler, sıkıyönetim mahkemeleri, terör mahkemeleri, özel yetkili mahkemeler... Bunlar hiç önemli değil, olaya ilkesel yaklaşmak lazım. Adalet herkese lazım. Olağanüstü yargılama mantığıyla adalet olmaz. Olağanüstü yargılama mantığına karşı olmamız lazım'' dedi.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv