banner393
banner369
Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneğinin (ELDER) 8.Sektör Toplantısında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Sayın Mustafa Yılmaz, Tüketicilerin serbest piyasadan faydalanmasının engellendiği konusundaki şikâyetini dile getirmiştir.
Serbest tüketicileri kendi portföyüne katma yarışı içerisindeki tedarikçilerin birçok oyunlar sergiledikleri bilinen bir gerçektir, hatta herhangi bir tedarikçinin müşterisi, tedarikçi değiştirmek istemesi bile akla gelmedik oyunlarla engellenmektedir.
Burada en büyük sorun işin tedarikçi tarafında yaşanmaktadır, ne bir dağıtım bölgesindeki lisanslı tedarikçinin müşterileri, ne de herhangi bir tedarikçinin müşterileri tedarikçilerini kolay, kolay değiştirme ihtiyacı duymazlar.
Bunların içinde ulusal bazda faaliyet gösteren, farklı lokasyonlarda tüketim tesisleri bulunan tüketiciler (GSM operatörleri, T.Telekom ve PTT gibi veya Farklı coğrafi bölgelerde faaliyet gösteren marketler zinciri v.b.) tüketiciler tedarikçiler arasında bir ihaleyle sözleşme yapabilir veya tedarikçi değişimine gidebilirler.
Bunun dışındaki tüm mücadeleler tedarikçiler arasında yaşanmaktadır, tüketici tarafına gelince özellikle yerel tüketiciler kendi bölgelerindeki tedarikçinin uygun bir teklifi ve hizmet kalitesi dışında başka beklentileri olamayacağı için sık, sık tedarikçi değişimine gitmezler.
Tedarikçi değişikliği veya bu konudaki tüketici talepleri tamamen güven sorunundan kaynaklanmaktadır. Şayet siz tüketicinize güven veriyor kaliteli hizmet sunuyorsanız, kısacası müşteriniz size güveniyorsa o müşterinizin başka tedarikçi arayışlarına ihtiyaç yoktur demektir.
Gelelim, tedarikçilerin müşterilerine sunmuş oldukları tekliflerdeki ayak oyunlarına, Tedarikçiler sadece tarifedeki enerji bedeli üzerinden indirim yapabilme şansına sahiptirler, onun dışında kendilerine ait olmayan kalemlerde indirim yapma şansları bulunmamaktadır.
Ama birçok firma tüketicilerine Enerji bedeli üzerinde yapacakları indirimi fatura toplamındaki indirim gibi algılatma çabasındadır, Örneğin;
K/K Bedeli, Dağıtım Bedeli, Perakende Satış Hizmet Bedeli ve İletim Bedeli gibi fiyat kalemleri tam olarak tüketilen kwh ile tarife tablosundaki birim fiyatların çarpımından oluştuğu için bu kalemlerde indirim söz konusu olamayacağı gibi, oran bazlı vergi kalemlerinde de oran indirimi mümkün olamayacaktır.
Bu nedenle Tedarik şirketlerinin Enerji Bedeli üzerinden verdikleri indirim oranı fatura tutarına tam olarak yansımayacaktır, Tüketicilerin teklifleri kıyaslaması sırasında bu konuya dikkat etmeleri gerekir.
Ayrıca; Şirketi temsilen Dağıtım İl Müdürü diye görev yapan bir ay öncesi aynı şirkete yüklenici olarak taahhüdü bulunan ve taahhüdü altındaki işleri tamamlamadan İl Müdürü diye atanıp Müteahhitken tamamlamadığı yarım işlerin tamamlanmış gibi geçici kabulünü yaparak hem çalıştığı şirketini hem Kamuyu zarara uğratan Müteahhit Müdürlerin makamlarına günde birkaç kişi müteahhitlik dönemindeki borçlarından dolayı, alacaklılarının makamda kapıyı aşındırmaları, 10.03.2015 tarihinde ise saat 23,00 sularında şirket binası ile yakındaki bir cafe arasında, alacaklıların Dağıtım şirketinin Müteahhit Müdürü ile yaşadıkları ve elim bir sonucun kıl payı önlendiği bir Dağıtım İl Müteahhit Müdürünün tüketicilere güveni ise tartışma konusudur.
Bu hava her gün böyle gitmez, Bulut gittiği gün her şey gökyüzündeki yıldızlar gibi apaçık ortaya çıkacaktır.
Saygılarımla
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.