İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından 13 – 14 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen “İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu eğitim semineri devam ediyor.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi
banner83
 Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından 13 – 14 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen “İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu eğitim semineri devam ediyor. Belediye Konferans Salonu’nda yapılan seminere Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Atay, Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. İdari ve Mali Hizmetler Müdürü Memet Pala ve Kültür A.Ş. bünyesinde çalışan işçiler katıldı.

“İŞVERENLER SAĞLIKLI BİR İŞ ORTAMI SAĞLAMAKLA SORUMLUDUR”

Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Atay burada yaptığı konuşmada, belediye olarak iş güvenliği ve iş sağlığına büyük önem verdiklerini ifade ederek, “İşçilerimizi bilinçlendirme adına bu organizasyonau yapıyoruz” dedi.

Atay, “Dünyadaki en önemli varlık insan, insandaki en değerli varlık ise sağlıktır. Yaşamımızı mutlu bir şekilde idame ettirmemiz için sağlığımızın yanı sıra çalışma ortamında da iş güvenliğine büyük önem vermemiz gerekiyor. Teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği günümüzde, her geçen gün yeni icatlar çıkmakta ve bu icatlar gerek iş ortamında ve gerekse diğer yaşam alanlarımızda bizlerin hayatına girmektedir. İnsan yaşamı üreterek kazanmaya yönelik bir sistem olduğu için, her insanın çalışması, bir şeyler üretmesi gerekmektedir. Sanayileşmeden önceki yıllarda insanlar, kendileri ve aileleri için üretim yaparken özellikle 19. Yüzyıldan itibaren sanayileşme ve teknolojik gelişmelere paralel olarak daha çok sayıda ve miktarda üretim yapmaya başlamışlardır. Daha çok üretim daha çok istihdamı getirmekle birlikte, istihdam edilen işçilerin iş sağlığı ve güvenliği de başlı başına bir faktör olarak ortaya çıkmış, giderek büyük önem kazanmıştır. Yasalarla da güvence altına alınan “İş sağlığı ve iş güvenliği” mevzuatına işçilerin dikkat etmesinin yanı sıra işverenlerin de sağlıklı ve güvenli bir ortam sağlama mesuliyeti getirilmiştir. Bu bağlamda Malatya Belediyesi ve şirketleri olarak, iş güvenliği ve iş sağlığına büyük önem vermekte ve idareciler ve işçilerimizi bilinçlendirme adına bu tür organizasyonlar yapmaktayız” şeklinde konuştu.

“MALATYA’DA, YILDA ALTI KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR”

Belediye Başkan Yardımcısı Atay’ın konuşmasının ardından İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Murat Arpa, yaklaşık dört saat süren bir eğitim verdi. Arpa, İş Sağlığı ve Güvenliği’nin önemine değindikten sonra, her kurumun İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı bulundurma zorunluluğunun olduğunu söyledi. Arpa, Türkiye’de günde 200 iş kazasının yaşandığını, bunlardan üç işçinin hayatının kaybettiğini ve yedi işçinin ise iş yapamaz duruma geldiğini söyledi. Malatya’da ise yılda, ortalama 158 kazanın yaşandığını ve bunlardan altı işçinin hayatının kaybettiğini ifade etti. İş Sağlığı ve Güvenliği kanununun işçiyi ve işvereni korumak amaçlı olduğunu dile getiren Arpa, “Her alanda iş veren ve işçi kendine dikkat etmek zorunda. Bu kanun üç ana amacı var. Birincisi çalışanların koruması, ikincisi işletmenin korunması ve üçüncüsü ise üretim ve kalitenin artırılması. Bundan sonra her kurum, bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulundurmalı. Bu uzman, bu konularda devamlı bilgilendirmeler yaparak iş kazalarının azalmasını sağlamaya çalışacaktır” dedi.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv