Ağbaba: Veysel Güney'in Mezarı Nerede?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba , 1981'de idam edilen ve mezarı 31 yıldır bulunamayan Veysel Güney’in kardeşi ve 78’liler Federasyonu üyeleri ile birlikte ortak bir basın açıklaması yaptı...

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Ağbaba: Veysel Güney'in Mezarı Nerede?
 Veysel Güney’in ablası Meral Karakuş ve 78’liler federasyonu temsilcisi Hüseyin Yılmaz ile basın mensuplarının karşısına geçen Ağbaba, 1981 yılında idam edilen Veysel Güney’in cansız bedeninin ailesine teslim edilmek yerine resmen yok edildiğini belirtti.

Ağbaba’nın basın açıklaması şöyle:

Veysel Güney, 31 yıl önce idam edildi ve 31 yıldır, Veysel’in bedeni mezarını arıyor, mezarı Veysel’i bekliyor. 1981 yılında idam edilen Veysel Güney’in cansız bedeni ailesine teslim edilmek yerine resmen yok edildi. Resmen derken lafın gelişi değil, resmen, yani devlet eliyle yok edildi. İşte O günden beri mezarı meçhul, bedeni meçhul bir olayla karşı karşıyayız.

Veysel, yakalandıktan kısa bir süre sonra mahkeme karşısına çıkarıldı. Kendini savunma hakkı verilmedi. İdam cezasına mahkûm edildi. Veysel’in idamını mütalaa eden Savcı Mete Göktürk, yıllar sonra ellerinde yeterince delil olmadan bu karar vardıklarını itiraf etmiştir. Yani Veysel, 12 Eylül cellatlarının haksız ve hukuksuz yere elimizden aldığı sevgili oğullarımızdan, kızlarımızdan biridir.

Veysel’in masumiyeti bir yana, Devletin kendi elleriyle canını aldığı birinin bedeninin kendi eliyle kaybetmesi, bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçunun sorumlusu yıllardır aramızda dolaşmaktadır.
İdam edildiği gün, Veysel’in ailesi tehdit edilmişti ve yıllarca da o tehditlerle karşı karşıya kaldılar. Şimdi onlar da Veysel’in bedeni ve mezarı buluşsun diye çaba harcıyorlar.

Biz, Veysel Güney’in idamı ve bedeninin kaybedilmesiyle ilgili olarak soru önergesi verdik, araştırma önergesi verdik, basın açıklaması yaptık. Dedik ki: “ Veysel’in cansız bedeninin kaybeden Yüzbaşı Burhan Erdem’i bulun, yargı karşısına çıkarın.” Ordu evlerine girip çıkan, her ay bankadan maaşını çeken Burhan Erdem’i bir türlü bulamadılar. Ama 78’liler Federasyonuyla yürüttüğümüz ortak mücadele sonucu Burhan Erdem’in adresine ulaştık. Yüzbaşı Erdem, Ankara’da orduevlerine girip çıkmakta ve yazları Akdeniz’de bir beldede yazlığında yaşamaktadır. Yetkililere şimdilik bu kadarını söylüyorum. Eğer hala bulamıyorlarsa, kendi ellerimizle savcıyı ve polisi alıp Yüzbaşı Erdem’in adresine götüreceğiz.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e sesleniyorum:

Ya siz bulun insanlık suçlusunu, ya da biz bulup size teslim edelim.

banner315

    Yorumlar

banner344
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342