4/C’lilerden ve Aile Hekimliği Çalışanlarından Alınan Damga Vergisi Kaldırıldı

2010 yılı toplu görüşmelerinde talep edilen ve torba yasa talepleri içinde de yer alan 4/C'li çalışanlar, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarından damga vergisi alınmaması karara bağlandı...

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
4/C’lilerden ve Aile Hekimliği Çalışanlarından Alınan Damga Vergisi Kaldırıldı
banner83
Sağlık Sen'den yapılan yazılı açıklamada :"2010 yılı toplu görüşmelerinde talep ettiğimiz ve torba yasa taleplerimiz içinde de yer alan 4/C'li çalışanlar, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarından damga vergisi alınmaması talebimiz Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi." denildi.

Böylece Sağlık-Sen'in girişimleri sonucu 2011 yılında çıkarılan torba yasayla birlikte 4/B'li çalışanlara tanınan damga vergisi muafiyeti, 4/C'li çalışanlar, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları için de uygulamaya konulmuş oldu.

Sağlık-Sen'in konu ile ilgili taleplerini gerek toplu görüşme ve toplu sözleşme masasında gerekse açtığı davalarla sürekli gündemde tuttuğunu belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş " damga vergisinin 4/C'li çalışanlar, aile hekimliği ve aile sağlığı elemanlarından da alınmaması konusundaki talebimizi toplu sözleşme oturumunda yeniden gündeme getirmiştik. Israrlı talebimiz üzerine Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal toplu sözleşme masasında ‘Hazırlıklarımızı bitirdik, en kısa zamanda uygulamaya koyacağız' ifadesini kullanmıştı. Uzun süredir kaldırılması için mücadele verdiğimiz 4/C'li çalışanlar, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarından alınan damga vergisinin kaldırılması talebimiz nihayet gerçekleşti. Çalışanlarımıza hayırlı olsun" dedi. 

Konuya İlişkin Memur Sen'in Yaptığı açıklamada ise "teleplerimiz kazanıma dönüşmeye devam ediliyor" denildi. Memur Sen'den yapılan yazılı açıkla ise şöyle:

TALEPLERİMİZ KAZANIMA DÖNÜŞMEYE DEVAM EDİYOR

Toplu Sözleşme masasına taşıdığımız tekliflerimiz arasında yer alan 4C ve aile hekimlerinden alınan Damga Vergisi'nin kaldırılmasına yönelik yasal düzenleme, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre 4 C grubunda çalışanlar ile aile hekimlerinden alınan Damga Vergisi kaldırıldı. Resmi Gazete'de yayınlanan 'Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun' başlığı altında yer alan değişikliğin 17. maddesine göre bundan sonra söz konusu çalışan grubundan Damga Vergisi alınmayacak.

Resmi Gazete’nin 15 Haziran 2012 tarihli 28324 sayılı nüshasında yayınlanan değişikliği kapsayan ilgili madde şöyle:

MADDE 17 – 1/7/1964 tarihli ve 488 sayılı Damga Vergisi Kanununa ekli (2) sayılı tablonun “IV- Ticari ve medeni işlerle ilgili kağıtlar” başlıklı bölümünün (23) ve (30) numaralı fıkralarında yer alan “kredilerin temini ve geri ödenmesi amacıyla düzenlenecek kağıtlar ile bu kağıtlar üzerine konulacak şerhler (kredilerin kullanımları hariç)” ibaresi “kredilere, bunların teminatlarına ve geri ödenmelerine ilişkin kâğıtlar ile bu kâğıtlar üzerine konulacak şerhler (kredilerin kullanımları hariç)” şeklinde değiştirilmiş, “V- Kurumlarla ilgili kağıtlar” başlıklı bölümünün (25) numaralı fıkrasına “(Söz konusu kurum, kuruluş ve işletmelerde geçici personel olarak istihdam edilenlerle yapılan sözleşmeler ile 24/11/2004 tarihli ve 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanununa göre hizmet alımına ilişkin yapılan hizmet sözleşmeleri dahil)” ibaresi eklenmiştir.


banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv