Satranç Kadınlar İl Birincisi Gizem Kahya

11 Ocak 2017, 03:03
Satranç Kadınlar İl Birincisi Gizem Kahya
Günün Röportajı
 Geçtiğimiz günlerde (7 – 8 Ocak 2017) yapılan Malatya Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü (GHSİM) tarafından düzenlen 2017 Satranç Kadınlar İl Birinciliği Yarışmasında birinci olarak Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonasına katılma hakkını elde eden Gizem Kâhya’ya mikrofon uzattık.
Şu an İstanbul’da Bankacılık ve Finans üzerine eğitimine devam eden Gizem Kâhya, sporculuk faaliyetlerini Yeşilyurt Belediye Sporda sürdürüyor.
Satranç Kadınlar İl Birinciliği yarışmasına katılmak üzere ilimize gelen genç sporcu Gizem Kâhya ile yapmış olduğumuz sohbet havasındaki söyleşimizde Satranç Malatya İl Temsilcisi Cemal Gürsel Toy, hocamızda hazır bulundu.  Sohbette İl Temsilcimizin de görüşlerine genişçe yer verdik…
Gizem hanım, öncelikle şehrimize hoş geldiniz diyorum ve Kadınlar İl Birinciliği müsabakalarında göstermiş olduğunuz başarınızdan dolayı sizi kutluyorum. Daha nice başarılara imza atmanız dileğiyle de ilk sorumuza adet olduğu üzere sizi tanıyarak başlayalım. Kısaca kendinizden bahseder misiniz?
Gizem Kâhya: Hoş bulduk. Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum. Satrançla tanışmam ilkokul yıllarına dayanıyor. Okulumuzda açılan kurslarla başladım. Bu sürede birkaç başarı elde edince de üzerine düşmeye başladık. Özel dersler almaya başladım derken daha sonra İstanbul’da derece yapmaya başladım derken Türkiye dereceleri gelmeye başladı.
Bu başarıdan sonra Satranç Milli Takımına seçildim. 7 senedir de Milli Sporcuyum. Türkiye’de derece yapınca federasyon beni yurtdışına gönderdi. Yurt dışında da başarılar elde etmeye başladım.  Şimdi de Malatya’da Kadınlar İl Birinciliğine geldim. Burada da il birincisi oldum. Buradaki birinciliğimle de mart ayında yapılacak olan Kadınlar Türkiye Şampiyonasına katılma şansı elde ettim. İnşallah burada da Malatya’yı en iyişekilde temsil ederek yarışacağım.
Dilerseniz daha önceki çalıştığınız kulüplerden de kısaca bahsedelim…
Gizem Kâhya: Eğitim için öyle bir kulübe gitmedim ama işte burada Yeşilyurt Belediyespor kulübünde oynadığım gibi birçok kulüp adına oynadım. Örneğin Gazi Üniversitesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, Aydın Satranç Eğitim Merkezi Spor Kulübü, Ordu Gül Bahçesi ve Budur 90. Yıl kulübünde oynadım…
Peki, Malatya’yla yollarınız nasıl keşişti, Cemal hocamızla nasıl tanıştınız. Sizi Malatya Yeşilyurt Belediye Spora getiren süreç nasıl gelişti?
Gizem Kâhya: 2016 yazında kulüpler arası şampiyonda sanırım beni takip etmişler, turnuvadaki başarımı filan. Bir sonraki sene için beni transfer etmek istediklerini söylediler. Şartları filan konuştuk, görüştük ve bu sayede Yeşilyurt Belediye Spora geldim.
Geçen gün Malatyalı hanımlarla yarıştın. Buradaki yarışma hakkında ne diyeceksin. Katılım nasıldı, oyuncuların genel durumu nasıldı?
Gizem Kâhya: Genel olarak iyilerdi. Yaşları çok küçük olan yarışmacılarda vardı, olgun olanlarda. Yaşları küçük olmasına rağmen gayet üstün oyun sergileyenler vardı. Yani güzel bir turnuvaydı.
Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?
Gizem Kâhya: Bu turnuvadan sonra şimdi Türkiye Kadınlar Şampiyonası yapılacak. Orada güzel bir performans göstermek istiyorum. Malatya adına yarışacağım, Malatya’yı en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. Bu ay sonunda yine Türkiye Kupası yapılacak, Türkiye’nin en büyük turnuvalarından bir tanesi. Orada yine güzel bir performans yakalayıp ilimizi güzel bir şekilde temsil etmek istiyorum.
Yeşilyurt Belediye Sporla bir yıllık bir anlaşmanız var. Bu süre içerisinde başka nerelerde yarışacaksınız?
Gizem Kâhya: Yeşilyurt Belediye Spor Kulübü ikinci ligde yarışacak. Bu yaz Türkiye Kulüpler Şampiyonasına gideceğiz takımca. Yine orada hedefim üstüme düşeni en iyi şekilde yaparak takımıma başarı kazandırmak olacaktır. Burada elde edeceğimiz başarı sonucu olarak inşallah takımımızı birinci lige taşıyacağız.
Bu turnuva ne zaman yapılacak?
Cemal Gürsel Toy:  Temmuz ayında yapılacak Satranç 2. Lig Maçları sonucu başarılı kulüpler birinci lige çıkacaklar. Kulüpler arası turnuvalar üç kategoride düzenleniyor. Yeşilyurt Belediyespor şu an ikinci ligde yarışıyor. 
Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonasına derece alanların tümü mü katılıyor, Gizem hanım dışında başka yarışmacılarda olacak mı?
Cemal Gürsel Toy:  İllerdeki Satranç Kadınlar İl Birinciliği yarışmasına katılan her sporcu, Mart ayında yapılacak olan Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonasına katılma hakkını elde ediyor. İl Birincisi olanın bir avantajı var. 5 yıldızlı oteldeki bir haftalık konaklama için ücret ödemeyecek. 
Birazda Yeşilyurt Belediye Spordan bahsedelim. Ne zamandan beri Satranç Sporunda varlar ve başka hangi kulüplerimizde Satranç Branşı var?
Cemal Gürsel Toy:  Yeşilyurt Belediye Spor iki yıldır Kulüpler Yarışmasına katılıyor. Daha öncesinde satranç yarışmalarına katılmıyorlardı.  Yeşilyurt Belediye Başkanı Sayın Hacı Uğur Polat’la ve Kulüp Başkanı Sayın Dursun Cumali Sucu ile il temsilcisi olarak yaptığım görüşmede,  satranç branşı eklemelerini talep ettim.  Sadece tek bir kulüpte bu branşın olmasıyla bu etkinlikler olamaz idi. En az dört takımın olması gerekiyor ki il yarışması yapılabilsin. Ancak bu şekilde il birincisi olan kulüp, ilini temsil etme hakkını elde edebilecekti. Sağ olsunlar, Malatya’ya bu olanağı sağladılar.
Peki diğer kulüpler hangisi?
Cemal Gürsel Toy: Yeşilyurt Belediyespor’u söyledik. Diğer üç kulübümüz ise Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün Gençlik Spor Kulübü,  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün Gençlik Spor Kulübü ile Sancaktar Spor Kulübü.
Ben buradan dört kulüp başkanına da çok teşekkür ediyorum. Öncelikle Gençlik Spor İl Müdürümüze, İl Müdürümüz aynı zamanda Spor Kulübü Başkanımızdır. Satranca her zaman destek olmaktadır.
Yeşilyurt Belediye Spor Başkanı Dursun Cumali Sucu’ya, Sancaktar Spor Kulübü Başkanı Hikmet Alkan’a ve Aile ve Sosyal Politikalar Gençlik Spor Kulübü Başkanı İlhan Yabaş’a çok teşekkür etmek istiyorum.
İlhan Yabaş Bey sağ olsun. Önceki adı çocuk evi olan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yurtlarında yetişen ve halen de o yurtlarda kalan çocukları satranç sporuyla tanıştırarak topluma faydalı bireyler yetiştirmeye de katkı sunuyor. Hem de ilimizin satranç sporuna katkı sunuyor. Bu bakımdan da kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca Sancaktar Spor Başkanı Hikmet Alkan Bey’e de teşekkür ediyorum. Ağırlıklı olarak futbol ile ilgilenen kulüp, artık satranç branşını da ilgi alanlarına aldılar.
Malatya’daki Kulüplerimiz sadece ikinci ligde mi?
Cemal Gürsel Toy:  Şimdi şöyle; Kulüpler Şampiyonası 81 ile açıktır.  Her yıl 81 ilimizdeki hak eden kulüpler Türkiye Satranç Kulüpler Şampiyonasına katılırlar. Buradaki yarışmaların içinden yükselme imkânı var. Yeşilyurt Belediye Spor birinci yıl Kulüpler Şampiyonasına gitti ve ilimizi temsil etti. Ancak bir üst lige yükselemedi.  İkinci yılında ise üstün başarı göstererek ikinci lige yükseldi.  2017 de ise birinci lige çıkmayı hedefledi. Takımın gücüne güç katacak iki, üç sporcu takviyesi yapıldı. Üst masalarda sporcularımız Yusuf Kürüz ve İlker Aktaş yerlerini korurken, bayan masamızda Gizem Kahya yer buldu. İki sporcu takviyesi daha düşünülmektedir.
Malatya’da yerel sporcuların bu konuya yaklaşımları nasıl oldu. Biz burada oynuyoruz ama dışarıdan sporcu getiriliyor mu diyorlar. Neler konuşuluyor?
Cemal Gürsel Toy: Haklısınız o da çok önemli bir konu. Yeşilyurt Belediyespor yalnızca transferler yoluyla başarı elde etme yolunun iyi olmadığını her zaman söylüyor.  Aynı zamanda eğitim veren bir yer açtılar. Sağ olsunlar yine bizim Yeşilyurt Spor oyuncularımızdan İlker Aktaş, burada satranç kursları veriyor. Alttan, tabandan sporcu yetiştirmeye de başladılar. Ayrıca bu arada birinci lige çıkaracak bir takım kurdular. 1. Lige çıkacak kadro kurmak kadar önemli olan satranç eğitimi verme sürecini başlattılar.  Yeşilyurt Belediyemize ait olan ve Yeşiltepe’de bulunan Şehit Ömer Halisdemir Gençlik Merkezi var.  Burada kurslar veriliyor. İnşallah tamamı Malatya’daki sporculardan oluşan kadro ile liglerle devam etmek üzere bu altyapı oluşturuluyor…
Peki, bu yılki etkinlik takviminde neler var?
Cemal Gürsel Toy: Şimdi kulüpler yarışmasına dışında diğer etkinliklerden bahsedelim. Bizim Malatya Satranç İl Temsilciliği olarak yaptığımız etkinlik takviminden bahsedeyim.  Bir defa turnuvalar üçe ayrılmakta ondan başlayayım.  Öncelikle İl Birincilikleri var. Kadınlar İl Birinciliği, Gençler İl Birinciliği, Yıldızlar İl Birinciliği. Bunlar yapılması zorunlu turnuvalardır.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Cumhuriyet Bayramı, Atatürk Haftası, Kızılay Haftası gibi belirli günler ve haftalarla ilgiler turnuvalar da yaparız.  Ayrıca özel turnuvalar olur. örneğin geçen ay Malatya Park’ta yaptığımız turnuva özel turnuvadır.
Birde Ulusal Turnuvalar ile Uluslararası Turnuvalar yapılmaktadır. Bu turnuvaları yapmak kolay olmamakla beraber sporcuları çok memnun eden turnuvalardır. Çok şükür bize hem ulusal hem de uluslararası turnuva yapmak nasip oluyor. Ulusal turnuvamız iki yıldır Yeşilyurt Belediyemizin katkılarıyla yapılan 10.000 (on bin) TL ödüllü Yeşilyurt Satranç Şenliği Turnuvasıdır. 
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’ın katkılarıyla Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvasını yapmaktayız. Geçtiğimiz yıl dördüncüsünü yaptığımız turnuvanın ödülü 44.000 ( kırk dört bin ) TL idi.
5.sini 20 – 25 Ağustos 2017 tarihlerinde yapacağız. Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası çok özellikli bir turnuva oldu. Dünyada Satranç Sporunda önde gelen sporcular ile yurt içinde satranca ilgi duyan üst düzey sporcular katılmaktadır. Satranç sporunda en iyi olabilmek için en iyilerle müsabakaya katılmak gerekiyor. Turnuvamız böyle bir amaca da hizmet etmiş oluyor. Yüksek hedefleri olan sporcuları ilimize çekiyor. Zaten ünlü olan Malatya, Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası ile ününe ün kattı. 
Turnuvaya katılmak üzere ilimize gelen sporcu konuklarımıza Malatya’mızın tarihi ve turistik yerlerini de gezdirerek ayrıca bir turizm faaliyeti de gerçekleştirmiş oluyoruz. Kısaca satranç camiasının yakından takip ettiği bir turnuvaya ev sahipliği ediyoruz…
Geçtiğimiz yıl yapılan turnuvamıza katılanlar, Anadolu’daki ilk iskan merkezi konumundaki Aslantepe, Battalgazi’deki Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı ve Dünyaca ünlü Nemrut Dağı gezilerine katılma olanağını buldular.
Uluslararası üne sahip satranç sporcuları bu gezilerdeki izlenimleri ile şehrin muhtelif yerlerindeki izlenimlerini paylaştılar. Öyle ki Amsterdam’dan gelen Alina Lamia adlı sporcunun dünyaca ünlü satranç sitesindeki paylaşımı Malatya’yı ve dolayısıyla Türkiye’yi çok üst seviyede tanınır hale getirdi. 
 Bizde sitemizden bunu haberleştirmiştik. Buradan hareketle yerel yönetimlerimize buradan ne gibi işler düşüyor veya yerel yönetimlerden talep ve beklentileriniz nelerdir? Örneğin Yeşilyurt Belediyemiz tüm okullara satranç takımı dağıtarak gençlerin bu sporla tanışmasına vesile oluyor…
Bu sorunuz için teşekkür ediyorum. Gerçekten de Başkanımız Hacı Uğur Polat bu konuda çok duyarlı. Aynı hassasiyeti diğer belediyelerimizden, kurumlarımızdan da bekliyorum.  Mahallelerde belediyelerimizin yapmış oldukları sosyal etkinliklerin yapıldığı çok amaçlı tesisleri var. Buralarda satranç kursunun da verilmesini arzu ederim.  Buna benzer okullarımızda da çalışmalar var ama daha üst seviyeye çıkarsa bu hepimizi mutlu eder.
Bu anlamda serbest olarak kurs açmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli. Yani Halk Eğitim Destekli kurs açmak isteyen bir eğitmenin hangi şartları taşıması lazım, örneğin federasyona kayıtlı mı olması lazım. Nedir genel şartlar?
Cemal Gürsel Toy: Her şeyden önce kurs için bir mekân bulmak ve yeterli sayıda kursiyer bulmak gerekiyor. Mekân olarak okullardan faydalanılabilir. Hafta sonu kurslar açılabilir veya bazı derneklerle işbirliği içerisinde salonları kullanılabilir. Satranç kursu yapmayı planlayan eğitmenler öncelikle o bölgenin belediyeleri eliyle de yer sorununu çözmeli. Satranç kursu planı yapmalı ve katılımcı listesi ile bu planını Halk Eğitim Müdürlüğüne iletmeli.   Bu tür kursların eğitmenlerine Halk Eğitim Müdürlüğü belli bir ücret de ödüyor…  Kurs hocası olmak için Türkiye Satranç Federasyonun Satranç Antrenörlüğü Belgesine sahip olunması gerekiyor. 
Gizem hanım, birazda eğitim durumunuz ve hedefleriniz hakkında konuşalım.  İleride neleri hedefliyorsunuz kariyer anlamında.  Ayrıca da sporcu bir kimliğiniz var. Örneğin asıl mesleğinin yanında sporcu, müzisyen ve daha birçok mesleği profesyonelce birlikte yürütenler var.  Sizlerin de bu anlamda hem okul hayatında hem de sportif faaliyetlerinizle büyük başarılar göstereceğinize inancımız tam. Neler söylemek istersiniz? Ayrıca sizler gibi genç kardeşlerinize yönelik tavsiyeleriniz varsa alalım lütfen.
Gizem Kâhya: Beykent Üniversitesinde okuyorum. Birinci sınıftayım. Ailemle birlikte İstanbul’da oturuyorum.  Bankacılık finans bölümünde okuyorum. Dört sene bu bölüde okuduktan sora iki yıl da yüksek lisans yapıp ondan sonra finans sektöründe çalışmak istiyorum.  Bunun yanında satranççı olmamdan dolayı hep satranç ortamında bulunmak istiyorum.  Bu yüzden de aynı zamanda antrenörlük eğitimi alarak küçük çocukların eğitilmeleri için çaba göstermek istiyorum. Satranca yeni başlayanlara ve çocuklara bu sporu sevdirmek istiyorum… Hem finans sektöründe çalışıp hem öğretmenlik yapmak en büyük hedefim…
Birazda Malatya’yı konuşalım. Malatya’yı nasıl buldunuz, bir yerlere gidebildiniz mi? Gerçi kış sezonuna denk geldiniz. Malatya’nın tarihi yerleri örneğin Darende, Battalgazi ve Nemrut gezisi yapamadınız ama kısa bir değerlendirme yapmak isterseniz…
Gizem Kâhya: Pek fazla gezebilme imkânım olmadı şuana kadar ama gördüğüm kadarıyla sessiz sakin güzel bir yer. İstanbul’da yaşadığım için oranın gürültüsü falan burada yok…
Bundan sonra sürekli gidip geleceksiniz mutlaka inşallah o zaman Cemal hocam, sizleri Darende Somuncu Baba, Gürpınar Şelalesi, Battalgazi Kervansaray, Aslantepe Kazı alanı ve müzesi, Tabiat Park ve Nemrut Dağı gibi yerlere götürür. O zaman da sizinle ayrıca söyleşi yaparız inşallah.
Geçen günkü müsabakalarda Malatyalı Hanım sporcularla diyaloglarınız nasıldı. Ev sahipliği anlamında nasıllardı, sporcu anlamında nasıllardı gözlem yapabildin mi?
Gizem Kâhya: Hepsi harika insanlar, çok sıcakkanlı insanlar. Yani Misafirperver insanlar. Ben geldiğim zaman beni en iyi şekilde ağırladılar… Sporcu anlamında da gerçekten ileride çok şey yapabilecek sporcular gördüm. Turnuvada yaşı çok küçük olup ama yaşına göre çok iyi oynayan sporcular vardı. Birazda böyle destek alırlarsa özel ders filan o şekilde ileride çok yerlere geleceklerine düşünüyorum.
Mart ayında düzenlenecek olan turnuvada ilimizi temsil edeceksiniz. Ben bu kupayı Malatya’ya getireceğim diyebiliyor musunuz?
Gizem Kâhya: Şöyle diyeyim, Türkiye şampiyonasında tabi ki büyük ustalar var, uluslararası ustalar var. İlk üç derece için bir şey söyleyemem ama ilk ona gireceğimden eminim.  Büyük ustalarımızdan sonraki en iyi dereceyi yapabileceğimi düşünüyorum ve bunun için çalışıyorum. Bunun için büyük bir çaba sarf edeceğim inşallah.  Geçen sene yazın da kulüpler şampiyonasına gitmiştik. Bayanlar bayan masada oynuyor. Ben hani Türkiye’deki en iyi bayan sporcu seçildim. En iyi performansı ben göstermiştim.  Yine bu Türkiye Kadınlar Şampiyonasında da yüksek performans göstereceğime inanıyorum.
Başarılar diliyoruz İnşallah sizleri en iyi yerlerde görürüz. Hem eğitim anlamında hem sporcu anlamında başarılarınızın devamını diliyorum. Sizi tanımaktan büyük bir mutluluk duydum.  Tekrar teşekkürler.
Gizem Kâhya: Ben teşekkür ederim, konukseverliğini ve güzel düşünceleriniz için.
Cemal Hocam sizin satrançla yollarınız nasıl kesişti. Satranca başlamanız nasıl oldu diye sorayım? Ayrıca bu yıl yapacağınız etkinlikleri de biraz açalım isterseniz.
Cemal Gürsel Toy: Bana Satranç İl Temsilcisi nasıl olduğumu soruyorsanız şöyle diyeyim. Ben satrancı Siirt Pervari ilçesinde 1980 yılında öğretmenliğe başladığımda öğrendim.  Ve satrançla olan ilgimden dolayı 2005 yılının Ocak ayında Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Satranç İl Temsilciliğine teklif edildim. Atandım ve İl Temsilciliği görevime  başladım. 
O günden beri “ben ne yaparsam satrancı geliştirebilirim” diye sorgulamaya başladım.  Turnuvalar yapmak istiyordum. Sponsorlar bularak çocukları salonlara çekebileceğimi düşündüm. Çok yüksek ödüllü turnuvalar yaptık. Böylece çocukları salonlara çekmeye başladık.  Bu özel turnuvaların dışında yapılması zorunlu turnuvalar, ulusal ve uluslararası turnuvalar anlamında yapmam gerekenleri düşündüm.  Aklımda olan birçok şeyi yapabildiğimi düşünüyorum.
 5. Altın Kayısı Satranç turnuvasının tarihi belirlendi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır,  ocak ayının ilk haftasında 2016’nın değerlendirmesini ve 2017 yılında yapılacak olan sportif, kültürel ve sosyal etkinlik takvimini basın mensuplarıyla paylaştı. 20 – 25 Ağustos 2017 tarihlerinde 5. Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvamız yapılacak.
Bazı Uluslararası Turnuvaların devam edemediği görülmüş. Bazıları birkaç yıl yapılmış ve artık yapılmıyor, unutulmuş bile. Böyle de var 25 – 30 yıldır aralıksız olarak yapılan turnuvalarda var.  İstiyorum ki Uluslararası Altın Kayısı Turnuvamız sürekli olarak her yıl yapılsın. Her yıl acaba bu yıl da yapabilecek miyiz, bu yılda belediyemiz bunu yapacak mı diye merakla bekliyorum. Ama inşallah 10. Turnuvayı da gözüm görürse, hedefimize ulaşmış olacağımızı düşünüyorum.
Altın Kayısıyla ile ilgili şüphesiz Büyükşehir Belediyemiz, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Federasyon duyuru yapacaktır.  Ancak bizim yerel yönetimlerimizin bu tür turnuvalara dâhil olmalarını yani daha fazla katkı sunmalarını bekliyoruz. Örneğin merkez belediyelerimiz ve ilçe belediyelerimiz benzer turnuvalar yapmasını ve geleneksel hale getirmelerini bekliyoruz.  Siz bu türlü bir faaliyette bulunmaları noktasında neler söylemek istersiniz? Örneğin doğrudan size mi ulaşmaları gerekiyor, prosedür nasıl işliyor?
Cemal Gürsel Toy:  Uzak beldelerdeki çocukların, gençlerin il merkezine gelerek satranç turnuvalarına katılmaları kolay olmuyor. Bu eksikliği gidermek için beldelerde de satranç turnuvaları olmalı. Bunun için de o beldelerin belediyelerinin ve kaymakamlıkların gerekli ilgiyi göstermeleri halinde biz her türlü iş birliğine hazırız. Çocuklarımız bu tür turnuvalara katılarak hem deneyimlerini artıracaklar, hem de turnuvaya katıldıklarından dolayı UKD puanlarını artırabileceklerdir.
Bir öğrenci ister okulda ister evinde üstün bir başarı gösterse bundan kimsenin haberi olmayacak ve unutulacaktır. Resmi turnuvalara katıldıkları zaman ise hem hatalarını görme ve hem de yeteneklerini görmeleri için bir fırsat yakalayacaklardır. Çünkü puanlamalara dahil ediliyor, hakemler gözetiminde oynuyorlar. Böyle olunca da satrançta ilerleyecekler ve daha iyi performans sergileme olanağı bulacaklardır.
Biz il merkezlerinde bunu yaparken bazen Pütürge’den,  bazen Darende’den de birer ikişer öğretmenlerin getirdiği çocuklar görüyoruz. Bunların sayısı çok, çok az. Oysaki oralarda da böyle etkinlikler yapılabilir. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne böyle talepler gelse İl Müdürlüğü oralara hakemler göndererek yapılan etkinlikleri resmileştirir.
Bu türlü faaliyetlerde bulunmak için o mahallenin öğretmenleri, aileleri ve belediyelerinin böyle bir talepte bulunmaları lazım.
Hocam, beldelerdeki, kırsaldaki çocuklarımızı bu oyunu öğrenebilmeleri ne kadar zaman alır. Yani satranç Temel Eğitimi için ne kadar süreye ihtiyaç var? Örneğin bu türlü bir projenin öncülüğünü biz dernek olarak yapmak isteyebiliriz.
Cemal Gürsel Toy: Siz buna benzer bir soruyu daha önce de sormuştunuz. Konuşmamızın başında da kısaca bahsetmiştim. Bu eğitim Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü vasıtasıyla yapılabilir. Bu konuda bize talep gelirse o beldedeki antrenör belgeli eğitmenlere ulaşabilir ve kendileriyle iletişim kurmalarını sağlarız. Aşağı yukarı hemen her ilçede Sertifikalı Antrenörler var. Dışarıdan birisini göndermek içinde konaklama imkânının olması lazım.
İnşallah sizin bu sorunuz üzerine yetkililerimiz de bu yönde bir çaba içine girerler. Bu sorunuz için teşekkür ediyorum. Gerçekten yol gösterici oldu. Umarım açıklamalarımız dikkate alınır.
Hocam açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum. Bizim unuttuğumuz ve sizlerin eklemek istedikleriniz varsa onları da alalım lütfen.
Cemal Gürsel Toy: Siz biraz önce demiştiniz ki “Satranç İl Temsilcisi olmakla siz satranca ne veriyorsunuz” dediniz ya sohbet öncesi. Ben satranca zaman veriyorum, emek veriyorum. Ama satrancın da bana katkıları oldu.  Örneğin 2015 Yılında Türkiye’de 32 Büyükşehirde yapılan bir İlin Kıdemli Örnek vatandaşı seçimi yapıldı. Örnek vatandaş seçimi ölçütleri olarak şu kıstaslar vardı. İlinde eğitim,  sportif, kültürel ve daha başka alanlarda üstün hizmet ve gayretleri olan şahıslar belirlenerek TÜRYAK’A ( Türkiye Yaşlılık Kurumu ) bildiriliyor.
2015 yılında Büyükşehir yetkililerimiz beni ilimizde örnek vatandaş olarak seçtiler ve ismimi tertip komitesine bildirdiler.  Bu kişiler plaket ile ödüllendirildiler. Ankara’da Aile Sosyal Politikalar Bakanımızın katıldığı ödül töreninde plaketimi almış olmam benim için gurur kaynağı olmuştur.
Bu arada yeri gelmişken, beni bu ödüle layık görüp Ankara’ya öneren Büyükşehir yetkililerimize, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanımız İhsan Gencay Beye, Kültür Müdürümüz Hamza Bozkurt Beye ve Başkanımız Ahmet Çakır’a bir kez de sizlerin aracılığınızla teşekkür etmek istiyorum. 
İllerde bu ödül, sosyal, sportif, kültürel çalışmalar yapan. Yaptıkları çalışmalar ile gençlerin, çocukların önünü açan, farkındalık yaratan kişilere veriliyor. O bakımdan bu ödül benim için en büyük bir övünç kaynağı oldu.
Hocam, sohbet için, her şey için teşekkür ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.
Cemal Gürsel Toy:  Ben de sizlere bizi konuk ettiğiniz için ve düşüncelerimizi paylaşmamıza aracılık ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Sizin ve şahsınızda tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum.
Haber Foto: Kemal Turgut (Göle)
 
 Not:
İlimizde yapılan Satranç Kadınlar İl Birinciliği GHSİM Satranç Merkezinde 7 - 8 Ocak tarihlerinde yapıldı. 25 sporcunun katıldığı yarışmada Gizem Kâhya birinci olurken, Gafure Deniz ikinci, Ecrin Alkan üçüncü oldular.
İlimizdeki Satranç Kadınlar İl Birinciliği Yarışmasına katılan sporcularımız 5 -11 Mart 2017 tarihlerinde yapılacak olan Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonasına katılma hakkını elde ettiler…

banner315

    Yorumlar

banner334
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv