Ağbaba: Bu mu Sizin İleri Demokrasiniz?

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Şehit pilotların cenaze töreninde gözaltına alınmasını Meclise taşıdı...

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Ağbaba: Bu mu Sizin İleri Demokrasiniz?
banner83
 Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Şehit pilotların cenaze töreninde Türkiye Gençlik Birliği(TGB) üyesi 6 gencin keyfi bir şekilde gözaltına alınıp, Başbakan Malatya’dan ayrıldıktan sonra serbest bırakıldıklarını belirterek, İçişleri Bakanına “Bu mu sizin ileri demokrasiniz?” diye sordu.

Ağbaba’nın İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yanıtlanması isteği ile hazırladığı soru önergesi metni şu şekilde:

Suriye tarafından düşürülen Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçakta şehit olan Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan ile Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy için Malatya’da düzenlenen cenaze töreni esnasında Deniz Bilici, Ali Kara, Rıza Türkmen Dağ, Helin Özçelik, Hazal Ilgın Bahçeci ve Onur Ünsoy isimli 6 Türkiye Gençlik Birliği(TGB) üyesi hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınmış, TGB’li gençler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Malatya’dan ayrıldıktan sonra, gözaltında tutuldukları Sanayi Karakolu’ndan serbest bırakılmıştır.

Bu çerçeveden hareketle;

1- Şehit Pilot için düzenlenen cenaze törenine katılan 6 TGB üyesi gencin Başbakanlık korumalarının isteği üzerine , Malatya Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polisler tarafından gözaltına alınmalarının gerekçesi nedir? Korumaların isteği ile gözaltına alınmaları hangi demokratik kurallara uymaktadır?

2- Slogan atmayan, gösteri düzenlemeyen, protestoda bulunmayan gençlerin, hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınmasının hukuki açıklaması nedir?

3- Daha önceden de benzer olaylarda görülen, son olarak Malatya’da yaşanılan bu gözaltı örnekleri, ileri demokrasi anlayışınızın ürünü müdür? Korku imparatorluğu yaratılarak, insanların sokakta gezerken bile tedirginlik yaşadığı bu süreç, daha ne kadar sürecektir?

4- Emniyetin TGB ve benzeri muhalif duruş sergileyen örgütlere bakışında sübjektif bir tavır dikkat çekmektedir Önyargılar ile hukukun çiğnenmesine, insanların gözaltına alınmasına, yıllarca cezaevlerinde tutulmasına Bakanlığınızın bakış açısı nasıldır?

5- Yasalara aykırı gözaltılar için talimat veren Başbakanlık Korumaları ve talimatı uygulayan polisler hakkında bir işlem yapılması düşünülmekte midir?
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv