Dünya Nefes Ölçüm Günü

Vali SARAN,Türk Toraks Derneğinin organizasyonu ile ilimiz Kapalı Çarşı üzerinde kurulan Nefes Ölçüm Çadırını ziyaret etti.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Dünya Nefes Ölçüm Günü
banner83
 Her yıl 27 Haziran'da Amerika ve Avrupa'da göğüs hastalıkları dernekleri ile eş zamanlı olarak Türk Toraks Derneğinin organizasyonu ile ülkemizde de Dünya Nefes Ölçüm Günü etkinlikleri yapılmaktadır. Bu etkinlik içerisinde ilimizde de Kapalı çarşı üzerinde Nefes Ölçüm Çadırı kuruldu.

Vali SARAN, Nefes Ölçüm Çadırını ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Burada yapılan testin, bir boru içerisine güçlü olarak üflenerek en fazla 10 dakika süren basit bir test olduğu, özellikle 40 yaşın üzerinde olan, sigara içen, sık sık öksüren ve nefes darlığı çeken kişilerin bu testi mutlaka yaptırmaları gerektiği, bu test ile kronik Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığına tanı konulmakta olduğu ve ilerlemesinin önlemini almanın mümkün olduğu bildirildi. Ayrıca Astım Hastalarının bir kısmı da bu testle teşhis edilebilmektedir. Test sonucunda nefes değerleri düşük çıkan hastalar Göğüs Hastalıkları Uzmanına yönlendirilmektedir. Bu gün burada şu ana kadar yaptığımız ölçümlerde yedi kişide nefes değerleri düşük tespit edilerek Göğüs Hastalıkları Uzmanına yönlendirilmiştir denildi.

Vali SARAN, bu tür rahatsızlıklara maruz kalmamak için spor yapmanın, sağlıklı beslenmenin ve sigara içmemenin önemine değindi.

Bir süre ölçüm yaptırmakta olan vatandaşlarla sohbet eden Vali SARAN vatandaşlara sağlıklı bir yaşam dileyerek yetkililere teşekkür etti.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv