BÖYLE GİDERSE ÇİFTÇİ EKMEYECEK!

Tarımsal girdiler mazot, ilaç, tohum fiyatları hızla artarken ürün fiyatları yerinde sayıyor Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Komisyonu Başkanı Burhan Güler buğday, mısır ve fındık fiyatlarının düşük olduğunu belirterek, “Üretici zararına çalışıyor. Bu durum düzelmez ise Sakarya çiftçisi piyasa için hububat ve mısır üretimine son verecek” dedi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
BÖYLE GİDERSE ÇİFTÇİ EKMEYECEK!
banner83

Tarımsal girdiler mazot, ilaç, tohum fiyatları hızla artarken ürün fiyatları yerinde sayıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Komisyonu Başkanı Burhan Güler buğday, mısır ve fındık fiyatlarının düşük olduğunu belirterek, “Üretici zararına çalışıyor. Bu durum düzelmez ise Sakarya çiftçisi piyasa için hububat ve mısır üretimine son verecek” dedi.

ÇİFTÇİ YOKSULLAŞTI

Tarım Komisyonu Başkanı Burhan Güler, İl Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Bircan’la birlikte yaptığı açıklamada, “AKP’nin iktidara geldiği 2002 Yılı buğday alım fiyatı 220 kuruş iken buna karşılık mazot fiyatı 1 lira 10 kuruştu. Aradan geçen 10 yıl sonra 2012 yılında buğday alım fiyatı 50 kuruş iken mazot 3 lira 80 kuruş oldu. Bu rakamların da gösterdiği gibi AKP iktidarında çiftçinin geliri azalmış ve yoksullaşmıştır” diye konuştu. 

Mısır üreticisinin dekar başına 380 TL gideri olduğunu ifade eden Tarım Komisyonu Başkanı Burhan Güler şöyle konuştu: “Buna karşılık 16 – 17 randıman mısırın 530 TL, 30 randıman mısırın ise 420 TL’den alıcı bulabiliyor. Eskiden beri çiftçinin dostu olarak bilinen ve fiyatların aşırı düşmemesi için önlem olarak kurulan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kapanmasından, bölgemizde ürün almamasından bu yana çiftçi tüccarın insafına terk edilmiştir.

MISIR VE FINDIK ÇİFTÇİYİ İCRALIK ETTİ

Ayrıca ilimizdeki TMO personeli boşu boşuna maaş almaktadır. TMO’nun açılmasını talep ediyoruz. Mısır fiyatları Şen Piliç ve diğer büyük alıcı tüccarlar tarafından belirlenmektedir.  Fındık üreticisi de düşük taban fiyatları nedeniyle zarar ediyor. Fiskobirlik de piyasa düzenleme görevini yapmıyor. Fiyatlar düşük tutulunca da çiftçimizin kapısına her gün icra memurları dayanmaktadır”.

 

hikmet_metin_cavdar@hotmail.com                             https://twitter.com/metincavdar
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv