Ağbaba,Kapatılan Adliyeleri Meclis Gündemine Aldı

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’da kapatılan adliyelerle ilgili bir soru önergesi verdi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Ağbaba,Kapatılan Adliyeleri Meclis Gündemine Aldı
banner83
 Ağbaba, Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde; “13 ilçesi bulunan bir şehrin 7 ilçesinde adliye hizmetlerinin yapılamaması Bakanlığınız tarafından nasıl değerlendirilmektedir?” Diye sordu.


Ağbaba’nın soru önergesi şu şekilde;


Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu’nun 15.06.2012 tarih ve 347 sayılı kararı ile Malatya, Arguvan ve Kuluncak İlçeleri’nin Hekimhan Adliyesi'ne, Yazıhan ve Yeşilyurt İlçeleri Adliyelerinin ise Malatya Adliyesi'ne bağlanmasına karar verilmiştir.

Bu çerçeveden hareketle;

1- Malatya’da bir süre önce Doğanyol, Kale ve Battalgazi İlçeleri adliyeleri kapatılmış, 15.06.2012 tarihli kararla Malatya’da kapatılan adliye sayısı yediye çıkmıştır. 13 ilçesi bulunan bir şehrin 7 ilçesinde adliye hizmetlerinin yapılamaması Bakanlığınız tarafından nasıl değerlendirilmektedir? Türkiye’de İl ve ilçelere göre adliye dağılımları nasıldır?

2- Arguvan- Hekimhan arası 1 saat, Kuluncak- Hekimhan , Yazıhan-Malatya arası 45 dakikadır. Çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren köylülerin adliye işlemleri için de kendi ilçelerinin dışındaki farklı bölgelere yönlendirilmesi Bakanlığınızca nasıl değerlendirilmektedir? Bu durumun yöre halkını mağdur edeceği düşünülmekte midir?

3- Arguvan - Hekimhan arası yolu bakımsız olup, özellikle kış aylarında yol sık sık kapanmaktadır. Ayrıca mevcut şartlarda Arguvan-Hekimhan arası yolcu taşımacılığı yapılmamaktadır. Minibüs ve otobüs seferi bulunmamaktadır. İnsanların adliyeye gidebilmek için büyük zorluklarla karşılaşacağı ortadayken; HSYK Kararı ile Arguvan’da yaşayan vatandaşların cezalandırıldığı düşünülmekte midir?

4- Kapatılacak adliyelerdeki Hakim ve Cumhuriyet Savcıları başka yerlere tayin edilecekleri açıklanmıştır. Adliyelerde çalışan diğer kamu personelleri ile ilgili nasıl bir işlem yapılması düşünülmektedir? Bu karar alınırken personellerin aileleri, çocuklarının eğitim durumları, konaklamaları, ulaşımları vb gibi insani değerler düşünülmemiş midir?

5- Adliyelerin kapatılması ile ilgili karar alınmadan önce Kaymakamlar, Belediye Başkanları, hakim ve savcılar ile diğer idarecilerden görüş ve öneriler alınmakta mıdır? Alınmamış ise “Ben yaptım oldu” anlayışı ile hareket etmek doğru mudur?

6- Bakanlığınız tarafından yeniden yapılandırma adı altında hayata geçirilen bu uygulamanın asıl sebebi nedir? Adalet Bakanlığı kapatmalar ile ne kadar tasarruf sağlamayı planlamaktadır?

7- Bir taraftan ‘yargıda reformlar yapıyoruz’ denilmesi, diğer taraftan adliyelerin kapatılması Bakanlığınızca çelişki olarak değerlendirilmekte midir?

8- Kapatılacak adliyelerin binaları ile ilgili nasıl bir işlem yapılacaktır?
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv