BİZİMKİLERDEN UMUDU KESTİM

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Habertürk Gazetesi’nde Günün Röportajı’na konuk oldu.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
BİZİMKİLERDEN UMUDU KESTİM
banner83
  Kutlu Esendemir tarafından kaleme alınan röportajda Ağbaba  cezaevi izlenimlerine yer verdi.Kürecikle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ağbaba’nın röportajından öne çıkan başlıklar şu şekilde;

300 kişilik hapishaneye 1000 kişi koyuyorsun

Tutuklamanın hız kazanması, hükümlü sayısındaki inanılmaz artış , hapishaneleri dolup taşırıyor. Bunu çözmek için yargı paketleriyle , mümkün olduğunca insan tahliye edilmeye çalışılıyor. Bir örnek vereyim: İlk kez Muş Cezaevinde nefes almanın sorun olduğunu duydum. Urfa Cezaevinde  bu sorunu bizzat gördüm. O kadar kalabalık ki, hapishanelerde nefes almak bile soruna dönüşüyor.

Eşcinseller ikinci sınıf mahpus durumundalar

Ayrımcılık ve nefret hapishane köşelerine kadar ulaşmış durumda. Farklı cinsel yönelimleri olan bireyler, fiili olarak hakları ellerinden alınmış insanlar, örneğin herkesin ortak alanı kullanma, sportif ve sosyal faaliyetlere katılma, hakkı varken, sudan sebeplerle farklı cinsel yönelimleri olanlar bu haklardan yararlanamıyorlar. Devlet mahpuslar arasında bile ayrımcılık yapıyor.

Cezaevleri üzerinde neden bu kadar yoğunlaşma gereği duydunuz?

Tesadüf sonucu cezaevlerini gezmeye başladım. İnsan Hakları Haftasında, hak ihlallerine dikkat çekmek için basın açıklaması yaptık. O dönemde tutuklu gazeteci Baha Okkar ve kanser hastası Basri Vardar’ın eşleri cezaevlerini ziyaret etmemi, koşulları görmemi istediler. Daha önce de puşu davasında tutuklu olan Cihan Kırmızıgül’ün ailesi ile bir basın açıklaması yapmıştık. Onlar da Cihan’ı ziyaret edip, moral vermemi istedi. Sonra 31 Yıldır tutuklu olan Tahir Canan’ı ziyaret etmemi istenmişlerdi. Darbe hukuku ile cezalandırılmış birini , ileri demokrasi hukuku ile hapishanede tutmanın  çelişkisi bir yana, yakınlarının çırpınışı beni çok etkilemişti. Bu taleplerle cezaevi ziyaretlerine başladım.

Malatya Milletvekili olarak , Kürecik Kalkanına karşı hareketi de destekliyorsunuz. Bu iş nereye gidecek?

Geçen yıl başlayan eylemlerle Kürecik’i  ülke gündemine taşıdık. Son olarak bizim Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla üssü ziyaret isteğimin Pentagon’a ulaştırılması için dilekçe yazdım. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri telefonlarıma çıkmıyorlar. Dilekçenin akıbetinden haberdar etmiyorlar. Oysa dilekçeyi bizzat elden verdik. Ve telefonla bilgilendirileceğimiz söylendi.Bizimkilerden umudu kestim.ABD Elçiliği ile vasıtasıyla bir dilekçe göndereceğim.
 
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv