Biz sizin gibi fareden korkmayız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara 4. Olağan İl Kongresi'nde bir konuşma yaptı.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Biz sizin gibi fareden korkmayız
banner83
 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''CHP'nin genel başkanı bir haftadır bir söz öğrenmiş her yerde onu tekrarlıyor, neymiş 'Sıçan geçer yol olur.' Sayın Kılıçdaroğlu, merak etme biz sizin gibi, fareden korkmayız, biz fare korkusuyla uykusuz kalmayız. Üstelik bu ülkenin aslanları var, o farelere, o kemirgenlere de haddini bildirir. Bir kere bizim dış politikamızı eleştirecek en son kişi CHP Genel Başkanı'dır'' dedi.

CHP yönetimi için dış politikanın ürkeklik olduğunu ifade eden Erdoğan, ''CHP yönetimi için dış politika çekingenliktir. CHP yönetimi için dış politika hiçbir şeye karışmadan yerinde oturmaktır. Eğer gerekirse CHP dönemlerinde Türkiye'de nasıl acziyet içinde bir dış politika izlendiğini de belgeleriyle ortaya koyarız'' diye konuştu.

Erdoğan, 19 Mayıs Stadyumu'nda düzenlenen AK Parti Ankara İl Başkanlığı'nın il kongresinde, Ankara il teşkilatına bugüne kadar ortaya koyduğu samimi gayretleri, bu büyük mücadeleye verdikleri emekleri dolayısıyla şükranlarını sundu.

Ankara'nın 3 Kasım 2002 seçimlerinde yüzde 38 oy oranıyla AK Parti'ye destek verdiğini belirten Erdoğan, Ankara'nın 22 Temmuz 2007 seçimlerinde yüzde 47,5, 12 Haziran 2012 seçimlerinde ise yüzde 49 oy oranıyla AK Parti'yi desteklediğini söyledi.

Seçimlerde başarı elde eden parti teşkilatının her bir mensubuna, bakanlara, milletvekillerine, büyükşehir belediye başkanına, il kadın kollarına, il gençlik kollarına teşekkür eden Erdoğan, ''Yola çıkarken bir şey söyledik, 'uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece' dedik ve hakikaten şu ana kadar yoğun bir yolculuğu sürdürdük. 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarını hep birlikte taradık, dolaştık, kucaklaştık ve bunun neticesini de gördük'' diye konuştu.

''Milletime şükranlarımı sunuyorum''

Başbakan Erdoğan, Ankara'nın bugüne kadar çeşitli siyasi partilerin il kongrelerine, büyük kongrelerine şahit olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

''Partiler hemen şurada, yanı başımızda Atatürk Spor Salonu'nda büyük kongrelerini yaptı, yine yanı başımızda Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu'nda demokrasi tarihimiz boyunca partiler kongreler yaptı. Demokrasi tarihimiz boyunca Ankara bugüne kadar böyle bir il kongresine şahit olmadı. AK Parti, konferans salonlarına sığmıyor. AK Parti, spor salonlarına sığmıyor. AK Parti, artık 10 binlerce kişilik stadyumlara sığmıyor. Bizi böyle bir sevdaya mazhar ettiği için Rabbime binlerce, milyonlarca kez hamd ediyorum. Bizi böyle bir aşkla, böyle bir samimiyetle kucaklayan milletimize yürekten şükranlarımızı sunuyorum.''

Erdoğan, AK Parti il kongrelerinin 11 Mart 2012'de Bartın'da başladığını anımsatarak, Ankara'da 78. il kongresini gerçekleştirdiklerini söyledi. İl kongrelerinin 79'uncusunu yarın Kayseri'de yapacaklarını belirten Erdoğan, 14 Temmuz'da Kocaeli'de olacaklarını, 15 Temmuz'da Eskişehir'de kongre gerçekleştirerek bu süreci tamamlayacaklarını ve böylece büyük kongrenin hazırlıklarına başlayacaklarını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin umudu AK Parti'nin, ülkenin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini en sağlam, en güçlü şekilde muhafaza eden bir parti olduğunu vurguladı.

AK Parti'nin kuruluşundan bugüne 11 yıl, iktidarı devraldıkları günden bugüne ise 9,5 yıl geçtiğini anımsatan Erdoğan, ''Bu teşkilatta yorgunluk yok, bıkkınlık yok. Bu teşkilatta bezginlik, bitkinlik, yıpranma yok. İlk günkü kadar heyecanlıyız, coşkuluyuz. Türkiye'yi büyütmek konusunda ilk günkü kadar azimliyiz, kararlıyız'' diye konuştu.

''Böyle bir başkent içine kapanamaz''

Ankara'nın barışın, dostluğun, kardeşliğin, dayanışmanın, uzlaşmanın, hoşgörünün başkenti olduğunu ifade eden Erdoğan, Ankara'nın hukuka, uluslararası hukuka, her ülkenin iç işlerine saygılı, her ülkenin toprak bütünlüğüne saygılı bir başkent olduğunu söyledi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ankara'da Meclis, Gazi Mustafa Kemal'in öncülüğünde 23 Nisan 1920'de Hacı Bayram Camii'nde kılınan cuma namazının ardından, dualarla, mevlitlerle açıldı. Ankara, milletimizle birlikte sınırlarımızın ötesinde çok geniş bir coğrafyanın hayır duaları üzerine inşa edilmiş bir başkenttir. Ama işte bu Ankara aynı zamanda İstiklal Savaşımızı idare etmiş, bu toprakları işgal etmek isteyen gafillere gereken cevabı en sert şekilde vermiş bir şehirdir. İstanbul, İzmir işgal edildiğinde, Ankara'dan top sesleri, düşmanın top sesleri duyulmaya başlandığında Pakistan halkı meydanlara toplandı, bizim için dualar etti. Filistin bizim için dua etti. Irak, Mısır, Afganistan, Bosna Hersek bizim için dua etti. Ben de bugün, cumhurbaşkanlığı yeminini yapan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi buradan tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. İnşallah oradaki bu seçim de Mısır'ın birliğine, beraberliğine ve başarılarla dolu bir geleceğine vesile olur.''

''Arjantin'den kardeşlerimiz aralarında para toplayıp bize gönderdi. İşte böyle bir başkent içine kapanamaz. Dostlarına, kardeşlerine sırtını asla dönemez'' diyen Erdoğan, Filistin'de zulüm varken Ankara'nın susmayacağını, Ankara'nın Somali'nin yoksulluğuna sessiz, tepkisiz kalmayacağını, kalamayacağını belirtti.

Erdoğan, ''Suriye'de masum bebekler, masum çocuklar, suçsuz, günahsız kadınlar, insanlık dışı yöntemlerle katledilirken Ankara duymazlıktan, görmezlikten gelmez, gelemez. Bu ülkeyi, bu başkenti içine kapatırsak, dostlarla, kardeşlerimizle aramıza duvarlar koyarsak Gazi Mustafa Kemal'e, Sakarya şehitlerine, Dumlupınar şehitlerine mahcup oluruz.''

''Korkaklar zafer abidesi dikemezler''

1940'lı yıllarda Gazi Mustafa Kemal'in ardından bu CHP'nin Ankara'yı içine kapattığını belirten Erdoğan, Ankara'nın yalnız, kimsesiz, sessiz, tepkisiz bir başkent haline geldiğini söyledi. Ankara'nın doğuya, batıya, kuzeye, güneye sırtını döndüğünü dile getiren Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Ankara o dönemlerde bırakın dünyadaki sorunları yanı başındaki sorunlara bile kayıtsız kaldı. Bu CHP'nin baskı rejimi altında Ankara gündemi belirlenen bir başkent haline geldi. Bırakın dünyayı, bırakın komşularımızı, Ankara hemen yanı başındaki Kırıkkale'nin, Çankırı'nın, Eskişehir'in, Bolu'nun, Konya'nın bile sesini duyamaz hale geldi.

Şimdi CHP'nin genel başkanı çıkıyor, her zaman olduğu gibi kendi ülkesini savunmak yerine, kendi ülkesini suçlayan dış politikayı eleştiren bir yaklaşım sergiliyor. Bir haftadır bir söz öğrenmiş, her yerde onu tekrarlıyor, neymiş 'Sıçan geçer yol olur.' Sayın Kılıçdaroğlu, merak etme biz sizin gibi, fareden korkmayız, biz fare korkusuyla uykusuz kalmayız. Üstelik bu ülkenin aslanları var, o farelere, o kemirgenlere de haddini bildirir. Bir kere bizim dış politikamızı eleştirecek en son kişi CHP Genel Başkanı'dır. CHP yönetimi için dış politika ürkekliktir. CHP yönetimi için dış politika çekingenliktir. CHP yönetimi için dış politika hiçbir şeye karışmadan yerinde oturmaktır. Eğer gerekirse CHP dönemlerinde Türkiye'de nasıl acziyet içinde bir dış politika izlendiğini de belgeleriyle ortaya koyarız.''

Erdoğan, CHP'nin yıllarca ''Yurtta Sulh, Cihanda Sulh'' sözünü yanlış anladığını belirterek, ''Bu sözün ardına sığınıp her meseleye mesafeli durdular. Yıllarca Türk dünyasına açılamadılar. Ortadoğuyla konuşamadılar, batıya seslerini çıkaramadılar. Korkaklar zafer abidesi dikemezler. Ürkek dış politikayla ekonomi büyümez, Türkiye büyüyemez. Bugün artık CHP'nin içine kapattığı bir Türkiye yok. Bugün artık CHP'nin içine kapattığı bir Ankara yok. Bugün artık Ankara bir dünya başkenti. Bugün Ankara sözü dinlenen, sözünün ağırlığı olan, itibarlı, saygın, iddiaları olan, hedefleri olan bir dünya başkenti. Bugün Ankara gündemi belirlenen değil, gündem belirleyen bir başkent, öyle bir noktadayız'' diye konuştu.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv