Vali Saran 'Diyabeti Durduralım' Projesine Destek Verdi

Vali SARAN, Profesör Doktor İbrahim ŞAHİN ve Diyabet Hastası Deniz AKSU'yu makamında kabul etti.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Vali Saran 'Diyabeti Durduralım' Projesine Destek Verdi
banner83
Ziyarette Prof. Dr. ŞAHİN; " Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde Türkiye'de ve ilimizde başlatılan "Diyabeti Durduralım" projesi var. Dünya'da ve Ülkemizde diyabet hızla artmaktadır. On yıl öncesine göre yüzde doksanbeş artmıştır. İlimizde bu yönden şanssız illerden birisidir. Türkiye'de diyabetin en yüksek olduğu il olarak tespit edilmiştir. Türkiye ortalaması yüzde onüç iken Malatya'da bu rakam yüzde yirmiikibuçuk olarak tespit edilmiştir.

Türkiye'de özellikle ilimizde çalışmalar yapmak zorundayız. Bu bağlamda bu proje "Diyabeti Durduralım" adı altında başladı. Proje kapsamında pilot uygulama olarak seçilen 23 ilden bir kişi seçilerek projeye başlanmıştır. Projede görev alan kişinin sağlık hizmetleri ile ilgisi olmaması ve özellikle diyabet hastası olmasına büyük önem gösterilmiştir.

Diyabet hastasının seçilmesi diğer diyabet hastaları ile ilişki kurulmasında ve diyalog kurulmasında büyük önem arz etmiştir. Hastaların doktorlarla olan diyaloglarında yabancı kelimeler ve tıbbi terimlerin kullanılması nedeni ile sorunlar yaşanmakta idi. İlimizden de diyabet hastamız Deniz AKSU seçilmiş olup kendisi yirmisekiz yaşında ancak yirmialtı yıldır diyabet hastasıdır. Kendisine verilen eğitim neticesinde Diyabet hastaları ile daha sağlıklı bir şekilde diyalog kurulmaya başlanmış olup hastalar sorunlarını doktora, doktorlarda hastalarına tedavi şekillerini ve önerileri daha verimli bir şekilde aktarmaya başlamıştır. Sizleri ziyaretimizin amacı da bu konuda bizlere ve projeye destek vermenizi talep etmek içindir." dedi.

Vali SARAN, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek ilimizin sahip olduğu güzel rekorların yanında bu şekilde kötü bir rekorunda sahibi olmasının üzücü olduğunu belirterek kendilerine her türlü desteği vereceğini belirtti.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv