banner403

Erdoğan:Bu; aklı, fikri, vicdanı, izan ve insafı tamamen terk etmektir
AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını'nın bu yıl çok daha farklı bir heyecan ve coşkuyla kutlandığına işaret ederek, ''Bayramın anlamına, 19 Mayıs'ın ruhuna denk düşen ve bir haftaya yayılan etkinliklerle gerçekten ülkemize, milletimize, gençlerimize unutulmaz anlar yaşattık'' dedi.

Erdoğan, Partisinin TBMM grup toplantısında, milletvekillerine ve partililere hitap etti. İstanbul'un fetih yıl dönümünün milletçe coşkuyla kutlandığını belirten Erdoğan, ''Bundan 559 yıl önce, 29 Mayıs 1453'te, 21 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet arkasında askerleri, yanında Akşemsettin gibi büyük şahsiyetler, üzerinde milletinin kalbi dualarıyla İstanbul'u fethederek bir çağı kapattı ve özellikle bizim tarihimizde yeni bir çağı başlattı. Fethi mübinin bu yıl dönümünde Sultan Fatih'i bir kez daha rahmetme, minnetle yad ediyoruz. Kendisine, tüm yol arkadaşlarına, tüm neferlerine Alah'tan rahmet niyaz ediyoruz'' diye konuştu.

Erdoğan, grup toplantısının ardından bir dizi program için İstanbul'a geçeceğini belirterek, İstanbul'da restorasyonu tamamlanan Fatih Camisi ve Birinci Mahmut Kütüphanesi'ni hizmete açacaklarını anlattı.

Deprem felaketinde Fatih Camisi'nin ''büyük sıkıntılar yaşadığına'' dikkati çeken Erdoğan, ''Adeta fay hattı Fatih Camisi'nin altından geçmek suretiyle orayı tehdit eder hale geldi. 2008'de onarım çalışmalarını başlattık. 4 yıl boyunca minarenin aleminden, inşaatta kullanılan çivilere kadar adeta her milimetresini büyük bir özenle, hassasiyetle elden geçirdik. Eski İstanbul depremlerinin de camiye verdiği hasarı tamir ettik. Yaklaşık 24 milyon bedelle gerçekleştirdiğimiz bu restorasyonu da İstanbul'un fetih yıl dönümünde açıyor olmaktan büyük gurur duyuyoruz'' şeklinde konuştu.

Erdoğan, Piriştine'de Fatih Sultan Mehmet'in bizzat yaptırdığı kendi adını taşıyan caminin restorasyonunu yaptıklarını anımsatarak, caminin açılışını yapmanın gururunu yaşadıklarını anlattı.

Önceki gün İstanbul'da Türk Telekom Arena'da partisinin il kongresini gerçekleştirdiklerini dile getiren Erdoğan, kongrenin muhteşem geçtiğini ve dünya siyaset tarihine örnek teşkil edeceğini vurgulayarak, emeği geçenlere ve stadyumu dolduran vatandaşlara teşekkür etti.

Cumartesi günü Ankara'da AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Üçüncü Kongresi'ni gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, Türkiye içinden ve dışından kongreye gelen kadınlara teşekkür ederek, ''Büyük bir heyecan içinde muhteşem bir kongreyi tamamladık. Kadın Kolları Başkanımıza, ekibine ve tüm Türkiye kadın kolları teşkilatına teşekkür ediyor, yeni görev alana ekibe buradan başarılar diliyorum'' dedi.

Erdoğan, kongre konuşmasında verdiği mesajları hatırlatarak, şöyle devam etti:

''Ben kongre konuşmamda da ifade ettim; diğer partiler büyük kongrelerini dahi küçük salonlarda yaparken, o küçük salonları dahi dolduramazken, biz Kahramanmaraş, Rize ve en son İstanbul İl Kongremizi stadyumda yaptık. Bu milletle aramızdaki gönül bağının ne kadar güçlü olduğunun en somut göstergesidir. Bu aslında bir aşkın, bir sevdanın, millete hizmetkar olmanın getirdiği son derece tabii bir sonuçtur.

Elbette kıskananlar olacaktır. İşte onun için Allah nazardan saklasın diyorum; maşallah, mazallah diyorum. Birkaç arkadaş olarak çıktığımız bu yolda aşkla, sevda ile milletimizin duası ile yürüdük. Bundan sonra da aynı kararlıkta, aynı heyecanla durmadan yolumuza devam edecek, milletimizi ve ülkemizi hak ettiği seviyelere ulaştıracağız.''

Erdoğan, son grup toplantısından bu yana yurtiçinde ve yurtdışında önemli temaslarda bulunduğunu ifade ederek, Bulgaristan ziyareti hakkında bilgi verdi. Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı ile iki ülke arasındaki bazı konuları ele aldıklarını söyledi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını'nın bu yıl çok daha farklı bir heyecan ve coşkuyla kutlandığına işaret eden Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Bayramın anlamına, 19 Mayıs'ın ruhuna denk düşen ve bir haftaya yayılan etkinliklerle gerçekten ülkemize, milletimize, gençlerimize unutulmaz anlar yaşattık. 19 Mayıs'ta Gençlik Şurası'nın kapanış töreninde 905 milyon lira tutarındaki, yani 905 trilyon lira tutarındaki 30 stadyum, gençlik merkezi ve spor kompleksinin, bunun yanında 32 yurt binasının temel atma törenini de gerçekleştirdik.''

Pakistan'a yaptığı ziyaretle ilgili bilgi veren Erdoğan, Pakistan'da yaptığı temasları hakkında bilgi verdi. Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli İşbirliği toplantısını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erdoğan, Pakistan ve Kazakistan'ı kapsayan resmi ziyaretlerini hatırlatarak, Pakistan'da Milli Meclis ve Senato Başkanıyla görüştüğünü, Milli Meclis ve Senato Ortak Oturumu'nda Pakistanlılara hitap ettiğini anlattı.

Bu ziyaretlerin ardından İstanbul'da BM Nüfus Fonu, Nüfus ve Kalkınma Programı 5. Parlamenterler Zirvesi'nin kapanış oturumuna katıldığını belirten Erdoğan, bu toplantıların ardından da 7. Ulusal Petrol Şirketleri Liderler Forumu'na katıldığını söyledi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Suriye yönetimine sadece el Huleli bu masum 50 yavrunun vebali dahi yeter. Bu gözü dönmüşlüktür. Bu; aklı, fikri, vicdanı, izan ve insafı tamamen terk etmektir. Bu insanlık dışı katliam, insanlığa ait her ne varsa, insanı insan yapan hangi değer varsa, onu artık ayaklar altına alıp çiğnemektir'' dedi.

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Erdoğan, Suriye'deki gelişmelere değindi. 25 Mayıs Cuma günü Suriye'den aldıkları haberin yüreklerini dağladığını belirten Erdoğan, top ve roketlerle gerçekleştirilen saldırıda 110 masum sivilin acımasızca, hunharca katledildiğini hatırlattı. ''Çok daha vahimi, katledilenlerin yarıya yakını, elleri arkadan bağlanmak suretiyle öldürülmüş çocuklardı'' diyen Erdoğan, Hama'dan katliam haberleri almaya devam ettiklerini ifade ederek, insanlık dışı saldırıları şiddetle kınadığını ve lanetlediğini bildirdi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''Suriye yönetimine sadece el Huleli bu masum 50 yavrunun vebali dahi yeter. Bu gözü dönmüşlüktür. Bu; aklı, fikri, vicdanı, izan ve insafı tamamen terk etmektir. Bu insanlık dışı katliam, insanlığa ait her ne varsa, insanı insan yapan hangi değer varsa, onu artık ayaklar altına alıp çiğnemektir. BM Gözetim Misyonu Suriye'de incelemeler yaparken böyle bir katliam gerçekleştirmek, 50 masum yavruyu, 110 masum sivili alçakça katletmek, gözü dönmüşlüktür, acziyettir, zavallılıktır. Sabrın da bir sınırı vardır. İnanıyorum ki BM Güvenlik Konseyi'nin de inşallah sabrının bir sınırı vardır. Dünyanın ve gözlem heyetinin gözü önünde gerçekleşen bu katliamlar, açıkça dünyayla dalga geçmektir, bir nevi rest çekmektir. Zira akan her damla kan, Suriye yönetiminin olduğu kadar, bu yönetimin vahşetine çanak tutanların da eline, yüzüne bulaşmıştır ve tarih boyunca da o leke oradan çıkmayacaktır. Ben, el Hule'de hayatını kaybeden 110 masum sivile Allah'tan rahmet niyaz ediyor, tüm Suriyeli kardeşlerime buradan başsağlığı temennilerimi iletiyorum.

Bu olayın yenilir yutulur yanı yoktur. ülkemdeki bazı siyasi partilerin veya bazı STK'ların kalkıp da buradaki zalimlerin yanında yer almasının anlaşılır, anlatılır bir yanı yoktur. Zulme rıza zulümdür. Zalimle beraber hareket edenler de zalimlerdendir. Bu bir gerçektir.''

Erdoğan, Mısır'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun, huzurlu bir şekilde yapılmış olmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, ''Sonuçların Mısırlı kardeşlerimiz için hayırlı olmasını diliyor; Mısır'ı, girdiği yeni süreçten dolayı Türkiyeli kardeşleri olarak tebrik ediyor, yolları açık olsun diyoruz'' dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uludere olayına ilişkin, ''Türkiye artık CHP dönemlerinde olduğu gibi ne askerin sivilin kulağını çektiği ne de sivilin askerin vurduğu bir ülke değildir. Ne de BDP'li kalleşlerin, PKK'lı kalleşlerin benim subayımı, askerimi gelip arkadan şehit ettiği bir ülke değildir. Türkiye hukuk devleti, hata yapan bedelini öder. Güvenlik güçlerimize yargısız infaza biz müsaade etmeyiz. Kusura bakmayın'' dedi.

''Uludere ile ilgili hatanın olduğunu, Genelkurmay Başkanımız da şahsım da ilgili arkadaşlarım da ifade etmesine rağmen 'hala Başbakan hata edilmiştir' deseydi. Dedik ya daha kaç kere diyeceğiz. Otomata mı bağlayacağız'' diyen Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, Pınarbaşı'ndaki terör saldırısını yapan aracın neden imha edilmediğini sorduğunu hatırlatarak, ''Bu tavır, terör konusunda cehaletin, istismarın tarihi nitelikte itirafıdır. O araç imha edilse, içinden siviller çıksa, CHP Genel Başkanı, 'Yargısız infaz yapıldı' diyecekti'' ifadesini kullandı.

Erdoğan, terörle mücadele edenin insan olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, ''Bir tarafta öldürmeyi amaç edinen, diğer tarafta yaşatmayı amaç edinen taraf var'' dedi.

Terörle mücadelede kimi zaman vahim hatalar yapıldığını kaydeden Erdoğan, Bingöl'de, Hatay'da, Aydın'da, Antalya'da masum vatandaşların zarar gördüğünü, bundan dolayı da onlarca polisin ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandığını bildirdi.

Suriye'de yaşanan olaylara da değinin Erdoğan, ''Suriye yönetimine sadece el-Huleli 50 masum yavrunun vebali dahi yeter. Bu gözü dönmüşlüktür. Bu insanlık dışı katliam, insanlığa ait ne varsa insanı insan yapan hangi değer varsa onu artık ayaklar altına alıp çiğnemektir'' ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadele edenin de insan olduğunu unutmamak gerektiğini belirterek, ''Terörle mücadelede yanlış politikalar, yanlış uygulamalar, vahim sonuçlar ortaya çıktı. Ama şu anda biz bir şey söylüyoruz; Demokrasiden taviz vermeden, hukuktan taviz vermeden terörle mücadele ettiğimizi ifade ediyoruz'' dedi.

Erdoğan, hem terörle mücadele, hem de Uludere konusunda bazı değerlendirmelerini paylaştı. ''Biz, ne kendi arasında, ne de aziz milletle aracılar vasıtasıyla konuşan bir kadro asla değiliz'' diyen Erdoğan, kendilerinin partilerini kurdukları 14 Ağustos 2001'den itibaren, kendi aralarında da milletle de sadece gönül diliyle konuştuklarını kaydetti.

Erdoğan, ''Biz, medya aracılığıyla iletişim kuran bir kadro değiliz. Biz, kendi arasında da aziz milletle de devletin diliyle, bürokrasinin veya siyasetin diliyle konuşan, yapmacık ve göstermelik söylemlerde bulunan bir hareket değiliz'' dedi.

Neşet Ertaş'ın ''dost elinden gel olmazsa varılmaz/rızasız bahçenin gülü derilmez/kalpten kalbe bir yol vardır görülmez/gönülden gönülle gider, yol gizli gizli'' dizelerini okuyan Erdoğan, kendilerinin kalpten kalbe, o görülmeyen yol ile iletişim kurduklarını söyledi. Erdoğan, ''Biz aziz milletimizle, dilimizden öte gönlümüzle iletişim kurduk. Bakın ben bugün burada, bu kürsüden de medyaya veya siyasetçilere konuşmuyorum. Ben bugün buradan sadece ve sadece milletime hitaben konuşuyorum. Bugün burada bir kez daha, siyasetin dilinden öte, kalbimle, yüreğimle, bütün samimiyetimle ve gönülden konuşuyorum. Biliyorum ki milletim bizi anlıyor. Biliyorum ki milletim, bizim ne söylediğimizi, neyi kastettiğimizi, arzumuzu, maksudumuzu anlıyor. Daha en başından beri 75 milyonla gönül diliyle iletişim kurduğumuz için milletim bizim samimiyetimizi, hasbiliğimizi görüyor. Din üzerinden bize müdebbirlik yapanlara, dindarlığımızı test etmeye kalkanlara, kendince bize efendilik yapmaya kalkanlara zerre miskal kıymet vermeyiz'' diye konuştu.

AK Parti olarak suyun akışına kapılan, reel politikanın dehlizlerinde kaybolan, kendisine ve milletine yabancılaşan bir hareket olmadıklarını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Attığımız her adımda değerlerimizi kuşanırız, ilkelerimizi gözetiriz, milletimizin değer ve düşünce dünyasını esas alır, milletimizin rotasında yürürüz. AK Parti siyasi hesaplarla değil, insani hassasiyetlerle yol yürüyen bir iktidardır. Biz; iktidara gelmeyi ve iktidarda kalmayı amaç olarak görmeyiz, bizim için amaç, milletimiz için adaleti, hakkı, hukuku, refah ve huzuru sağlamaktır. İnsanımız mutluysa, huzurluysa, özgürse, müreffehse işte o zaman biz kendimizi başarılı görürüz. Biz başarıyı seçimlerde aldığımız oyla değil, milletimizin mutluluğuyla, ülkemizin refah ve selametiyle ölçeriz. Bunun takdirini yapacak olan ise sadece aziz milletimizdir.''

Erdoğan, 10 yıldan beri millete bir şey söylediğine işaret ederek, ''Medyanın, siyasi partilerin bu tavrıyla terör meselesi çözülemez. Yapay gündemlere takılıp giderek, istismar siyasetlerine aldanarak, istismarcıların tuzağına düşerek akan kan durmaz, akan göz yaşı dinmez'' dediğini hatırlattı. ''İşte onun için biz her zaman gönül diliyle konuştuk. Biz doğru soruları sorduk, biz doğru sorulara doğru cevaplar aradık'' diyen Erdoğan, istismarla, oy kaygısıyla, rant hırsıyla değil, anaların göz yaşını dindirmek, gençlerin akan kanını durdurmak için kendilerinin her zaman samimiyetin diliyle konuştuklarını vurguladı.

''Bugün de aynı şekilde samimiyetin diliyle konuşuyor, hiçbir şeyi gizlemeden, hiçbir şeyin üzerini örtmeden, asla ve asla geçiştirmeden, sadece ve sadece gerçekleri milletimize aktarıyoruz'' ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu:

''İşte şu salondaki kadro, Cumhuriyet döneminin en karanlık dönemlerini aydınlığa kavuşturmak için canını ortaya koymuş bir kadrodur. Dersim'in üzerindeki karanlığı siz kaldırdınız. 27 Mayıs'ın üzerindeki karanlığı siz kaldırdınız. 12 Eylül'ü yargıya siz taşıdınız. 28 Şubat'ı sizler yaşadınız, 28 Şubat ile yine sizler, bizler hesaplaştık. 27 Nisan bildirisi karşısında, milletin emanetine en güçlü şekilde sizler sahip çıktınız, biz sahip çıktık. Faili meçhullerin, karanlık cinayetlerin, karanlık suç örgütlerinin üzerine hep birlikte gittik. Tabuları yıkan, Türkiye'yi evrensel standartlarla tanıştıran, hak ve özgürlükleri geliştiren parti, AK Parti'dir. Buna inanan AK Parti kadrolarıdır, sizlersiniz. Biz devletin diliyle değil, milletin diliyle konuşuruz. Ne milli iradeye gölge düşürmek ve bu gölge düşürmek gayreti içinde olanlara izin veririz ne de devleti şamar oğlanına çevirmek isteyenlere çanak tutarız.''

Tarihten trajik bir hadiseyi hatırlatmak isteğini dile getiren Erdoğan, ''çok anlamlı, çok manidar ve kendileri için bir çizgi olan'' hadisenin, 98 yıl önce yaşandığını belirterek, şöyle konuştu:

''1914 yılında Erzincan'da, Osmanlı 3. Ordusu, Doğu'ya doğru hareket ediyor. Sarıkamış'ı düşmandan kurtarmak, oradan Kafkaslar'a akmak için, yüzbinlerce Mehmet, yüzbinlerce nefer, heyecan içinde, iman içinde, şahadet arzusuyla Allahu Ekber Dağları'na doğru ilerliyor. Biz o dağlarda, soğuktan, maalesef on binlerce askerimizi şehit verdik. Rahmetli dedem de o dağlarda donarak şehit oldu. Ama Allahu Ekber Dağları'na ulaşmadan, Oltu yakınlarında 23 Aralık 1914'te çok talihsiz bir olay yaşanıyor. 31. Tümen, yan tarafından gelen saldırıya hemen karşılık veriyor. İki taraf tam 4 saat şiddetli şekilde çarpışıyorlar. Taraflar birbirine yaklaşınca, ortaya korkunç bir gerçek çıkıyor; Tarafların düşman olmadığı, 31. ve 32. Tümenlerin, 4 saat boyunca birbiriyle savaştığı anlaşılıyor. Mehmetçikler, silahı bırakıyor, birbirlerine koşuyor, sarılıyor, ağlaşıyorlar. Ne var ki geride iki bin şehit kalıyor. Dünyanın her ordusunun tarihinde buna benzer trajik hadiseler var. Bugün de bütün ileri teknolojiye rağmen, en modern teçhizata rağmen buna benzer hadiseler dünyanın her yerinde zaman zaman yaşanıyor. İşte daha 38 yıl önce, Kıbrıs Harekatı'nda, Kocatepe Muhribimiz, maalesef kendi uçaklarımız tarafından batırıldı.''

30 yıldan beri terörle mücadele edildiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

''Size çok sıradan gibi gelebilir. Ama, o bölgeyi bilmeyenlerin, tanımayanların, terör örgütünün nasıl kalleşçe vurup kaçtığını görmek istemeyenlerin; terörle mücadeleyi anlamalarına imkan da yoktur, ihtimal de yoktur. Terörle mücadele esnasında, kimi zaman çok vahim hatalar yapıldı. Daha yakın tarihlerde, Bingöl Karlıova'da, 'dur' ihtarına uymayan bir vatandaş, canlı bomba sanıldığı için maalesef vuruldu. 2010 yılında, Hatay'ın Hassa ilçesinde kekik toplamak için dağda bulunan yaşlı amcalarımız maalesef vuruldu. Mardin Nusaybin'de benzer olaylar yaşandı. Aydın, Antalya'da benzeri olaylar yaşandı. Şu anda, benzer olaylarda müdahalede bulunan onlarca polis, 'kasten adam öldürmek' suçundan, ömür boyu hapis cezasıyla yargılanıyorlar. Hatayla bu tür üzücü olaylara sebep olan görevliler hakkında her türlü işlem yapıldı, yapılıyor. Bir de kasıtlı olarak, kastı mahsusa ile yapılan yanlışlıklar oldu. 1980, 1990'larda, maalesef son derece sert, hukuksuz, özensiz müdahaleler nedeniyle, bölgedeki vatandaşıma ağır faturalar yüklendi. Terörle mücadelede yanlış politikalar, yanlış uygulamalar, vahim sonuçlar ortaya çıktı. Ama şu anda biz bir şey söylüyoruz; demokrasiden taviz vermeden, hukuktan taviz vermeden terörle mücadele ettiğimizi ifade ediyoruz. Valilerimiz, emniyet müdürlerimiz, komutanlarımız, altlarındaki ekiplerine, 'yüzde yüz emin olmadan müdahale etmeyin'' diye kesin talimatlar verdiler ve veriyorlar. Ama mesele, bu kadar basit değil arkadaşlarım.

Şimdi burada, bu salonda erkek milletvekili arkadaşlarımın hepsi askerliğini yaptı. Hepiniz az ya da çok bu gerilimi yaşadınız. Ama ben bugün sizlerden bir şey rica ediyorum; Sizlerle birlikte, bizi ekranları başında dinleyen, izleyen vatandaşlarımdan bir şey rica ediyorum; kendinizi, lütfen, bir anlığına, Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesine doğru ilerleyen aracı takip eden polis veya jandarmanın yerine koyun. Bir anlığına lütfen bunu düşünün. Önünüzde bir araç gidiyor. Jandarma kontrolünde durmamış, hatta orada bir askerimize çarparak yaralamış, Kayseri'ye, Ankara'ya doğru hızla ilerleyen bir aracı takip ediyorsunuz. Allah aşkına, orada nasıl bir gerilimin yaşandığını hissedebiliyor musunuz- Güvenlik güçleri o aracı yolda imha edebilir, uçaklar, helikopterler kalkıp vurabilir ama ya içinde sigara kaçakçısı varsa- Ya içinde uyuşturucu kaçakçısı varsa- Ya mazot kaçakçısıysa- Ya kaçan kişi, sadece arabanın ruhsatı, ehliyeti yanında olmadığı için kaçıyorsa- Ya o aracın içinde, babasından gizlice anahtarları alıp, dolaşmaya çıkmış, 15 yaşında, ehliyetsiz, haylaz bir çocuk varsa- Ya içindeki sadece bir araç hırsızıysa... Aracı takip eden güvenlik görevlisinin gözünün önüne, bu arada kendi çocukları geliyor, başkalarının çocukları geliyor, hata ile öldürülmüş terör kurbanları geliyor. Aracı takip eden güvenlik görevlisinin gözünün önüne, amirinin, komutanının söylediği, 'yüzde yüz emin olun' talimatı, ömür boyu hapisle yargılanacağı mahkeme geliyor. Güvenlik güçleri üzerinde öyle bir psikolojik baskı oluşturuluyor, öyle bir gerilim üretiliyor ki adeta hata yapmaları için ortam hazırlanıyor.''  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner405

banner397