Erdoğan: Karşımızda 'Twitter Kılıçdaroğlu' var...

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "KPSS son derece başarılı, temiz, sorusuz bir şekilde gerçekleştirilmiştir. KPSS'ye, bu sınava gölge düşürmek isteyenlerin oyunu anında deşifre edilmiştir" dedi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Erdoğan: Karşımızda 'Twitter Kılıçdaroğlu' var...
banner83
 Başbakan Erdoğan, AK Parti genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkan yardımcılarından bir tanesinin, Türkiye hakkında ''ilham verici bir örnek'' ifadelerini kullanan 16 Avrupa Birliği üyesi ülke bakanlarına birer mektup yazarak, Türkiye aleyhinde ifadeler kullandığını söyledi. 

CHP'nin Türkiye hakkındaki övücü sözlerden rahatsız olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti: 

''CHP Genel Başkan Yardımcısı mektup yazıyor, mealen şöyle diyor; 'kardeşim, Türkiye'yi övmeyin, niye övüp duruyorsunuz, Türkiye övülecek bir ülke değil, ilham alınacak ülke değil, Türkiye örnek bir ülke değil'. Bu zat, geçmişte de Dışişleri Bakanlığı yapmış bir zat, bu aynı zamanda maalesef bakanlık içinde ne tür insanların olduğunu da gösteriyor. Şimdi Allah aşkına soruyorum bu nasıl bir zihniyet, bu nasıl bir hazımsızlıktır, nasıl bir siyaset tarzıdır- Bir yabancı çıkıyor, ülkeni övüyor, sen bundan gurur duyacağın yerde rahatsız oluyorsun. İşte CHP budur, CHP zihniyeti budur, CHP'nin tarihi boyunca yaptığı sadece budur. Bunlar taş üstüne taş koymazlar, taş üstüne taş koyanları da engellemek için ellerinden ne geliyorsa onu yaparlar. Bunlar kendi hırsları, hesapları adına ülkelerini kötülemekten, karalamaktan çekinmezler.'' 

''Twitter Kılıçdaroğlu''

Başbakan Erdoğan, CHP'nin hafta sonu yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'nı da istismar etme hırsına girdiğini ifade ederek, sınavın hemen ardından terör örgütüne yakınlığıyla bilinen bir internet sitesinde sahte soru kitapçığı yayınlandığını, CHP'nin de bu durumu istismar ettiğini söyledi. 

Amacın, KPSS sınavına gölge düşürmek, milyonların umudu, geleceği olan sınavı terörize etmek olduğunu kaydeden Erdoğan, şunları söyledi: 

''Amaç, insanların en hassas yerlerinden vurmak, en hassas yerlerinden incitmek. Terör örgütü bunu yapıyor, buna sahip çıkan kim oluyor- Yine CHP oluyor. Geçen yıl CHP Genel Başkanının eline sahte bir mail tutuşturdular, milyonlarca gencin hissiyatıyla oynattılar. Benim bakanıma kalktı, o maille vurmaya çalıştı. Olmayan bir şey mail dediğin. Ne ki bunu yaparsın, Facebooklarda neler yapılmıyor, Twitter'larda neler yapılmıyor- Her şey yapılıyor, ama teknolojinin sanal ve iftiralara müsait yapısıyla hareket eden bir Kılıçdaroğlu var karşımızda. Twitter Kılıçdaroğlu. Onlar da olmasa çok fakir kalacak. Geçen yıl olanlardan ders almadı, bundan yüzü kızarmadı, mahcup olmadı, bu yıl da terör örgütünün bu eylemini yine CHP sahiplendi, terör örgütüyle birlikte insanların hissiyatını istismara kalkıştı. 

KPSS son derece başarılı, temiz, sorusuz bir şekilde gerçekleştirilmiştir. KPSS'ye, bu sınava gölge düşürmek isteyenlerin oyunu anında deşifre edilmiştir. Örgütlü olarak KPSS'de usulsüzlük girişiminde bulunanlar emniyet güçlerimiz tarafından tespit edilmiş, gözaltına alınmış ve şu an itibarıyla zannediyorum 19 tanesi tutuklanmıştır. Hiç kimsenin endişesi olmasın, terör örgütünün, onlarla birlikte BDP ve CHP'nin istismar girişimlerini hiç kimse aldanmasın. Biz bu oyunları bozmaya devam edeceğiz, maskelerini düşürmeye devam edeceğiz.'' 

Üçüncü yargı paketi

Başbakan Erdoğan, TBMM'nin, AK Parti Grubu'nun gayretleriyle, hayati nitelikte, önemli yasaları çıkararak, geçen hafta tatile girdiğini anımsatarak, ''Tüm milletvekillerimize, gece gündüz demeden emek verdikleri, her türlü tahrike, kimi zaman saldırıya göğüs gererek, karşı durarak fedakarca Meclis'i çalıştırdıkları için bir kez daha teşekkür ediyorum'' dedi. 

TBMM'nin tatile girmeden önce kamuoyunda ''üçüncü yargı paketi'' olarak bilinen bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair tasarının yasalaştırdığını, bu paket ile yasalarda ve yargıda özgürlükleri genişleten ve daha da güçlendiren önemli adımlar atıldığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, üçüncü yargı paketi'nin neler getirdiğini şöyle anlattı: 

''Yeni kanunla İcra ve İflas hukukunda bazı düzenlemeler yapıldı. İcra dairelerinde icra katipliği kadrosu oluşturularak, çalışanların nitelik ve sayısı artırıldı. İcra dairelerinde çalışan personelin nakit parayla doğrudan teması kesildi. Haciz edilebilecek ev eşyalarına sınırlama getirildi, hacizli mal satışında elektronik ortamda ilan ve teklif imkanı getirildi. 

İdari yargıda yine önemli düzenlemeler yapıldı, mahkemelerde karar alma sürecini, yeni yasayla, hızlandırıyoruz. Yürütmenin durdurulması müessesesini revize ettik. Bölge idare mahkemeleri ikiden fazla kurul halinde çalışacak şekilde düzenlendi. Danıştay'ın ilk derece mahkemesi sıfatıyla baktığı dava sayısı azaltıldı. Aynı paketle, ceza mevzuatını da değiştirdik. Mahkemelerin iş yükünü azaltacak yeni uygulamalar getirdik. Özel hayatın gizliliğini daha güçlü şekilde koruyacak tedbirler getirdik. İrtikab, rüşvet, yetki olmadığı iş için yarar sağlama suçlarını yeniden düzenledik, daha etkin, caydırıcı cezalar getirdik. 

Basın ve yayın özgürlüğünün genişletilmesi amacıyla soruşturmanın gizliliğini ihlal ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarını yeniden düzenledik. Basit terör suçları ertelenebilecek ve adli para cezasına çevrilebilecek. İleriye yönelik yayın durdurma cezasını kaldırdık, daha önce verilen birçok toplatma kararı bu yeni yasayla hükümsüz hale getirdik. Basın ve yayın oluyla işlenen suçlara ilişkin dava ve cezaların ertelemesini mümkün hale getirdik. Basın ve yayın yoluyla işlenen suçlarda dava açılabilmesi için öngörülen süreyi de uzattık. Belli miktarın altındaki yargılama giderleri artık tahsil edilmeyecek. Bunlar üçüncü yargı paketiyle getirdiğimiz değişikliklerin sadece bazı önemli başlıkları.'' 

''Türkiye'de özgürlüklerin önü açılıyor''

Başbakan Erdoğan, 3. yargı paketiyle tutuklama konusunda yaşanan sıkıntıların ve eleştirilerin azaltılması amacıyla tutukluluk yasağı sınırının 2 yıla çıkarıldığını, üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarla ilgili tutuklama kararı verilemeyeceğini söyledi. 

''Uygulayıcıların tutuklama konusunda daha özenli olmaları amacıyla tutuklama kararlarının gerekçelerinin daha somut olma şartını getirdik'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: 

''Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250. maddesine göre kurulan mahkemeler kapatıldı, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesinde yeni bir düzenleme mevcut. Özellikle burada, 250. maddeyle alakalı olarak, yani özel yetkili mahkemeyle alakalı olarak maalesef yapılan dezenformasyonlar bizi ciddi manada üzmüştür. Ne yapıldığını, ne yapılacağını görmeden, bilmeden yürütmeyle ilgili, hükümetimizle ilgili yapılan kampanyalar gerçekten bizi çok üzmüştür. Bu yasayı getiren bizdik, üzerinde çalıştık, doğru yanlarını, yanlış yanlarını gördük bu adımı ülkemizin geleceği, menfaati için attık. Hayırlı olduğuna inandık, bu tür kampanyaları yürütenler de ne kadar yanlış yaptıklarını her halde yasa çıktıktan sonra görmüş olurlar. Çünkü onların düşündükleri, onların propagandasını yaptıkları gibi bir yasa çıkmadı. Bu değişikliklerle Türkiye'de özgürlüklerin önü açılıyor, yargı bağımsızlığını, hızlı yargılama süreçlerini, adil yargıyı daha da güçlendiriyoruz.'' 

''Biz, demokrasiyi sulandırma gayreti olanlarla aynı istikamette yürüyemeyiz''

Başbakan Erdoğan, tutuklu olarak yargılanırken aday gösterilerek, milletvekili seçilenlere ilişkin konunun spekülasyona çok açık bir konu olduğunu, bu konunun tamamen yargının alanına girdiğini belirterek, ''O konuda takdir şüphesiz ki yargınındır ve gerekli kararı verecek olanlar da mahkemelerdir'' dedi. 

Tutuklu milletvekillerine ilişkin görüşlerini daha önce birçok kez kamuoyuyla paylaştığını anımsatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: 

''Bir kısım davaları sulandırma, itibarsız hale getirme ve tutukluları aday gösterme olayı, aslında muhalefetin ülkenin gündemine taşıdığı bir sorun. Bile bile tutuklu şahıslar aday gösterilerek, milletvekilliği cezaevlerinden adam kaçırma, davaları boşa çıkarma girişimine dönüştürülmek istenmiştir. Kim yaptı bunları- Muhalefet yaptı, büyüğüyle küçüğüyle bunlar yaptı. Dışarıdan adam mı bulamadın milletvekili yapmak için, cezaevlerinin içine mi kaldı işiniz, dışarı da hiç mi adam yok? Bunların siyaset anlayışı bu. Şimdi her şey ortaya daha da güzel çıkıyor. Bu zihniyettekilerin bu ülkede ne denli yanlış çalıştıkları da çok açık net ortada. Üçüncü yargı paketinde buna özel bir düzenleme yapılmadı. Biz, ne CHP'nin ne MHP'nin ne de BDP'nin tutuklu milletvekilleriyle ilgili parlamento çağrısına asla bugüne kadar evet demedik, yine evet demeyeceğiz, bunun bilinmesini isterim. Çünkü, biz demokrasiyi bu şekilde sulandırma gayreti içerisinde olanlarla aynı istikamette yürüyemeyiz. Atılan adımlar, bizim attığımız adımlar tüm yargı sistemine yöneliktir. Tüm tutuklu ve hükümlülere yöneliktir. Hiçbir kimseye veya hiç bir davaya yönelik adımlar atılmamıştır. Üçüncü yargı paketi etrafında yapılan spekülasyonların boş olduğu da herkes tarafından görülmüş oldu. Terörle ve darbeci anlayışla mücadeleyi akamete uğratacak, yürüyen davaları etkileyerek en ufak bir düzenlemeye gidilmemiştir.'' 

Iğdır'a havaalanı

Başbakan Erdoğan, 13 Temmuz Cuma günü Iğdır Havaalanı'nın açılışını gerçekleştireceklerini belirterek, ''10-15 yıl öncesine gidin, 'Iğdır'a havaalanı mı yapılacak ?' diye sorsanız, kim derdi Iğdır'da havaalanı açılacak. Şimdi Iğdır'da havaalanı açıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl Şırnak, Yüksekova'da açacağız, ama bundan en çok kimin rahatsız olduğunu biliyorsunuz. BDP, çok rahatsız oluyor, niye çünkü o bölgelerde taş üstüne taş konsun istemiyor. Onların Kürt vatandaşlarıma yönelik yaptıkları hayırlı bir iş yok. Onlar sadece molotof kokteylini oya devşirmenin gayreti içerisinde olanlardır. İnanıyorum benim Kürt vatandaşım da bunların ne olduğunu er ya da geç pazara çıkaracaktır'' diye konuştu. 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, partisinin il kongrelerinin de bu hafta sonu Eskişehir il kongresiyle bitirileceğini ifade ederek, 30 Eylül Pazar günü Ankara Arena Spor Salonu'nda yapacakları büyük kongreye hazırlanacaklarını söyledi. Katıldığı il kongrelerinin ardından yerel seçim hazırlıklarına başladıklarına işaret eden Başbakan Erdoğan, genel merkez olarak da yerel seçim için hazırlıkları başlatacaklarını bildirdi. 

Erdoğan, konuşmasının ardından çeşitli partilerden AK Parti'ye katılan 9 belde ve bir ilçe belediye başkanına parti rozetlerini takarak, hatıra fotoğrafı çektirdi.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv