Sağlıklı Yaşam ve Romatizmal Hastalıklardan Korunma

AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu tarafından TBMM personeline yönelik "Sağlıklı Yaşam ve Romatizmal Hastalıklardan Korunma" konulu bilgilendirme semineri gerçekleştirildi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Sağlıklı Yaşam ve Romatizmal Hastalıklardan Korunma
banner83
 Seminere bazı milletvekilleri, idari teşkilat yöneticileri ve Meclis personeli katıldı.

Romatizmal hastalıklar, bel ve eklem ağrıları, egzersiz ve yaşam kalitesini yükseltmenin yolları, hastalıkların tedavi yöntemleriyle ilgili TBMM personeline bilgi veren Kavuncu, sağlıklı bir yaşam için sigaradan, hareketsizlikten, yanlış beslenme ve stresten uzak durulması gerektiğini vurguladı.

"Sigara, bünyeyi ve bedeni yaşlandıran bilinen en güçlü zehirdir" diyen Kavuncu, "Anne yaşını değiştiremeyiz ancak kişinin gerçek yaşı olan metabolizma yaşına müdahale edilebilir. Bunun için doğru beslenme ve egzersizlerle daha sağlıklı olabiliriz. Zehirlerden, en başta sigaradan vücudumuzu arındırmalıyız. Tartının gösterdiği kilodan ziyade, vücut içindeki yağ oranı daha önemlidir. Damarları yaşlandıran en önemli etken yağ oranıdır. Bir başka yaşlanma etkeni olan stresle de günlük yaşamda karşılaştığımız olaylara daha mizahi bir bakış açısı geliştirerek başa çıkabiliriz" diye konuştu.

Yoğun çalışma koşullarına bağlı olarak ortaya çıkabilecek kas ve iskelet hastalıkları ve bunların tedavisine ilişkin bilgiler veren Vural Kavuncu, " Halk arasında ağrılı her hastalığa romatizma denir. Aslında bu doğru olabilir ancak 200'ün üzerinde romatizma çeşidi var. Yine ağrıların başlıca nedenlerinden biri de, günlük yaşamda yaptığımız yanlış hareketlerden kaynaklıdır. 'Bel Okulu'na hastaları alarak onlara 1 ay süresince eğitim veriyoruz ve bunun büyük faydasını görüyorlar. Bel fıtıklarının ise aslında sadece yüzde 5'i ameliyat gerektiren türdendir. Bel fıtığı tedavisini de egzersiz ve fizik tedavi uygulamalarıyla kurtarmaya çalışıyoruz. Fıtık çeşidine göre kişinin hangi sporu yapması gerektiğini doğru tespit etmek ve yönlendirmek de tedavinin önemli bir aşamasını oluşturuyor" dedi.

Türkiye'deki spor tesisi sayısının gün geçtikçe artmasından mutluluk duyduğunu belirten Vural Koyuncu, bisiklet yollarının zorunlu hale gelmeye başladığını, halk arasında spor yapma bilincinin yerleşmeye başladığını söyledi.

Vural Kavuncu, sunumun ardından seminere katılanların hastalıklar ve sağlıklı yaşam ile ilgili sorularını cevaplandırdı.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv