Ağbaba, 2012 KPSS Sınavını Meclise Taşıdı

Malatya Milletvekili Veli AĞBABA, 07.07.2012 tarihinde düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrasında yaşanan kopya ve sınav sorularının sızdırıldığı iddialarıyla ilgili TBMM Başkanlığına bir araştırma önergesi ve Başbakan tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi verdi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Ağbaba, 2012 KPSS Sınavını Meclise Taşıdı
banner83
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın Başbakan Recep Tayyip erdoğan tarafından cevaplanmasını istediği soru önergesinde şu soruları sordu:

07.07.2012 tarihinde düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)sonrasında ve sırasında sınav sorularının bazı internet sitelerinde yayınlanmış ve soruların sızdırıldığına dair kuvvetli şüphe uyanmıştır.

Bu bağlamda;

1) ÖSYM tarafından soruların sızdırıldığı iddialarından kısa bir süre sonra yapılan açıklamada, yapılan incelemeler sonucu iddiaların asılsız olduğu dile getirilmiştir. Bu kadar kısa bir süre içinde hangi heyet tarafından, nasıl bir inceleme yapılmıştır? Bu heyet ne zaman oluşturulmuştur? Yapılan inceleme nedir? ÖSYM’nin incelemeleri hükümetiniz bilgisi dâhilinde mi olmuştur?

2) ÖSYM tarafından yapılan açıklamada yayınlanan soruların sınava giren kişilerin aklında tuttukları sorular olduğu belirtilmiştir. 60 sorudan 57’sinin şıkları, öncülleri ve sorusuyla birlikte akılda tutulmuş olduğu iddiası başbakanlık tarafından nasıl değerlendirilmektedir?

3) KPSS sorularının ÖSYM kitapçığından fotoğraflanarak sosyal medyada paylaşılması ÖSYM tarafından yapılan incelmede nasıl değerlendirilmiştir?

4) Sınav sorularını yayınlayan www.beyazkalem.com.tr adlı web sitesi daha sonra soruları kaldırarak bir açıklama koymuştur ve soruların adayların aklında kaldığını ve de kendilerinin bu yolla ulaştıklarını savunmuştur. Bu iddia araştırılmış mıdır? Söz konusu web sitesi ve yayınevi hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? ÖSYM incelemesinde söz konusu yayınevinin soruları edinme yönteminde ne gibi sonuçlara ulaşılmıştır?

5) 2000 yılından günümüze kadar 2012 KPSS dahil olmak üzere bugüne kadar kopya, sızdırma ve şifre iddiası olan kaç sınav yapılmıştır? Bu sınavlardan kaçında kopya olduğu tespit edilmiştir? Soruların sızdırılmasına karşı alınan önlemler nelerdir?

6) Sık sık kopya ve benzeri iddialarla gündeme gelen ÖSYM’nin yeniden yapılandırılması ve bu tarz olayların önüne geçilmesi için önlemler alınacak mıdır? Alınacaksa bu önlemler nelerdir ve ne zaman alınacaktır?

7) Daha önce meclis gündemine getirilen kopya, sızdırma ve şifreleme iddialarının araştırılması için komisyon kurulması önerileri başbakanlık tarafından nasıl değerlendirilmektedir?

8) 2012 KPSS’de kopya ve sızdırma iddiası sonucu yapılan haberlerin kaldırılması veya hiç haber yapılmaması konusunda hükümetinizce, gazetelere ve televizyon kanallarına baskı yapılmış mıdır? Yapılmışsa hangi gerekçelerle ve hukuki dayanakla yapılmıştır? Eğer baskı yapılmamışsa haberlerin kaldırılması ve sansüre zorlanma konusunda bir araştırma yapılacak mı?

9) Dicle Haber Ajansı tarafından soruların farklı bir formatının yayınlanması ve soruların önceden sızdırıldığı konusundaki haberi ÖSYM incelemesinde yer almış mıdır? Beyazkalem Yayınevi, soruları öğrencilerinden edinmişse, DİHA nereden edinmiştir? DİHA’nın soruları elde etme biçimi nedir ?

10) Bu güçlü iddialar karşısından ÖSYM tarafından yapılan açıklama sizin tatmin etmiş midir?

Ağbaba Meclis Araştırması İstedi


Veli AĞBABA ayrıca , 07.07.2012 tarihinde düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrasında yaşanan kopya ve sınav sorularının sızdırıldığı iddialarıyla ilgili olarak da  TBMM Başkanlığına bir araştırma önergesi verdi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın konuyla ilgili araştırma önergesi şöyle:


07.07.2012 tarihinde düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) düzenlenmiş ve bu sınava ÖSYM’nin açıklamalarına göre 987.352 kişi katılmıştır. Sınav sırasında ve sonrasında KPSS sorularının sosyal medyada ve web sitelerinde görülmesi sonucu başta sınava giren kişiler olmak üzere kamuoyu tarafından tepkiyle karşılanmıştır.

Daha önce yapılan bazı sınavlardaki kopya ve şifre skandalları da eklenince insanların şüphesi giderek artmıştır. www.beyazkalem.com.tr adlı web sitesinde KPSS tarih, vatandaşlık ve coğrafya sorularının yayınlanması ve Dicle Haber Ajansı tarafından yaptıkları haberin doğruluğunu ispatlamak amacıyla soruların sosyal medya ortamına aktarılması sonucu ÖSYM konuyla ilgili bir açıklama yapmıştır.

Dicle Haber Ajansı, soruların sızdırıldığı konusunda ısrar ederken ÖSYM sınavda usulsüzlük ve kopya gibi olayların olmadığını, bu iddiaların kurumu yıpratmak amacıyla ortaya atıldığını belirtmiştir. Beyazkalem Yayınevi ise soruların sınava giren öğrenciler tarafından kendilerine ulaştırıldığını, kolaylık olması için deneme formatında kamuoyuna sunduklarını belirtmiştir ve soruların kendilerince deneme sınavı olarak kullanıldığı ve önceden bazı bireylere servis edildiği iddialarının asılsız olduğunu belirtmiştir.

120 dakikada 120 soru cevaplamak zorunda olan insanların soruları, öncüllerini ve şıklarını aklında tutması, harita ve grafiklerde dahi hiçbir hata bulunmaması dikkat çekici ve açıklanması gereken bir durum iken ÖSYM tarafından yapılan açıklamanın “inceleme” sonucu olarak nitelendirilmesi kuşkuları ciddi boyutlara ulaştırmıştır. Sınavdan saatler sonra yapılan bu açıklamada kimler tarafından nasıl bir inceleme yapıldığı belirtilmemiş ve böyle bir incelemenin olup olmadığı da belli değildir.

Sosyal medya ortamında ve web sitelerinde yer alan çözümsüz sorularla birlikte çözümlü bir sorunun ÖSYM kitapçığından çekilmiş fotoğrafının bizzat internet ortamına ulaşmış olması ise kopya şüphelerini bir kat daha artırmıştır. Bazı iddialara göre ise sınav başlamadan önce, saat 06:18 itibariyle KPSS sorularının bir kısmı internet ortamında servis edilmeye başlanmıştır. ÖSYM tarafından kamuoyuna açıklanmayan soruların daha sonra diğer kısımları da çeşitli web sitelerinde ve sosyal medya ortamlarında dolaşmaya başlamış olması 2012 KPSS’nin üzerindeki şaibeleri artırmış ve kopya soruların önceden sızdırılmış olma ihtimallerini güçlendirmiştir.

Sürekli hale gelen ve sorumluları bulunamayan kopya ve benzeri iddiaların araştırılması, varsa sorumluları himaye edenlerin tespit edilmesi ve kopya, sızdırma gibi olayların önüne geçmek için gerekli önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasamızın 98’inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğünün 104 üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini saygılarımızla arz ederiz.09.07.2012


 
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv