Arguvan, Yazıhan, Kuluncak ve Yeşilyurt Adliyeleri Neden Kapatılıyor

Ağbaba, Malatya’da 13 ilçenin 7’sinde adliyelerin kapatıldığını belirterek, “Kapatılıp tekrar açılan adliyeler konusunda ayrımcılık yapıldı” dedi..

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Arguvan, Yazıhan, Kuluncak ve Yeşilyurt Adliyeleri Neden Kapatılıyor
banner83
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba TBMM Genel Kurulu’nda kapatılan adliyeler ile ilgili bir konuşma yaptı. Ağbaba, Malatya’da 13 ilçenin 7’sinde adliyelerin kapatıldığını belirterek, “Kapatılıp tekrar açılan adliyeler konusunda ayrımcılık yapıldı” dedi.

Ağbaba’nın TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma şu şekilde;


“ŞİMDİ DE ADLİYELERİMİZE GÖZ DİKTİLER”

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Değerli arkadaşlar, hepinizin bildiği gibi, Türkiye'de 146 adliye kapatıldı. Daha sonra alınan bir kararla 44 ilçedeki adliyelerin kapatılması iptal edilerek tekrar açıldı. Malatya şanssız bir il, Malatya sahipsiz bir şehir. Malatya'nın üreten kurumları birer birer kapatıldı. Bu yetmiyormuş gibi şimdi de adliyelerimize göz dikildi.

“BÜYÜK DÜŞÜN DEDİLER!ADLİYELERİ KAPATTILAR”

Değerli arkadaşlar, Malatya'nın ilçe sayısı 13. Daha önce Doğanyol, Kale, Battalgazi adliyeleri kapatıldı, şimdi de Arguvan, Yazıhan, Kuluncak ve Yeşilyurt adliyeleri kapatılıyor yani 13 ilçemizin 7'sinde adliye artık yok. AKP'nin seçimden önce bir sloganı vardı: "Büyük düşün Yazıhan." diyordu, "Büyük düşün Arguvan." Bu ilçeler büyük düşündü, şimdi kandırılarak adliyeleri kapatılıyor.

“MALATYA SAHİPSİZ Mİ?”

Değerli arkadaşlar, itirazlar üzerine 44 adliye tekrar açıldı. Bu kararla Adalet Bakanlığı ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun almış olduğu kararın ne kadar yanlış olduğu, ne kadar araştırılmadan alındığı ortaya çıktı. Yani yeni alınan kararla 44 adliye tekrar açılacak.Açılacak adliyeler arasında Malatya'nın hiçbir ilçesi yok. Niye? Malatya sahipsiz mi? Bu kararlar ciddiyetsizlikten mi? Kararlar siyasi mi? Neden?


“OLAY YOK DİYE EMNİYETİ, JANDARMAYI DA KAPATIN”

Bakınız, Arguvan Adliyesi kapatılıyor ancak Arguvan'daki cezaevinin kapasitesi artırılıyor. Bunda mantık var mı değerli arkadaşlar? Diyorlar ki: "İş yükü, dosya sayısı az." Bu mantıkla, o zaman, "Olay yok." diye Arguvan'daki emniyet müdürlüğünü de kapatın, jandarmayı da kapatın. Bu mantıkla, "Hasta yoktur." diye doktorların tayinini çıkarın. Yine bu mantıkla, değerli arkadaşlar, "Cenaze yok." diye imamları da başka ilçeye gönderin. Mezarlıkları da kaldırın.

“ADALET BAKANINI GÖREVDEN ALIN”

"Cemaat yok." diye, siz, Allah bilir, ileride camileri de kapatırsınız. Bu mantıkla, kaymakamları da görevlerinden alın. Bu mantıkla, Hükûmetin de kapısına kilidi vurun. Bu mantıkla, değerli milletvekilleri, "Adalet dağıtmıyor." diye Adalet Bakanını görevden alın, Adalet Bakanlığını kapatın.

“AYRIMCILIK YAPILIYOR”

Değerli arkadaşlar, yeniden açılmasına karar verilen ilçeleri kendi ilçelerimle karşılaştırmak istiyorum: Bakın, Sulakyurt'un nüfusu 7.927, Kuluncak'ınki 8.951; Sulakyurt'un merkeze uzaklığı 46 kilometre, Kuluncak'ınki 113 kilometre. Kemah'ın nüfusu 6.942, Arguvan'ınki 8.010; İmranlı'nın nüfusu 7.568, Yazıhan'ınki 15.568. Bu adliyeler niye kapatıldı? Hükûmetin siyasi davranmasından. Kapatılan 44 ilçe adliyesi niye tekrar açıldı? Ayrımcılık. İşin içine bölge, il ve çeşitli ayrımlar girdiği için bu ilçeler tekrar açıldı. Şimdi, bu kararın ne kadar ayrımcı olduğunu bir örnekle size açıklayacağım arkadaşlar. Erzincan'ın Kemaliye, Kemah ve Çayeli ilçeleri kapatıldı, daha sonra tekrar açılmasına karar verildi. Niye? Bu ilçelerin nüfusu mu arttı, dosya sayısı mı arttı? Değerli arkadaşlar, birileri bastırdı, Sayın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bastırdı Erzincan'ın kapatılan üç ilçesi tekrar açıldı.

“%75 OY DA VERSENİZ DE”

Ne diyor bu kararla? Bu kararla diyor ki: "Ey Malatyalılar, siz geçen seçimde yüzde 69 oy verdiniz, yüzde 75 de verseniz sizin ekmeğinizi elinizden alacağız."

“EKONOMİ YOK EDİLİR”

Değerli arkadaşlar, bu kararlarla sadece adliyeler kapatılmıyor, bu kararlarla, ekonomi yok ediliyor, oradaki insanlar açlık sınırıyla karşı karşıya bırakılıyor. Adliyelerin kapatılması o ilçelerdeki insanların büyük şehirlere, büyük yerlere göç etmesi sağlanacaktır.

“BU DEVRAN DÖNER”

Bakın, bu düzen değişir, bu devran döner. Lütfen, bu kararı bir kez daha gözden geçirin. Arguvanlılar, Kuluncaklılar, Yazıhanlılar, Yeşilyurtlular kan ağlıyor. Sizden rica ediyorum, bu kararı bir kez daha gözden geçirmenizi istiyorum.

“LA OĞLUM BAS GİT” DERLER

Bugün, Malatya'dan bir heyet geldi, içerisinde AKP'den de, CHP'den de arkadaşlar vardı. Bu kararın ne kadar yanlış olduğunu ifade ediyorlar. Siz eğer bunu yapmazsanız, bir gün gelir, birleri size: "La oğlum bas git!" der ve sizi buradan gönderirler arkadaşlar.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv